Na nivou BiH postoji 87 zajedničkih institucija u kojim je više od 22.000 zaposlenih, što je za zemlju ovih mogućnosti preglomazan servis.
Zbog toga treba razmišljati o redukciji onih tijela koja su se pokazala neefikasnim, a na prvom mjestu trebalo bi umanjiti broja vojnika u Oružanim snagama BiH, na koje otpada gotovo polovina zaposlenih, i koji uzimaju trećinu ukupnog budžetskog kolača, piše "Fokus".
Prema mišljenju koje vlada u Republici Srpskoj (RS), potrebno je preispitati rad nekih institucija na nivou BiH, kako bi njihova uloga bila redefinisana, ili dovedena u mjeru u kojoj neće opterećivati građane BiH. "Fokus" navodi da Agenciju za javne nabavke nazivaju "generatorom neefikasnosti", te da su među suvišnim i Agencija za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje, ali i Kancelarija za veterinarstvo.
Rajko Vasić, izvršni sekretar SNSD, ocijenio je da 87 institucija jeste hobotnica koja se u posljednjih 15 godina protivustavno razmnožila.
"Istovremeno, Hrvatska koja je pred prijemom u EU, a ušla je u NATO, prije koji mjesec, odlučila je da počne ukidati državne agencije. Eksperti kažu da se mora kresati javna potrošnja. Nije razumljivo da se u dvije susjedne sobe odvijaju tako suprotni procesi. Ali jeste razumljivo da se i ovdje počnu ukidati ti članci pantljičare koja je stvorena da bi BiH sama sebi postala veća u malom ogledalu", rekao je Vasić.
Borislav Bojić, novoizabrani poslanik SDS u Predstavničkom domu parlamenta BiH, navodi da sve političke opcije iz RS smatraju da je neophodno smanjivati javnu potrošnju na nivou BiH, naročito kada su u pitanju Oružane snage BiH, dok Ivo Miro Jović, delegat u Domu naroda, kaže da je BiH izuzetno skupa i totalno nefunkcionalna.
Gostimir Popović, politički analitičar, podsjetio je da je Dejtonskim sporazumom definisano svega devet zajedničkih institucija, te da sadašnji broj treba smanjiti na racionalan nivo u skladu s svjetskim tendencijama.
(Srna)