Predsjednik opštine Budva Rajko Kuljača, osimnjičen u aferi "Zavala" ima u posjedu 22 stana i oko 25.000 kvadrata zemlje.
Supruga mu je još bogatija. Tužilac odbacuje optužbe o političkom procesu protiv uhapšenih.
Imovina predsjednika opštine Budva Rajka Kuljače, koji je od preksinoć u istražnom zatvoru u Spužu, prema podacima Komisije za utvrđivanje konflikta interesa i Uprave za nekretnine, vrijedi milione evra.
Današnje "Vijesti" pišu da on posjeduje 22 stana i više od 25.000 kvadrata zemlje, uglavnom u vlasništvu 1/1.
Kuljača je u 2005. godini, kada je sa mjesta načelnika Odeljenja bezbjednosti Budva prešao na mjesto čelnika opštine, Komisiji za utvrđivanje konflikta interesa prijavio kuće u Bečićima površine 250 i 180 metara kvadratnih.
Prijavio je i da posjeduje 25 odsto stambene zgrade sa oko 500 kvadrata i kredit bez naznačenog iznosa.
On je tada posjedovao i oko 30.000 kvadrata zemlje u selu Kuljača, vaučer u "HLT fondu", platu od oko 400 evra i zaradu od turizma od 40.000 evra.
Njegova supruga Jadranka tada je posjedovala "golf 4", vaučer u istom fondu, mjesečnu platu od 150 evra, i prihod od restorana u zakupu od 10.000 evra.
Naredne godine sve je bilo isto, osim što su njegova i plata supruge porasle za po 100 evra.
Već 2007. plata mu raste na 1.037 evra, a prihodi od turizma se dupliraju na 80.000 evra. Žena je prijavila auto "tojota" od 30.000 evra, kupljeno na kredit i prihod od turizma od 15.000 evra.
Naredne godine, prijavio je čamac "CPVER" od 3.500 evra. Plata je bila 1.390. a prihodi od turizma - 130.000 evra. Supruga je te godine bila ekstremno uspješna od turizma - zaradila je čak 207.000 evra.
Prošle godine Kuljačina plata bila je ista, zarađivao je istu sumu od turizma, prijavio je 500 kvadrata stambene zgrade u Baošićima i prodao 2.450 kvadrata u Kuljači za 24.000 evra.
Supruga je postojeći automobil zamijenila "mercedesom" starim dvije godine, kupila čamac na lizing, te prijavila 100 odsto vlasništvo u firmi "Gaga trend" Bečići, dok joj je prijavljena plata bila 250 evra.
Od turizma je zaradila uplaćenih 130.000 evra i neuplaćenih 137.000 evra.
Ove godine Kuljača je Komisiji prijavio kuću u Bečićima od 250 kvadrata, 180 kvadrata naslijeđene kuće, prodao je zemljište za 130.000 evra, kupio zemljište za 50.000, bez preciznijih podataka.
Naveo je zaradu od 100.000 evra od zakupa soba, te zaradu od 293.000 evra od prodate zemlje u selu Kuljače.
Supruga je od izdavanja zaradila 20.000 evra, ostvarila nenaplaćeni promet u firmi od 108.000 evra, a u ugostiteljstvu je zaradila oko 308.000 evra.
Potpredsjednik opštine Dragan Marović, prijavio je stan u Budvi površine 118 kvadrata i zajedničko vlasništvo u Mrčevom polju, Jazu i Mainama, vozilo marke "reno laguna" staro 10 godina i mjesečnu platu od 1.173 evra.
Istovremeno, sve češće se čuju optužbe na račun tužilaštva da je protiv osumnjičenih u aferi "Zavala" pokrenut politički proces.
Međutim, vrhovni državni tužilac Ranka Čarapić rekla je da hapšenja čelnika budvanske lokalne vlasti nemaju nikakve veze sa politikom.
"Odluka o hapšenju deset osoba osumnjičenih za slučaj `Zavala` nema nikakve veze sa politikom. Donesena je u trenutku kada su se za to stekli zakonski uslovi, odnosno onda kada smo obezbjedili dovoljno dokaza za osnovanu sumnju da su ove osobe izvršile određena krivična djela", rekla je Čarapićeva za podgorički list ''Pobjeda''.
Ona je ocijenila da je crnogorsko društvo do te mjere ispolitizovano da se nijedna odluka ne može donijeti, a da ne bude stavljena u politički kontekst.
Čarapićeva je navela da je tokom istrage slučaja ''Zavala'' nikada niko nije zvao iz vlasti ili političkih krugova da pita zašto toliko traje ili zašto je odluka donesena baš sada.
"Niko me nije zvao ni u poslednjih nekoliko dana da pita zašto smo tako odlučili", rekla je Čarapićeva.
Istovremeno, Skupština Crne Gore trebalo bi danas da se izjasni o prijedlogu Administrativnog odbora da se skine imunitet poslaniku Demokratske partije socijalista Đorđiju Pinjatiću, još jednog od osumnjičenih u aferi.
Administrativni odbor ranije je jednoglasno predložio parlamentu da se, na zahtjev Vrhovnog državnog tužilaštva, Pinjatiću skine imunitet.
Ovo tužilaštvo je tražilo od Skupštine da odobri krivično gonjenje Pinjatića, koji se tereti da je zloupotrebio službeni položaj tako što je pribavio imovinsku korist od 1,06 miliona evra preduzeću ''Zavala invest'' i oštetio budžet opštine Budva.
Tužilaštvo je navelo da je Pinjatić, kao predsjednik Komisije za procjenu vrijednosti izvedenih radova na postrojenju za desalinizaciju morske vode na Zavali, zajedno sa drugim članovima, procijenio vrijednost radova na 4,4 miliona evra, iako su troškovi koje je ''Zavala invest'' kao investitor imala iznosili 3,3 miliona.
Pinjatić je na sednici Administrativnog odbora tražio da mu bude ukinut poslanički imunitet.
U policijskoj akciji u Budvi u petak, 24. decembra, uhapšeno je deset lokalnih čelnika, među kojima predsjednik i potpredsjednik opštine Rajko Kuljača i Dragan Marović - brat potpredsjednika crnogorske Vlade u ostavci Svetozara Marovića.
Oni su osumnjičeni za zloupotrebu službenog položaja, čime su preduzeću "Zavala invest" iz Budve pribavili protivpravnu imovinsku korist na štetu opštine u većem iznosu.
Zbog hapšenja čelnika opštine u Budvi je u subotu poslijepodne održan protest oko 1.000 građana, a isto to veče osumnjičenima je produžen pritvor na mjesec dana i oni su smješteni u zatvor u Spužu. Crnogosrki mediji pišu i da je ova afera ozbiljno uzdrmala vladajući DPS, a naročito odnose između odlazećeg premijera Mila Đukanovića i vicepremijera Svetozara Marovića, čiji je brat među uhapšenima.
(MONDO/Srna)