• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Lajčak u SB UN: Bosni preti nacionalizam

Visoki predstavnik u BiH Miroslav Lajčak izjavio je pred Savetom bezbednosti UN da je u BiH nacionalizam i dalje jak i da će zbog izbora još jačati.

 Lajčak u SB UN: Bosni preti nacionalizam Izvor: MONDO

BiH je značajno napredovala, ali međunarodna zajednica još nije završila svoj zadatak, izjavio je pred Savetom bezbednosti UN visoki predstavnik u BiH Miroslav Lajčak.

Podnoseći redovan šestomesečni izveštaj Savetu bezbednosti, Lajčak je, kako je objavljeno na sajtu UN, ukazao da je situacija u BiH značajno poboljšana i da je usvajanjem dva zakona o reformi policije učinjen "važan korak ka stabilizaciji političke situacije".

"Ona se nalazi pred potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruzivanju (SSP) s Evropskom unijom i ide prema članstvu u NATO", rekao je Lajčak i istakao da "građani BiH zaslužuju evropsku budućnost".

Lajčak je, međutim, upozorio da je nacionalizam i dalje jak u BiH i da će predstojeći lokalni izbori u oktobru dovesti do povećanja nacionalističke retorike.

On je podsetio i da su lideri Republike Srpske nakon proglašenja nezavisnosti Kosova povezivali budućnost tog entiteta sa srpskom pokrajinom, zathevajući pravo na samoopredeljenje.

Kancelarija Visokog predstavnika je, kako je dodao Lajčak, odgovorila da je BiH međunarodno priznata država čiji je suverenitet i teritorijalni integritet garantovan Dejtonskim sporazumom.

Predsedavajući Saveta ministara BiH Nikola Špirić koji je takođe učestvovao na sednici SB UN, rekao je da su prevaziđene zakonske prepreke za okončanje neophodne reforme policije i posebno istakao reformu saradnje s Haškim tribunalom.

Predstavnici članica Saveta bezbednosti UN su u raspravi pozdravili Lajčakov izveštaj i postignuti napredak u BiH, kao i najavljeno potpisivanje SSP-a s Evropskom unijom.

Međutim, ukazano je i da vlade i sve države, uključujući Srbiju, moraju u potpunosti sarađivati sa Haškim tribunalom kako bi optuženi za ratne zločine bili izvedeni pred lice pravde, uključujući ratne lidere bosanskih Srba Ratka Mladića i Radovana Karadžića.

Oni su takođe izrazili zabrinutost zbog sporog povratka izbeglica i interno raseljenih lica.

Ambasador Srbije u UN Pavle Jevremović koji je takođe prisustvovao sednici SB, ponovio je da Srbija u potpunosti poštuje suverenitet i teritorijalni integritet BiH i svoje obaveze prema Dejtonskom sporazumu, kao i obavezu da izvede pred lice pravde one koji su izvršili gnusne zločine u nedavnoj prošlosti.

Jevremović je, međutim, ocenio da je Lajčakov izveštaj usredsređen na potrebu hapšenja begunaca i da sugeriše da haške optuženike treba tražiti samo u Srbiji. Upravni odbor za nadgledanje sprovođenja Dejtonskog sporazuma je, kako je podsetio Jevremović, u februaru 2008. pozvao i BiH i Srbiju na ispunjavanje svojih obaveza u tom pogledu.

On se nije složio ni sa tim da Srbija zanemaruje saradnju sa pravosuđima u regionu, navodeći da se srpski tužioci za ratne zločine redovno sastaju sa kolegama iz regiona.

Kao rezultat te saradnje, naveo je Jevremović, dvojica begunaca su locirana i uhapšena. Srbija će nastaviti da jača saradnju sa Tribunalom u skladu sa činjenicom da prihvata vrednosti evropskih društava i moderne standarde ljudskih prava, rekao je Jevremović.

(Beta/www.mtsmondo.com)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE