BiH, kao i druge zemlje, mora biti u stanju da zaštiti svoje građane i da se efikasno bori protiv terorizma, koji predstavlja međunarodnu prijetnju.
Portparol OHR-a Ljiljana Radetić istakla je da borba protiv terorizma zahtijeva punu podršku odgovornih bezbjednosnih i pravosudnih institucija u BiH.
Ona je naglasila da je borba protiv terorizma suviše važno pitanje da bi postalo predmet političkog ili medijskog nadmetanja.
Ambasada SAD u BiH podržava "napore vlasti BiH u borbi protiv terorizma" i vjeruju da "nadležne institucije toj aktivnosti pristupaju profesionalno", ali nije upoznata sa prijedlogom mjera za borbu protiv terorizma, ekstremizma i radikalizmu, koji je sačinila Obavještajno-bezbjednosna agencija (OBA) BiH.
OBA BiH je u svom prijedloga mjera upozorila da je finansiranje jedan od najraširenijih metoda koje selefije koriste radi privlačenja novih sljedbenika.
Predsjedavajući Savjeta ministara Nikola Špirić, direktor Obavještajne službe BiH Almir Džuvo i direktor policije u Federaciji BiH Zlatko Miletić upozorili su da u BiH nema političke volje za borbu protiv terorizma, jer radikalne islamske grupe, poput vehabija, direktno štite političari u institucijama ili ih ćutanjem i nedjelovanjem štite kadrovi u pravosuđu i bezbjednosnim službama, kao i Islamska zajednica.
Parlament BiH sačinio je skicu realne opasnosti od vehabizma u BiH - 3000 radikalnih sljedbenika, tehnički opremljeni bolje od federalne policije, u entitetu sa 120 000 legalno naoružanih građana i sa procjenom da ih je sedam puta više, odnosno da je svaki treći stanovnik Federacije naoružan.
(Srna)