• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Čačak se tresao od eksplozija u "Slobodi"

Eksplozije iz vojnog dijela fabrike "Sloboda" u Čačku i dalje se čuju, ali su detonacije slabije od prethodnih.

 Čačak se tresao od eksplozija u "Slobodi" Izvor: MONDO

Generalni direktor Zoran Stefanović izjavio je da nema povrijeđenih, ali da je pričinjena velika materijalna šteta.

Iz fabrike se i dalje vije gust dim, a miris paljevine osjeća se i nekoliko kilometra dalje od fabrike.

Nebo iznad fabrike je crveno od uzastopnih eksplozija različite jačine.

Generalni direktor "Slobode" je novinarima ispred fabrike rekao da je požar izbio u odjeljenju pirotehnike u 16.25, kada se zapalio dio metka koji se naziva traser.

On je dodao da se za sada još ne zna uzrok požara.

Stefanović je rekao i da je u trenutku izbijanja požara u fabrici bilo 60 radnika druge smjene koji su uspjeli da pobjegnu iz kruga fabrike, i da su kasnije autobusima vraćeni u grad.

Prema njegovim riječima, objekat od 2.000 kvadrata u kome je izbio požar u potpunosti je izgorio i materijalna šteta je velika.

Direktor Doma zdravlja Vlade Veličković rekao je novinarima da je ispred fabrike od početka incidenta bilo devet ekipa hitne pomoći, ali da one nisu intervenisale.

Sada su ispred fabrike samo još jedna kola hitne pomoći, a građani su se razišli. Na licu mjesta su ostali gradski zvaničnici, policajci, vatrogasci i novinari.

Očekuje se da u Čačak dođe ministar odbrane Dragan Šutanovac.

Saobraćaj na raskrsnici kružnog puta u blizini fabrike je u zastoju i policija reguliše prolazak vozila.

Načelnik Službe za vandredne situacije MUP-a Srbije Predrag Marić izjavio je da nema mjesta strahu i panici.

"Prema nezvaničnim informacijama, nema povrijeđenih, ali taj podatak ćemo da potvrdimo tek kada naše ekipe budu na licu mesta", rekao je Marić Tanjugu.

"Prvenstveno se staramo o bezbjednosti svojih ekipa i za sada je nemoguće prići mjestu eksplozije dok detonacije ne prestanu", rekao je Marić i dodao da ne očekuje da će do toga uskoro doći.

On je ukazao da ne postoji opasnost od širenja požara i oštećenja fabrike, jer je pogon za laboraciju municije, u kome se dogodila eksplozija, izdvojen.

Marić je dodao da su radnici uspjeli da se na vrijeme evakuišu i da je za sada jedna radnica prevezena kolima Hitne pomoći, ali ne zbog povreda već zbog šoka.

Od 1995. godine do danas u fabrikama i magacinima oružja u Srbiji dogodilo se ukupno 14 nesreća, u kojima je poginuo 31 radnik, a više od 50 je povrijeđeno.

U Fabrici "Grmeč" u Zemunu nesreća se dogodila 23. juna 1995. godine, poginulo je 11 radnika, a deset je povrijeđeno.

Godinu dana kasnije, 21. juna 1996., u Fabrici "Prva Iskra" u Bariču poginulo je dvoje, a deceniju kasnije eksplozija je odnijela još tri života, dok je troje povrijeđeno.

Eksplozija nije obišla ni fabriku "Milan Blagojević" u Lučanima - 3. decembra 1997. godine život je izgubilo troje radnika, a dvoje je povrijeđeno.

Poslije četiri godine, 25. decembra 2001. godine, dogodila se eksplozija u Fabrici "Trajal" u Kruševcu.

Na sreću, poginulih nije bilo, ali je petoro radnika povrijeđeno, a u istoj fabrici eksplozija se ponovila 25. jula 2002. godine. Nije bilo povrijeđenih.

U Čačku, u Fabrici "Sloboda", u eksploziji koja se dogodila 22. januara 2003. godine troje radnika je povrijeđeno.

U toj kompaniji je došlo do manje eksplozije 11. januara ove godine, prilikom izrade kapisla na programu "Zolja", ali niko nije povrijeđen. Dan kasnije je u eksploziji u pogonu pirotehnike povrijeđena radnica.

Iste godine, u novembru, nesreća se dogodila u Fabrici "Zdravlje" u Leskovcu, kada je poginuo jedan radnik, a pet mjeseci kasnije eksplozija je odjeknula u pančevačkoj "Utvi". Povrijeđena su dva radnika.

U eksploziji u Fabrici "Impol Seval" u Sevojnu 7. juna 2004. godine povrijeđeno je petoro radnika, dva mjeseca kasnije, 18. avgusta u fabrici "Matroz" u Sremskoj Mitrovici poginulo je dvoje, a povrijeđen jedan radnik, a u Rafineriji nafte u Novom Sadu bilans nesreće koja se dogodila samo šest dana kasnije bio je dvoje poginulih.

U eksploziji u vojnom magacinu 19. oktobra 2006. godine Kasarne "7. jul" u Paraćinu povrijeđene su 22 osobe.

U četiri snažne eksplozije u barutnom odjeljenju "Namenske" u Užicu, 4. septembra 2009. godine poginulo je sedmoro radnika, a 13 je povrijeđeno.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE