U Doboju će uskoro početi sa radom ekspertski centar za autizam, prvi te vrste u BiH, izjavila je naučni radnik - istraživač iz Holandije Martina Delfos.
Martina Deflos, koja je profesor virtuelnog okruženja i specijalista za autizam, biopsiholog, univerzitetski predavač i pisac stručne literature iz te oblasti, danas je u Doboju održala jednodnevnu radionicu na temu "Polno odrastanje djece sa posebnim potrebama" kojoj su prisustvovali stručni radnici sa šireg dobojskog područja koji se ovom problematikom bave u praksi.
"Autizam je jedan od pet složenih razvojnih poremećaja kod djece, koji se karakteriše široko rasprostranjenim abnormalnostima u socijalnoj interakciji i komunikaciji, izrazito ograničenim interesima i čestom ponavljajućem ponašanju, tako da se kod jednih vide teža oštećenja poput mentalne retardacije, izraženog ćutanja, ponavljajuće motorike, a kod drugih s blažim oštećenjima može postojati aktivan ali prepoznatljivo neobičan socijalan pristup usko ograničenih interesa i opširno pedantne komunikacije", objasnila je Delfosova.
Ona je u izjavi Srni rekla da je prvi put bila u BiH u maju, a sada je ponovo došla na poziv organizacije "Primanatura" kako bi pomogla da se u Doboju otvori centar za tretman takvih lica, koji će biti prvi te vrste u BiH.
"Cilj ove današnje radionice, kao i predavanje Delfosove je ukazivanje na načine i mogućnosti transfera znanja, iskustava i naučnih dostignuća iz oblasti autizma, kao i podsticanja šire saradnje sa stručnjacima koji se ovom problematikom bave u praksi", rekla je Vesna Vukmirović, vaspitač i stručni saradnik u Socio-terapeutskom centru za djecu sa posebnim potrebama u organizaciji "Primanatura".
Ona je objasnila da su njihova ciljna grupa djeca sa posebnim potrebama koja nakon 14 godine nisu više uključena u inkluzivni rad, ali ona, bez obzira na to, imaju potrebu da budu uključena u sve društveno-socijalne tokove, kao i sva ostala zdrava djeca njihovog uzrasta.
Vukmirovićeva je podsjetila da djeca sa posebnim potrebama u Doboju nemaju odgovarajući centar za dnevni boravak gdje bi se socijalizovala, pa "Primanatura" već neko vrijeme radi na otvaranju takvog centra koji će pomagati i davati informacije roditeljima u vezi novih iskustva i naučnih teorija, te raditi na uvezivanju vladinog, nevladinog i zdravstvenog sektora.
Kada bude osnovan ekspertski centar za autizam, u početku će raditi kao informativni centar, a dugoročni cilj je školovanje jedne grupe ljudi u vezi sa autizmom i razvijanje socijalnog sistema sa kojim bi se moglo pomoći djeci sa posebnim potrebama i njihovim roditeljima.
(Srna)