Loša ekonomska situacija, nezaposlenost, ratne traume i agresivan tempo života iz povećavaju broj mentalno oboljelih u oba entiteta BiH.
Procjenjuje se da samo u Republici Srpskoj oko 350 000 stanovnika ima probleme sa mentalnim zdravljem, a da u prosjeku dnevno oko 100 građana treba pomoć psihijatra, pišu današnje "Večernje novosti".
Ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Ranko Škrbić smatra da će se najnovijim Projektom mentalnog zdravlja u BiH obezbijediti veća dostupnost usluga prevencije mentalnih oboljenja građanima svih kategorija i uzrasta, kao i porodicama u okviru primarne zdravstvene zaštite.
On je istakao da će osnovni nosioci vanbolničke njege biti centri za mentalno zdravlje.
Škrbić je istakao da se ovaj projekat provodi na cijeloj teritoriji BiH, u saradnji sa entitetskim ministarstvima i Švajcarskom agencijom za razvoj i saradnju, koja ga u potrpunosti finansira.
Pomoćnik ministra zdravlja Federacije BiH Goran Čerkez rekao je da će projekat u naredne tri godine ojačati službe za mentalno zdravlje i rad udruženja njihovih korisnika ali i smanjiti stigmatizaciju oboljelih, u čemu će veliku pomoć pružiti mediji.
On je naveo da će se u narednom periodu posvetiti pažnju prevenciji mentalnih poremećaja kod djece, naročito ADHD sindroma hiperaktivnosti i smanjene koncentracije.
U svijetu oko 400 miliona ljudi pati od nekog mentalnog oboljenja, od čega samo u Evropi od depresije boluje 33,4 miliona.
(Srna)