Supružnik u bračnoj ili vanbračnoj zajednici, koji proda, pokloni ili na drugi način otuđi imovinu bez saglasnosti drugog supružnika, krši i prekršajni i krivični i porodični zakon, bez obzira na čije ime se imovina vodi.
Notar Dragojla Aleksić rekla je da je prije početka rada notara u Republici Srpskoj bila uobičajena praksa da supružnik, koji je nominalno vlasnik imovine, prometuje imovinu bez znanja ili saglasnosti bračnog druga, što se i tada kosilo sa zakonom, ali nije bilo kontrolnog organa koji bi odbio ovjeru potpisa na takvom manjkavom ugovoru.
"Supružnici su vlasnici sve imovine stečene u braku bez obzira na to na koga je upisana, tako da stara praksa iz sudova sada kod notara ne prolazi i notari dobro štite oba supružnika kad je u pitanju supružanska imovina", rekla je Aleksić Srni. Ona je pojasnila da i sada supružnik može pokušati da predstavi da je imovinu naslijedio ili da ju je kupio posebnim sredstvima, ali u tom slučaju notar upozorava kupca da bez saglasnosti i prisustva drugog supružnika, drugi supružnik može lako osporiti taj kupoprodajni ugovor.
"Najčešće se supružnici sada kod notara tačno izjašnjavaju, dovode svoje bračne ili vanbračne partnere koji ili daju saglasnost ili bivaju stranke u postupku", navela je Aleksić.
Predbračni i bračni ugovori u RS, kao i kuporodajni, u isključivoj su nadležnosti notara. Notarijat je u RS zaživio početkom 2008. godine, a propisano je da na 20 000 stanovnika ide jedna notarska kancelarija.