• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U "slučaju Ganić" odbrana igra na "nema dokaza"

Ejup Ganić nije imao kontrolu nad naoružanim muslimanskim grupama u Sarajevu, ustvrdio u Londonu svjedok odbrane Filip Olkok.

 U "slučaju Ganić" odbrana igra na "nema dokaza" Izvor: MONDO

Pred sudom u Londonu danas se nastavlja unakrsno ispitivanje bivšeg međunarodnog tužioca u Sarajevu Filipa Olkoka koji je na početku rekao da ratni član Predsjedništva BiH Ejup Ganić nije odgovoran za napad na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 1992. godine, javlja Bi-Bi-Si (BBC).

Olkok koji je svjedok Ganićeve odbrane na glavnom pretresu po zahtjevu Srbije za izručenje bivšeg člana Predsjednistva BiH koga Beograd tereti za ratne zločine, juče je počeo da daje iskaz pred sudom u londonskoj opštini Vestminster.

Donedavni međunarodni tužilac u BiH je rekao da je na početku rata u Sarajevu djelovalo više muslimanskih naoružanih grupa i da je teško zamisliti da je nad njima postojala jedinstvena komanda.

On je kazao da je nemoguće utvrditi koja je grupa otvorila vatru na vojna ambulantna kola, vojnu bolnicu i na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici u maju 1992.

Ako nisu poznati napadači, onda nema ni dokaza da ih je kontrolisao Ganić, rekao je Olkok i dodao da je u istrazi nepobitno ustanovio da nije istinita tvrdnja srpskog tužilaštva da je Ganić učestvovao u dogovaranju o povlačenju kolone JNA koja će biti napadnuta.

Jedan od advokata odbrane Stiven Džentl je ocijenio da je Olkok dao iskaz koji će u velikoj mjeri doprinijeti utvrđivanju istine.

"On je nezavisni stručnjak na koga se mi oslanjamo. Jasno je rekao da je sproveo vrlo detaljnu istragu i došao do zaključka da nema dokaza protiv Ganića", rekao je Džentl.
Zamjenik srpskog tužioca za ratne zločine Milan Petrović je, međutim, za BBC rekao da "dokazi ukazuju na suprotan zaključak i da će se to pokazati tokom svjedočenja koja slijede".

BBC piše da se svjedok odbrane suočio sa prilično oštrim unakrsnim ispitivanjem britanskog tužioca Džejmsa Luisa koji zastupa Srbiju.

Luis je iz dokaznog materijala koji mu je proslijeđen iz Beograda, pročitao izjave komandanata muslimanskih snaga iz tog vremena koji govore da slušaju Ganićeva naređenja budući da je predsjednik Predsjedništva Alija Izetbegović najprije bio odsutan, a potom ga je u nekoj vrsti pritvora držala JNA.

Olkok je priznao da se na te izjave može gledati kao na pokazatelj da je Ganić imao kontrolu, ali da on u istrazi koju je vodio nije došao do takvog zaključka.

Upitan zašto tokom istrage nije saslušao samog Ganića, svjedok je odgovorio da nije procijenio da je to potrebno.

Tokom svjedočenja Filipa Olkoka je utvrđeno da je on, dok je vodio istragu razgovarao sa ista dva zaštićena svjedoka koji su tužiocima iz Beograda dali iskaze tereteći Ganića.

Za razliku od srpskog tužilaštva, dodaje BBC, Olkok smatra da ta dva svjedoka nisu kredibilna. Jednog je opisao kao sitnog kriminalca, a drugog kao nedovoljno upućenog pripadnika jedne od muslimanskih naoružanih grupa s početka rata.

Svjedok odbrane je takođe izrazio uvjerenje da Ganiću u Srbiji ne bi moglo da bude organizovano pošteno suđenje što, kako dodaje BBC, Milan Petrović iz srpskog tužilaštva odlučno odbacuje.

Pretres će trajati do srijede, 14. jula. Prvostepena presuda, na koju postoji mogućnost žalbe, očekuje se nedjelju ili dvije nakon toga, piše BBC.

Ganić je uhapšen 1. marta na aerodromu Hitrou u Londonu, na osnovu potjernice koju je Srbija raspisala za njim i još 18 osoba iz BiH zbog napada na kolonu JNA u Sarajevu 3. maja 1992. godine.

Srpski pravosudni organi pokrenuli su istragu protiv Ganića u decembru 2008. godine zbog sumnje da je neposredno, zajedno s drugim licima, suprotno sporazumu o mirnom povlačenju jedinica JNA iz BiH, izdao naređenja za napade na objekte JNA u Sarajevu - vojnu bolnicu, Dom JNA, kolonu sanitetskih vozila i vojnu kolonu u Dobrovoljačkoj ulici.

(Beta/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE