• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Odložena sjednica Doma naroda PS BiH

Sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH nije danas održana, jer Kolegijum ovog doma nije uspio da se dogovori o dnevnom redu.

 Odložena sjednica Doma naroda PS BiH Izvor: MONDO

Predsjedavajuća Doma naroda Dušanka Majkić obavijestila je prisutne da srpski delegati iz reda SNSD-a ne mogu prisustvovati sjednici jer bi se time stvorila mogućnost da bude usvojen zakon o popisu stanovništva, sa čijim se dijelom, koji predviđa primjenu rezultata popisa stanovništva iz 1991. godine za formiranje vlasti do implementacije Aneksa sedam Dejtonskog sporazuma, oni ne slažu.

"Smatramo da je član 48 protivan interesima Republike Srpske i da bi se njime promijenila suština Dejtonskog sporazuma", rekla je Majkićeva.

Podsjećajući da srpske delegate u Dom naroda bira Narodna skupština RS, Majkićeva je rekla da će naredni period biti iskorišten kako bi se dobio stav Skupštine.

Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Ilija Filipović rekao je da je predlagao kompromis u Kolegijumu, odnosno da se na dnevnom redu nađu pitanja potvrđivanja odluke o slanju vojnika iz BiH u Avganistan i produženja mandata vršiocu direktora antikorupcione agencije do okončanja konkursne procedure.

"Kompromis nije prihvatio treći član Kolegijuma Sulejman Tihić", objasnio je Filipović i ocijenio da je presedan da Kolegijum obavještava Dom da sjednice neće ni biti.

Za neodržavanje današnje sjednice Tihić je sa skupštinske govornice okrivio SNSD, tvrdeći da se radi o zloupotrebi Ustava BiH i direktnom kršenju Dejtonskog sporazuma.

"Ako postoji mogućnost da SNSD bude preglasan, nije preglasan jedan narod i njegov klub", rekao je Tihić upitavši koliko puta su Hrvati i Bošnjaci preglasani u Domu naroda.

Tihić je dodao da je bio saglasan da se zakon o popisu stanovništva, te izmjene i dopune Zakona o Oružanim snagama ostave za kraj sjednice, ali da nije mogao pristati na zahtjev Hrvata da se za kraj dnevnog reda ostavi i imenovanje hrvatskog člana Javnog RTV servisa BiH, što bi, smatra, moglo dovesti do toga da hrvatski delegati napuste parlament i onemoguće glasanje.

"Zato nisam pristao na izmjenu dnevnog reda", dodao je Tihić.

Predsjedavajuća Doma naroda Dušanka Majkić rekla je da neodržavanjem današnje sjednice Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, Prijedlog zakona o popisu stanovništva u BiH nije ni prošao, ali ni oboren, jer je ostavljena mogućnost da se o tom pitanju ponovo dogovara na septembarskoj sjednici.

"Mi smo ponudili da to danas ne bude tačka dnevnog reda dok se ne sačeka stav Narodne skupštine Republike Srpske (RS). Nas je izabrao parlament Srpske i on treba da da stav kako ćemo se dalje ponašati po tom osnovu, obratićemo se Narodnoj skupštini RS i dobiti konačan stav", rekla je Majkić, dodajući da ona nije slobodan strijelac nego da je delegirana ispred parlamenta RS.

Prema njenim riječima, ako ima volje u BiH taj problem će biti riješen.

"Ako je ta volja da se paritet koji podrazumijeva da u institucijama BiH bude po jedna trećina Srba, Hrvata i Bošnjaka poruši, onda mi u tome ne možemo učestvovati", poručila je Majkić.

U sali Doma naroda bili su prisutni delegati iz sva tri kluba naroda.

Naredna sjednica Doma naroda biće održana početkom septembra, nakon avgustovske pauze za odmore u Parlamentarnoj skupštini BiH.

Bilo je predviđeno da Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH danas u drugom čitanju razmatra Prijedlog zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u BiH 2011. godine, zatim da se u prvom čitanju delegati izjasne o Prijedlogu zakona o parlamentarnom nadzoru u oblasti odbrane, bezbjednosti i obavještajno-bezbjednosnih poslova, te o Prijedlogu mjera Ministarstva bezbjednosti BiH i informaciji o predloženim mjerama policijskih akcija BiH u vezi s terorističkim napadom na Policijsku upravu u Bugojnu.

Na sjednici je trebalo da bude razmotrena Informacija o dopisu Ministarstva bezbjednosti BiH UN povodom proglašenja pojedinih organizacija iz BiH da su povezane sa terorističkim organizacijama i stavljanja van snage dokumenta koji izaziva pravnu nesigurnost građana i institucija u BiH, te Informacija o stanju bezbjednosti u BiH za prva tri mjeseca ove godine.

Delegati su u drugom čitanju trebali da razmotre i Prijedlog zakona o dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama BiH, Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o upravnim sporovima BiH, te Prijedlog zakona o međunarodnom i međuentitetskom drumskom prevozu.

(Srna/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE