Za svaku dodjelu vojnih stanova potrebno navesti podatke o primanjima osoba kojima su dati stanovi, izjavila Monik Mijić
Agent za zastupanje BiH pred Sudom za ljudska prava u Strazburu Monika Mijić zatražila je od Službe za zajedničke poslove Vlade Federacije BiH (FBiH) da uradi analizu svih dodjela vojnih stanova u FBiH, koja je, kako kaže, potrebna radi jače argumentacije ukoliko Sud u Strazburu prihvati zahtjev da preispita presudu u slučaju Branimira Đokića.
"To znači da za svaku dodjelu vojnih stanova treba navesti podatke o primanjima osoba kojima su dati stanovi ili bar o njihovoj stambenoj situaciji u tom momentu", rekla je Mijićeva za "Dnevni avaz".
Ona navodi da je to potrebno učiniti "zbog stava koji je sud u Strazburu prihvatio u presudi u slučaju `Đokić`, povjerovavši u izvještaje OEBS-a i OHR-a iz 2001. godine, da su vojni stanovi u FBiH mahom dodjeljivani visokopozicioniranim zvaničnicima, a ne socijalno ugroženim borcima, invalidima i porodicama poginulih".
Ukoliko sud u Strazburu odbije zahtjev za preispitivanje presude u slučaju "Đokić", Mijićeva smatra da je, kako bi se ubuduće smanjio broj ovakvih presuda, neophodno da nadležni organi FBiH pokrenu postupke u kojima će dokazivati da kupoprodajni ugovori nisu validni.
"Avaz" navodi da je u Službi za zajedničke poslove Vlade FBiH u toku prikupljanje podataka, ali da su problem "ograničeni kapaciteti i to što se radi o više hiljada stanova i osoba kojima su oni dodjeljeni".
Sud za ljudska prava u Strazburu donio je 27. maja odluku, prema kojoj BiH, odnosno FBiH, Branimiru Đokiću, bivšem oficiru JNA, mora u roku tri mjeseca, od dana kada presuda postane konačna, da isplati 60.000 evra na ime materijalne i 5.000 evra nematerijalne štete, kao i 200 evra za troškove, jer mu nije omogućeno vraćanje stana u Sarajevu.
(Srna/MONDO)