Predsjedavajući Predsjedništva BiH za dva dana boravka u Njujorku otvoreno lobirao za bošnjačke ciljeve, iako je u Ameriku otišao u ime cijele BiH.
Kako piše Press RS, Haris Silajdžić je boravak u Njujorku iskoristio da blati Republiku Srpsku i njeno rukovodstvo optuži da planira secesiju dijela BiH.
U okviru svoje turneje, Silajdžić se sastao sa američkim kongresmenom Rasom Karnahanom, koji važi za istaknutog bošnjačkog lobistu. Silajdžić se Karnahanu žalio na predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH Nikolu Špirića, optuživši ga da zagovara secesiju jednog dijela BiH.
Da je Silajdžić tužakao predsjedavajućeg Saveta ministara američkom kongresmenu posredno je potvrdio i kabinet predsjedavajućeg Predsjedništva.
"Silajdžić je upozorio da sve češći i intenzivniji napadi na suverenitet i teritorijalni integritet BiH od zvaničnika iz RS imaju destabilizujući efekat za cijeli region. Tokom razgovora, predsjedavajući Predsjedništva BiH istakao je da je potrebno na suštinski način ukloniti diskriminatorne odredbe iz Ustava BiH, te usvojiti evropsku klauzulu, na koju se ne bi primjenjivao mehanizam entiteskog glasanja, kako bi se omogućilo ispunjavanje uslova za integraciju BiH u Evropsku uniju i NATO", navodi se u saopštenju iz Silajdžićevog kabineta.
Prozvani Nikola Špirić, međutim, tvrdi da je način na koji predsjedavajući Predsjedništva BiH predstavlja tu zemlju u međunarodnim krugovima poguban.
"Molim Silajdžića da stane da se ne bi pokazalo da je disolucija jedino rješenje. Status Srpske o kojem govorim nema veze sa onim što priča Silajdžić. Riječ secesija je riječ koju ja nikada ne izgovaram, ona je negde duboko u Harisu. Pa ako je tako, aferim Harise!", kaže Špirić.
On ističe da su metodi kojima Silajdžić zvanično ili poluzvanično predstavlja BiH u međunarodnim krugovima, zahtijevajući izmjene Ustava i ponovo problematizujući entitetsko glasanje, očigledan primjer antidejtonskog djelovanja koje, kako tvrdi, ne može da ugrozi Srpsku, a ni BiH.
Silajdžić je otišao u Njujork prije dva dana zajedno sa pratnjom, koju čini dvadesetak ljudi, što je izazvalo burne reakcije u cijeloj BiH. I dok su pojedine stranke iz Federacije BiH reagovale zbog nepotrebnog trošenja para na odlazak ljudi iz pratnje, iz RS ocjenjuju da je Silajdžić u Njujork otišao nezvanično, kršeći Ustav BiH.
(MONDO)