• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Godišnjica stradanja Srba na Grubišinom Polju

Na današnji dan prije 70 godina, svega dvije sedmice nakon proglašenja Nezavisne Države Hrvatske, na području Grubišnog Polja u zapadnoj Slavoniji uhapšena su 504 Srbina, od kojih se 487 nikada nije vratilo.

 Godišnjica stradanja Srba na Grubišinom Polju Izvor: MONDO

"Pod izgovorom da Srbi kotara Grubišno Polje spremaju `đurđevdanski ustanak`, na inicijativu tamošnjeg župnika Petra Sivjanovića iz Zagreba je u Grubišno Polje u predvečerje 26. aprila 1941. godine vozom stiglo oko 120 hrvatskih ustaša, na čelu sa `emigrantima`, šefom zagrebačke ustaške policije Ivicom Šarićem i Eugenom Kvaternikom", rekao je Srni predsjednik Udruženja građana "Jadovno 1941." Dušan Bastašić, čijih su dvojica djedova i stric bili među uhapšenima, koji se nikad nisu vratili.

U dogovoru sa tamošnjim povjerenikom MUP-a NDH advokatom Lujom Stahuljakom i "predstojnikom" Zorislavom Mikićem, u noći između 26. i 27. aprila pohapšeno je u svojim kućama 504 pravoslavnih Srba.

U stočnim "G" vagonima 27. aprila prebačeni su u "Zagrebački zbor", a nakon toga u logor "Danica" kod Koprivnice, čiji su bili prvi zatvorenici.

Krajem juna 1941. godine, prevezeni su u Gospić u Lici, a odatle na ostrvo Pag, u logor Slana. Tokom jula njih 487 pobijeno je na Velebitu, iznad mjesta Tribanj Kruščica, u dijelu kompleksa ustaških logora Gospić.

Na željezničkoj stanici u Grubišnom Polju porodice pobijenih postavljale su spomen-ploče, koje su uništene 1971. i 1991. godine i do danas nisu obnovljene.

Na pedesetogodišnjicu stradanja 1991. godine služen je u Grubišnom Polju parastos, održan komemorativni skup i u parku postavljen kamen-temeljac za spomenik nevinim žrtvama, koji je, takođe, uništen početkom proteklog rata.

Kod Šaranove jame na Velebitu, na inicijativu Udruženja građana "Jadovno 1941." iz Banjaluke, po treći put je postavljena spomen-ploča 26. juna prošle godine.

"Na 70. godišnjicu, u Grubišnom Polju neće biti komemorativnog skupa. U tom gradu, gdje funkciju zamjenika gradonačelnika vrši tamošnji Srbin, član vladajućeg HDZ-a, danas nigdje nema spomenika o stravičnom zločinu. Žalosna je i činjenica da Srpsko narodno vijeće nije smjelo ili nije htjelo da kod svog koalicionog partnera HDZ-a `isposluje` makar simboličan pomen za 487 ubijenih Srba", kaže Bastašić.

Akcijom "Otkos" krajem oktobra 1991. godine, a onda i 1995. akcijom "Bljesak", Srbi Grubišnog Polja svedeni na Tuđmanovih tri odsto.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE