• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Reagovanja na presudu hrvatskim generalima

Poslije osuđujuće presude hrvatskim generalima, postavlja se pitanje da li Hrvatska više može da obilježava „Oluju“

 Reagovanja na presudu hrvatskim generalima Izvor: MONDO

Predsjednik Asocijacije izbjegličkih udruženja Srba iz Hrvatske Milojko Budimir smatra da Hrvatska više ne može da obilježava „Oluju“ kao Dan pobjede i domovinske zahvalnosti.

„Haški tribunal je donio osudu za koju smatramo da bi mogla odgovarati pravičnosti i ono što je posebno bitno je to što je dokazao da se radi o udruženom zločinačkom poduhvatu u kome je naravno došlo do progona gotovo cjelokupnog stanovništva koje živi na području Krajine“, rekao je Budimir.

On je ocijenio da bi presuda Haškog tribunala mogla da ima i druge reperkusije kada je u pitanju vraćanje Srba, jer kako je istakao „poslije Oluje gotovo nije došlo do povratka Srba“.

„Sada očekujemo da će međunarodna zajednica imati drugačiji tretman prema izbjeglim i prognanim Srbima i da će im konačno biti omogućeno da se vrate na te prostore i da im bude nadoknađeno sve ono što su izgubili poslije `Oluje`“, istakao je Budimir.

Direktor Dokumentaciono-informativnog centra "Veritas" Savo Štrbac rekao je Srni da je osuđujuća presuda Haškog tribunala protiv trojice hrvatskih generala jak vjetar u leđa kontratužbi Srbije protiv Hrvatske pred Međunarodnim sudom pravde za genocid nad Srbima iz Hrvatske

Štrbac ističe važnost toga što je Sudsko vijeće utvrdilo da je postojao udruženi zločinački poduhvat vrha hrvatske države protiv krajinskih Srba, a da je visina kazne u drugom planu.

On je nakon izricanja presude Haškog tribunala u slučaju "Gotovina i drugi" naglasio da udruženi zločinački poduhvat otvara mnoge druge probleme u Hrvatskoj.

"Srbi sada ovakvom presudom, ja se nadam da će ona biti konačna jednog dana, dobijaju mogućnost da lakše i brže ostvare sve ono što im je oduzeto ili što im je uskraćeno. Sad sve zavisi od nas koliko ćemo se organizovati i kako ćemo dalje raditi", ocijenio je Štrbac i poručio:

"Ovakva presuda zapravo Hrvatsku tjera da mijenja noviju istoriju, zapravo da izvrši reviziju ove nove istorije, da mijenja udžbenike, svoje enciklopedije".

Direktor Republičkog centra za istraživanje ratnih zločina Janko Velimirović smatra da Srbi mogu biti zadovoljni presudama koje je Haški tribunal izrekao hrvatskim generalima, jer predstavljaju zvanično priznanje o neopravdanosti hrvatske vojne akcije "Oluja".

"Srbi mogu biti zadovoljni presudama Gotovini i Markaču, bez obzira što je Čermak oslobođen krivice. Vrlo su značajne definicije u presudi gdje se navodi da se u Krajini desio udruženi zločinački poduhvat. Nadamo se da ovo nije kraj, jer pravosuđe BiH ima u proceduri predmet protiv Gotovine i drugih nižerangiranih hrvatskih oficira zbog zločina u ljeto i jesen 1995. godine u zapadnokrajiškim opštinama", izjavio je Srni Velimirović.

Velimirović je rekao da je Haški tribunal na ovaj način priznao neopravdanost hrvatske vojne akcije "Oluja", a posebno je važno da su u kvalifikaciju udruženog zločinačkog poduhvata uključeni bivši hrvatski predsjednik Franjo Tuđman i čitavo tadašnje vojno i političko rukovodstvo Hrvatske.

Dušan Bastašić, predsjednik Udruženja "Jadovno 1941.", smatra da su presude Anti Gotovini i Mladenu Markaču samo potvrda da je izvršen udruženi zločinački poduhvat s ciljem protjerivanja srpskog stanovništva iz Hrvatske.

"To je satisfakcija za nepobijene, protjerane, pokradene i obespravljene Srbe. Ali članovima porodica 1 922 ubijenih i nestalih Srba ovim presudama ne mogu biti nadoknađeni bol i patnje pričinjene od avgusta 1995. do danas", smatra Bastašić.

Komentarišući uzavrelu atmosferu u Hrvatskoj pred izricanje presuda trojici hrvatskih generala, Bastašić je istakao da je bilo dovoljno jutros vidjeti megatransparent u Zadru: "Generale, čekamo zapovijed!" da bi se shvatilo kakva poruka se šalje preostalim Srbima u Hrvatskoj.

Predsjednica Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandić je izjavila Srni da osuđujuća presuda dvojici hrvatskih generala otvara pitanje dosadašnjih interpretacija i tumačenja o tome šta se dogodilo i kakva krivična djela su počinjena tokom i nakon vojno-policijske akcije "Oluja".


"Zajednički zločinački poduhvat vrlo je složeno d.elo, koje se odnosi na državnu odgovornost. Sada je otvoreno pitanje usklađivanja i interpretacija sa dokazima i utvrđenim činjenicama", smatra Kandićeva.

Trojica generala optužena su zbog zločina počinjenih nad srpskim stanovništvom tokom i poslije akcije hrvatske vojske "Oluja" na ljeto i u jesen 1995. godine

Nakon tri godine suđenja, Haški tribunal izrekao je danas Anti Gotovini 24 godine, Mladenu Markaču 18 godina, a Ivan Čermak je oslobođen optužbe.

(MONDO/agencije)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE