Predsjednik Predsjedništva BiH u Njujorku, osim Republike Srpske, optužio i Savjet bezbjednosti za ratno stradanje u BiH
Haris Silajdžić obratio se Savjetu bezbjednosti UN bez usaglašenog stava tročlanog Predsjedništva BiH i iskoristio izlaganje u Njujorku da, osim Republike Srpske, optuži i sam Savjet bezbjednosti za ratno stradanje u BiH.
Savjet bezbjednosti je uvodeći embargo na oružje BiH, po ocjeni Silajdžića, omogućio ratnu nadmoć srpske vojske, a kao posljedice rata ovaj bošnjački političar je naveo 200 000 ubijenih, 50 000 silovanih žena i 2,2 miliona izbjeglica.
Višednevne optužbe koje iznosi u SAD na račun Republike Srpske Silajdžić je nastavio više puta ponovljenom tvrdnjom o pozivima na secesiju dijela BiH ocjenjujući da je to "prijetnja miru i stabilnosti" , ali i "iskušavanje odlučnosti međunarodne zajednice".
Govoreći o posljeratnim aktivnostima na izgradnji mira Silajdžić je rekao da je za taj proces primarna državna odgovornost posljeratnih zemalja.
"Promocija dijaloga između strana u sukobu, posebno između donosioca odluka i civilnog društva, ključna je za unapređenje sposobnosti državnih institucija i za izgradnju povjerenja i procesa pomirenja", rekao je on i zaključio da Savjet bezbjednosti mora biti spreman da se bori sa izazovima na koherentan, sveobuhvatan i pravedan način.
Srpski član Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović rekao je da Silajdžić u Njujork nastupa samoinicijativno i da su generalni sekretar i predsjedavajući Generalne skupštine UN, kao i sve delegacije obaviještene da stavovi koje Silajdžić iznosi nisu usaglašeni stavovi Predsjedništva i da zbog toga ne proizvode pravno dejstvo za BiH.
(Srna)