• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Gotovini 24 godine zatvora, Markaču 18!

Haški tribunal osudio Antu Gotovinu na 24 godine zatvora, Ivan Čermak je oslobođen, dok je Mladen Markač osuđen na 18 godina. Hrvati u šoku.

 Gotovini 24 godine zatvora, Markaču 18! Izvor: MONDO

Sudsko vijeće, nakon što je razmotrilo sve dokaze i argumente, proglasilo je hrvatskog generala Antu Gotovinu krivim kao saučesnika udruženog poduhvata za: progon, deportaciju, pljačku imovine, bezobzirno razaranje, ubistvo kao zločin protiv čovječnosti, ubistvo kao kršenje zakona ratovanja, nečovječna djela i okrutno postupanje.

Sudsko vijeće je kao olakšavajuću okolnost u izricanju presude uzelo u obzir Gotovinino ponašanje u pritvoru.

U izvršenje kazne biće mu uračunato vrijeme provedeno u priitvoru od decembra 2005. godine.

U završnoj riječi, krajem avgusta prošle godine, tužioci su zatražili da Gotovina (53), Čermak (59) i Markač (53) budu proglašeni krivim po svim tačkama optužnice.

Čermak je oslobođen svih optužbi, i po završetku administrativnih poslova, on će odmah biti pušten na slobodu.

Markač je osuđen na 18 godina zatvora, po osam tačaka optužnice. On je u zatvoru već proveo 1.477 dana i to će biti uračunato u izdržavanje kazne.


Gotovina, Čermak i Markač optuženi su za progon; prisilno premještanje i deportaciju; pljačkanje javne i privatne imovine; bezobzirno razaranje naselja; ubistva i nehumana djela i okrutno postupanje prema srpskim civilima u Kninskoj krajini tokom i poslije Oluje, od 4. avgusta do kraja septembra 1995.

Optužba je predložila da Gotovini bude izrečena kazna od 27 godina zatvora, a da trećeoptuženi Markač bude kažnjen zatvorom dugim 23 godine. Za drugooptuženog Čermaka, tužioci su predložili zatvorsku kaznu od 17 godina.

Generala Gotovinu, Haški tribunal je za zločine u Oluji optužio 2001. godine, a on je bio u bjekstvu do decembra 2005. kada je uhapšen u Španiji. Od tada je u pritvoru Tribunala u Sheveningenu.

Optužnica protiv Čermaka i Markača podignuta je 2004. i oni su se dobrovoljno predali Tribunalu, a zatim su bili pušteni na privremenu slobodu do početka suđenja. General Čermak je nekoliko puta puštan na privremenu slobodu i tokom procesa.

Sva trojica su u prvom pojavljivanju pred sudijom izjavili da nisu krivi za zločine za koje su optuženi.

Više hiljada ljudi na Trgu Bana Jelačića u Zagrebu dočekalo je danas s nevjericom i povicima nezadovoljstva presudu Haškog tribunala da se hrvatski general Ante Gotovina osudi na 24, a general Mlade Markač na 18 godina zatvora, dok je odluka o odlobađajućoj presudi generalu Ivanu Čermaku propraćena aplauzom.

Neki od onih koji su od jutra čekali izricanje presude trojici generala zbog ratnih zločina protiv srpskog stanovništva u operaciji Oluja avgusta 1995.godine su se na vijest o dugoj kazni zatvora za Gotovinu i Markača rasplakali, dok su drugi glasno psovali.

Direktni prenos na Trgu bana Jelačića bio je u jednom trenutku prekinut zbog "srpskog" prevoda s Nove TV koji je do tada puštan.

Nova TV imala je direktni prenos preko kanala Haškog suda za koga simultano prevodi prevodilac sa srpskog govornog područja, pa je prenos nastavljen preko Hrvatske televizije.

Nakon što je čitanje presude završeno okupljeni su iznijeli veliki portret Gotovine i transparent sa spiskom "hrvatskih izdajnika" na kojem su bili i bivši predsjednik Stjepan Mesić, kao i aktuelni Ivo Josipović i premijerka Jadranka Kosor.

Glumac Božidar Alić poručio je na skupu da Hrvati nikada neće priznati Haški sud i da, kako je kazao, rat protiv Hrvatske još traje.

U jednom od prvih reagovanja hrvatski advokat Zvonimir Hodak ocijenio je da je Haški sud prihvatio "monstruoznu tezu o zločinačkom poduhvatu", ističući da je oslobađanje Ivana Čermaka rezultat njegovog dogovora s Britancima.

"On se dogovorio s Britancima i uzeo njihove advokat, što mu se isplatilo", rekao je Hodak u emisiji Hrvatskog radija, ponovivši tvrdnje da je presuda Haškog suda politička.

Kosor i Josipović: Samo dostojanstveno

Premijerka Hrvatske Jadranka Kosor povodom presude sazvala je vanrednu konferenciju za štampu na kojoj je podsjetila da ova presuda još nije pravosnažna.

"Pred nama je žalbani postupak. Hag je utvrdio da je hrvatsko vođstvo učestvovalo u zločinačkom poduhvatu, a za Vladu je to neprihvatljivo i učinićemo sve da se ta kvalifikacija poniši", izjavila je Kosor.


Ona je dodala da je Vlada naručila studiju Hrvatske akademije pravnih nauku o zločinačkom poduhvatu i to mišljenje tručnjaka poslato je u Hag.

"Postoje trenuci u životima pojedinca i nacije koje je teško prihvatiti, naročito kada osjećamo da su neke odluke u suprotnosti sa našim očekivanjima i stavovima. Mi znamo da je "Oluja" bila legitimna operacija sa ciljem oslobađanja hrvatske terirotije od okupacije", rekla je Kosor i upozorila da se svaka reakcija koja sada dolazi iz Hrvatske pomno prati i mjeri.

"Želim reći ono što svako u Hrvatskoj osjeća. Ponosimo se onim što smo učinili", naglasila je Kosor i dodala da je Hrvatska pravna država.

"Osuđujuća presuda generalima Gotovini i Markaču, posebno obrazloženje o udruženom zločinačkom poduhvatu, ozbiljan je pravni akt koji je šokirao mnoge", kazao je predsjednik Hrvatske Ivo Josipović u vanrednom obraćanju povodom haške presude generalima.

Josipović je istakao da su mnogi građani razočarani i teško prihvataju presudu, ali i naglasio da ona ne dovodi u pitanje legitimitet i legalnost Domovinskog rata ni Oluje.

"Uvjeren sam da zločinački poduhvat nije postojao, a teza o zločinačkom poduhvatu ne podrazumijeva da su svi iz vojske i policije zločinci. Hrvatska poštuje i poštovaće sve heroje koji su sačuvali našu nezavisnost i slobodu", kaže Josipović, i naglašava da Hrvatska nikad neće moći da prihvati dovođenje u pitanje legitimiteta Domovinskog rata.

Cijela Hrvatska sa nestrpljenjem je čekala presudu hrvatskim generalima u Hagu, o čemu govori i podatak da je Sabor brzinski završio današnju sjednicu.

Obično zastupnici petkom glasaju tek poslijepodne nakon što rasprave neku od tačaka, ali danas je bio izuzetak. Na dnevnom redu je bilo samo glasanje s početkom u 9.30 časova, nakon čega su zastupnici raspušteni. Plan je bio da sve završi već u 10.30 časova, pola sata prije izricanja presude u Hagu.

"Nadam se da će presuda hrvatskim generalima biti oslobađajuća. U to vjerujem i to želimo", tim rečima je predsjednik Luka Bebić završio brzinsku sjednicu Sabora.

On je pozvao građane i čitavu javnost da na dostojanstven način dočekaju nepravomoćnu presudu generalima.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE