• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Doputovalo 14 državljana BiH

Avion "Jat ervejza" sa 56 putnika evakuisana iz Libije sletio je nešto poslije 19.00 časova na beogradski aerodrom "Nikola Tesla".

 Doputovalo 14 državljana BiH Izvor: MONDO

U avionu, koji je poletio iz libijskog grada Sebhe, bilo je 36 srpskih državljana, 14 državljana BiH, trojica iz Hrvatske i tri iz Ukrajine.

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je da su Ukrajinci došli bez pasoša, pa će se za njih u Beogradu pobrinuti ukrajinska Ambasada.

"Ako ima potrebe organizovaće se i specijalni let za državljane Srbije koji su ostali u pustinjskim čepovima i kojih nema više od 40", rekao je Dačić.

Evakuisani građani Srbije su radili u različitim libijskim gradovima, koji su mahom udaljeni od Tripolija, pa nisu, kako kažu, osjetili onakvu opasnost kakvu su njihove porodice vidjele u medijima.

Ranko Grujić, koji se nalazio u Bariju, gdje je radio na naftnim poljima, kaže da je tražio da ide kući jer je u Tripoliju bilo vanredno stanje, prenose beogradski mediji.

"Čuo sam se sa porodicom koja je bila veoma zabrinuta i to je pravgnulo da se vratim kući", rekao je Grujić.

Ostali srpski državljani trebalo bi sutra ujutro da krenu put kuće crnogorskim brodom, koji su iznajmili Rusi. Na brodu bi trebalo da bude više od 300 srpskih građana, a još dva turska broda su jutros isplovila iz Bengazija sa 24 državljana Srbije. Oni plove za Marmaris, gdje će ih preuzeti konzulat Srbije.

Iz Bengazija jutros su isplovila dva turska broda, koji će prevesti ukupno 24 državljana Srbije. Oni će biti prebačeni do Marmarisa, gdje će ih preuzeti osoblje iz Konzulata Srbije.

U Ministarstvu navode da će crnogorski brod, koga su iznajmile ruske vlasti, sutra stići u grad Ras Lanuf, gdje će se ukrcati više od 300 srpskih držvljana.

Miodrag Čelebić, koji je radio u kampu koji se nalazi 30 kilometara od Sebhe, ranije je izjavio da je tamo svih četrdesetak državljana Srbije bilo bezbjedno i da se nisu osjećali ugroženo.

"Nalazimo se među prijateljima, nekoliko puta su pokušali da nam obezbjede evakuaciju, prema nama se ponašaju predusretljivo i korektno, trude se da pomognu koliko mogu", rekao je Čelebić u telefonskoj izjavi Tanjugu prije evakuacije.

Prema njegovim riječima, u kampu je sitacija je bila identična onoj prije pogoršanja političke situacije, imali su obezbjeđenu hranu, smještaj i nisu imali nikakvih neprijatnosti.

Čelebić je rekao da objektivno nije bilo razloga za strah, jer nije bilo nikakve neposredne opasnosti, a jedini problem je bio u tome što su duboko na jugu Libije i odsječeni od svijeta. To je, dodao je on, bio razlog što nisu mogli sami da organizuju povratak.

"Najvažnije je reći istinu, a to je da nema neposredne ugroženosti, za sada, i da država radi planirano i odgovorno da se situacija što prije reši", dodao je Čelebih, prije nego što je evakuisan.

Međutim, iz drugog kampa u blizini Sebhe stizale su drugačije vijesti.

Ana, koja u Srbiji dobija "izvještaje" svog dečka koji je u tom kampu, tvrdi da je situacija bila izuzetno teška i da su srpski državljani dva puta bezuspješno pokušali da se ukrcaju u avion, kojim bi otišli ili iz Libije ili bar do Tripolija.

Ona je prenijela razgovor sa svojim dečkom, koji joj je rekao da je pre tri dana iz Sebhe jedan let organizovan za Tripoli, da su srpski državljani kupili karte novcem koji im je preostao, ali da im je traženo da plate proviziju. Pošto novca više nisu imali, propali su im i avionska karta i let.

Drugi pokušaj napuštanja Sebhe dogodio se u četvrtak, 24. februara uveče, kada je još jedan međunarodni avion sletio na aerodrom, ali im je pilot tražio po 650 dolara za prevoz, što oni nisu imali, pa su se vratili u bazu.

Ana je ispričala da ni povratak u kamp nije prošao bez problema, jer su grupu srpskih državljana zaustavili nepoznati ljudi, za koje nisu znali ko su, a koji su ih pretresali, izveli iz automobila i, kako je rekla, "malo maltretirali". Iako uplašeni, na kraju niko nije bio povrijeđen.

Dok su bili van kampa, mještani koji tamo rade su im uzeli sve zalihe hrane, dodala je Ana i naglasila da su se građani Srbije osjećali uplašeno i da su ostali bez hrane. Srećom i angažovanjem države, svi oni su "izvučeni" iz Libije.

Državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Mirko Stafanović juče je izjavio da je evakuacija srpskih državljana iz Tripolija završena i da više nema državljana Srbije u tom gradu koji čekaju na evakuaciju.

Avionima "Jata" je do sada evakuisano ukupno 500 državljana Srbije. "Jatovim" avionom, koji je juče sletio na beogradski aerodrom "Nikola Tesla", doputovalo je 89 putnika evakuisanih iz Libije zbog haosa koji vlada u toj državi.

Ministar policije Ivica Dačić, koji rukovodi Štabom Vlade za evakuaciju, rekao je da će se avioni u Libiju vraćati onoliko puta koliko bude bilo potrebno da bi svi državljani Srbije bili evakuisani.

Direktor "Jat ervejza" Vladimir Ognjenović kaže da su obezbjedili sve neophodne dozvole za vanredne letove iz Libije i napomenuo da će, ukoliko bude potrebe, "Jat" tražiti dodatne dozvole za vanredne linije.

Služba konzularnog odjeljenja Ministarstva spoljnih poslova dežura 24 sata i sve informacije o srpskim državljanima u Libiji mogu se dobiti pozivom na broj: 011/30-68-162.

(MONDO/Agencije)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE