• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Izlaznost u Drenici i do 149 odsto

Na tri glasačka mjesta na području Drenice, čvrstom uporištu premijera Hašima Tačija, bilo je više glasačkih listića nego što ima registrovanih glasača.

 Izlaznost u Drenici i do 149 odsto Izvor: MONDO

To bi moglo da dovede u pitanju izborni rezultat, ističe britanski "Guardian", koji navodi da je na jednom glasačkom mjestu zabilježena izlaznost od čak 149 odsto.

Vanredni parlamentarni izbori, prvi od proglašenja nezavisnosti, juče su održani na Kosovu, a predsjednik Demokratske partije Kosova (DPK) Tači proglasio je pobjedu.

Tačijevi sljedbenici počeli su sa proslavom odmah pošto su objavljene ankete sa birališta o izlaznosti, na osnovu kojih DPK vodi šest procenata ispred rivalskih partija.

Zvanični rezutati glasanja, međutim, nisu još saopšteni.

Pod znakom pitanja je glasačko mjesto u Drenici, području koje je čvrsto uporište Tačijeve DPK, piše "Gardijan", navodeći da je u dvije opštine zabilježena rekordna izlaznost - u Srbici 93,68 odsto i u Glogovcu 86,94 odsto.

Glavni rival Tačijevoj DPK, Demokratski savez Kosova, takođe je proglasio pobjedu.

Šef posmatračkog tima Evropskog parlamenta Doris Pak je izjavila da su "ozbiljne optužbe o krađi u dvije opštine pod posebnom pažnjom delegacije", dodavši da "deleglacija ohrabruje političke partije da slijede zakonsku proceduru".

Kad je riječ o Srbima na Kosovu, pojedini njihovi politički predstavnici očekuju da bi pregovori Beograda i Prištine mogli da otpočnu ubrzo, analitičari ocjenjuju da će od Srba zavisiti ko će biti novi kosovski premijer, a oni koji su bili protiv izbora smatraju da je bojkot uspio.

Prema procjenama organizacija koje prate odziv, Tačijeva DPK osvojila je 34,4 odsto glasova, slijedi Demokratski savez Kosova sa 25,36, dok se na trećem mjestu - kao najveće iznenađenje izbora - našao pokret Samoopredeljenje Aljbina Kurtija, koji se zalaže za ujedinjenje Kosova i Albanije, sa 11,97 odsto.

Cenzus su prešle i Alijansa za budućnost Kosova Ramuša Haradinaja i Alijansa za novo Kosovo Bedžeta Pacolija.

Svjetski mediji, međutim, ocjenjuju da bi parlamentarni izbori na Kosovu mogli da odlože početak pregovora između Beograda i Prištine, pošto nijedna partija nije uspjela da obezbijedi dovoljnu većinu glasova.

"Brine činjenica da nijedna stanka neće moći samostalno da formira vladu, niti postoji bilo kakvo očigledno rješenje za novu koaliciju. Politička pat pozicija mogla bi da destabilizuije Kosovo i da dovede do odlaganja pregovora sa Beogradom", strahuju zapadne diplomate na koje se poziva londonski "Gardijan".

Državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović vjeruje da ne treba očekivati drastičan zaokret u politici i ponašanju nove vlasti u Prištini.

Ivanović je Tanjugu rekao da se nada da će pregovori o Kosovu krenuti što je prije moguće, možda i prije formiranja Vlade Kosova. ali da pregovori sa ozbiljnijim temama mogu uslijediti nakon formiranja vladajuće koalicije u Prištini i izbora kosovskog premijera.

Član rukovodstva Tačijeve stranke Vlora Čitaku najavila je da će DPK buduću vladu formirati sa jednom manjom strankom i sa strankama nealbanskih zajednica.

Predstavnici Demokratskog saveza Kosova odbijaju da priznaju poraz, optužuju Tačijeve za izbornu krađu i ističu da ne žure sa procjenama ishoda izbora.

Generalni sekretar te stranke Ismet Bećiri ponovio je da je u Srbici i Glogovcu "došlo do prevare" i istakao da DSK ni po koju cijenu neće u koaliciju sa Tačijevima: "Mi ne pravimo koaliciju sa onima koji su manipulisali glasovima. Ne u koaliciju sa DPK."

Analitičar sa Kosova Nedzmedin Spahiu ocenio je u izjavi Tanjugu da će u svakom slučaju Srbi imati ključnu ulogu prilikom formiranja nove vlade u Prištini i da će od njih zavisti izbor novog kosovskog premijera.

Prvi opšti izbori na Kosovu poslije jednostranog proglašenja nezavisnosti završeni su sa sumnjama u teške neregularnosti, a Centralna izborna komisija saopštila je da je na izbore juče izašlo skoro 48 odsto od više od 1,6 miliona upisanih birača.

Kada je riječ o srpskim partijama, Samostalna liberalna stranka (SLS) je saopštila da je na izbore izašlo između 15.000 i 20.000 Srba, a prema njihovim preliminarnim podacima ta stranka je dobila 87 odsto glasova Srba koji su izašli na izbore.

SLS navodi da je u Gračanici dobila oko 4.800 glasova, Štrpcu 3.312, Klokotu 500, Partešu 1.117, Novom Brdu 600, Goraždevcu 116, u Priližju i Obiliću 865 glasova.

Srbi imaju deset zagarantovanih mandata u Skupštini Kosova, a još deset mandata zagarantovano je pripadnicima ostalih manjinskih zajednica.

Predsjednik Srpskog nacionalnog vijeća severnog Kosova Milan Ivanović smatra da je bojkot kosovskih izbora na sjeveru Kosova pokazao opredjeljenje i želju Srba na sjeveru Kosova da ostanu u ustavno-pravnom poretku Srbije.

"Međutim i ova izlaznost ne daje legitimitet ovim kosovskim institucijama jer u ukupnom broju, ako se računaju i dvije trećine prognanih, sve ovo ne može da bude iznad 10 procenata. Zato rezultat ovih i izbora i legitimitet ovih koji su učestvovali na izborima ne može biti valjan," rekao je Ivanović Tanjugu.

Liberalno demokratska partija, s druge strane, vjeruje da ulazak predstavnika Srba u kosovsku vladu daje prostor da počne ostarivanje suštinskog interesa srpskog naroda da se nijedna ključna odluka na Kosovu ne donosi bez njihovog učešća.

Ova stranka smatra da svaki kosovski Srbin koji je glasao na parlamentarnim izborima na Kosovu zaslužuje veliko poštovanje, i da podršku zaslužuju i sve izborne liste kosovskih Srba "koje su se odlučile za hrabru i odgovornu politiku i učestvovale na izborima".

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE