Podaci o tome gdje je završilo 40 milijardi maraka donacija i dalje ostaju velika tajna, pišu sutrašnje "Večernje novosti".
Istraga o utvrđivanju trošenja donatorskih sredstava koja su u BiH stizala kao pomoć za vrijeme i nakon rata, koju je vodila komisija parlamenta BiH, doživjela je pravi fijasko, a za 18 mjeseci rada, koliko je postojala komisija parlamenta BiH, nije urađeno ništa u vezi sa ovim problemom i nije otkrivena ni jedna jedina marka pokradenih donacija.
Pare su naprosto isparile, a firme koje su dobijale donacije, odavno više i ne postoje na tlu BiH. Tako će svi problemi u vezi sa nestalim donacijama ostati na leđima novog saziva parlamenta BiH, pod uslovom da se slična komisija ponovo formira i da ima odriješene ruke.
Slavko Jovičić, član komisije parlamenta BiH, koja se bavila istragom u vezi sa stranim donacijama, kaže za "Večernje novosti" da su opstrukcije bošnjačkih političara i Mustafe Cerića, kao prvog čovjeka Islamske zajednice BiH, bile prevelike da bi se bilo šta uradilo.
"Koliko smo god puta tražili podatke, kako od Islamske zajednice, tako i od bošnjačkih političara iz Sarajeva, jer se, ipak, u Sarajevo slilo 98 odsto stranih donacija. Nismo dobili nijedan jedini podatak. I sad je sve jasno - vile koje su sagrađene od stranog novca, namijenjenog sirotinji u izbjeglištvu, ostaće u rukama bošnjačke političke elite", tvrdi Jovičić.
On je dodao da je prikupljen spisak više od 500 pravnih subjekata, političkih stranaka, crkvi i vjerskih zajednica, nevladinih i humanitarnih organizacija i udruženja građana koji su imali prijem novčanih sredstava, kako u ratu, tako i posle, ali da povratnog odgovora nema.
Prema njegovom mišljenju, nije veliko iznenađenje da nema rezultata istrage kada se uzme u obzir to da u ovaj posao nisu htjeli da se uključe ni Sipa, niti Tužilaštvo BiH.
Portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić kaže da ova institucija radi na pojedinim slučajevima zloupotrebe donacija pristiglih u BiH, ali da, i oni čekaju rezultate rada parlamentarne komisije za neke veće akcije.
Koliko je tačno novca na ime stranih donacija stiglo u BiH i da li je to veća cifra od 40 milijardi, koliko je utvrdila parlamentarna komisija, niko ne zna. U dva navrata, 2001. i 2007. godine, u BiH su u nevladinom sektoru urađene dvije studije. Utvrđeno je da je u različitim oblicima, u periodu od 1992. do 2000. godine, BiH dobila pomoć vrijednu između 71 i 81 milijardu dolara. Ipak, rezultati ovih studija ostali su samo mrtva slova na papiru, jer niko iz parlamenata BiH nije izrazio želju da ih vidi i provjeri, pišu "Večernje novosti".
(Srna)