• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EP: Neophodan izvjestilac o trgovini organima

U Evropskom parlamentu je zaključeno da parlament EU mora prekinuti ćutanje i imenovati izvjestioca o organizovanom kriminalu na Kosovu.

 EP: Neophodan izvjestilac o trgovini organima Izvor: MONDO

To su agenciji Beta prenijeli izvori Spoljnopolitičkog odbora EP, u kojem je "iza zatvorenih vrata" u Strazburu saslušano izlaganje izvjestioca Savjeta Evrope o zločnima i trgovini organima Srba na Kosovu i u Albaniji, bivšeg švajcarskog državnog tužioca Dika Martija.

Više poslanika EP su potvrdili da je, uprkos velikoj podijeljenosti evropskih poslanika, žestokim napadima na Martija, ali i dosta stavova razložne podrške izvjestiocu Savjeta Evrope, preovladao stav da je nemoguće dalje "gurati glavu u pesak".

Marti je na sastanku zatvorenom za novinare ponovo oštro upozorio da se do istine nikako ne može doći bez ozbiljne međunarodne istrage, a prije svega pouzdanog sistema za zaštitu svjedoka, što sada nije moguće obezbjediti na Kosovu.

Marti je podrobno objasnio kako su italijanski specijalni tužioci, sudovi i policija devedesetih godina uspjeli da dobiju ključne bitke protiv veoma moćne mafije.

Jedan od bitnih metoda je bio da se zajamči potpuna zaštita svjedoka, uz mijenjanje identiteta i smještaj svjedoka i u inostranstvu.

Ključna poruka izvjestioca Savjeta Evrope bila je da nije rekao ništa što drugi ne znaju, već da je jedino novo to što je to rekao "glasno".

Tu su se "prepoznali", rekli su izvori koji su pratili raspravu, ne samo neki poslanici Evropskog parlamenta, često veoma pristrasno naklonjeni nezavisnosti Kosova, već je to shvaćeno i kao kritika vlada država EU i evropskim strukturama, koje su godinama dobijale obavještajne i diplomatske izvještaje o upletenosti političkih vođa kosovskih Albanaca u organizovani kriminal i trgovinu organima zarobljenika.

Marti je to vrlo izričito naveo i u svom izvještaju koji je usvojio Savjet Evrope.

Žestoka rasprava izbila je pošto je francuski poslanik Arno Danžan oštro kritikovao Martija, tvrdeći da je izvjestilac SE optužio premijera Kosova i bivšeg šefa OVK Hašima Tačija, mada s njim nikada nije razgovarao, pa da tako "budi aveti prošlosti" i neopravdano vezuju navodnu trgovinu organima 1999. sa transplantacijom novijeg datuma na klinici "Medikus" u Prištini.

Marti je uzvratio da Arno Danžan, bivši francuski obavještajac na Kosovu i u Bosni, "možda ima interesa da brani Tačija", što je od nekih poslanika ocijenjeno kao neprihvatljivo vrijeđanje evropskog parlamentarca.

Donedavna šefica grupe EP za jugoistočnu Evropu, njemačka poslanica Doris Pak, nekako je sažela sve nedoumice i raspravu u Spoljnopolitičkom odboru EP.

Ona je zamjerila Martiju da nema dokaze za optužbe o trgovini ljudskih organima, ali je podvukla da mu je zahvalna zato što je postavio tri nezaobilazna pitanja.

Najpre zato što je ukazao na ogromne propuste UNMIK-a, zatim da zaista mora da se nađe način za istinsku zaštitu svjedoka kako bi mogla da se sprovede istraga.

Doris Pak je upozorila i da je nedopustivo to, na šta je ukazao i Marti, što je jedan bivši funkcioner UNMIK-a savjetnik Ramuša Haradinaja, direktno navedenog kao učesnika u trgovini ljudskim organima, a koji je sad u zatvoru Haškog suda.

Ulrike Lunaček, izvjestilac EP za Kosovo, koju i mnogi sami evropski parlamentarci smatraju više "lobistom Prištine", očigledno je pretjerala u napadima na izvjestioca Savjeta Evrope.

Ona je dospjela u krajnje nezavidnu situaciju jer je napala i osporila jedan "navod" iz Martijevog izvještaja, za koji se ispostavilo da uopšte ne postoji.

Marti je samo uzvratio da ne može da prihvati da ga kritikuje neko ko nije ni pročitao izvještaj.

(Beta/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE