• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kako su Zagrepčani raskrinkali kolege u SAD

Ortoped Tomislav Smoljanović otkrio aferu našminkanih istraživanja koja su podmazana sa desetinama miliona dolara, kojima se na kraju pozabavio Senat.

 Kako su Zagrepčani raskrinkali kolege u SAD Izvor: MONDO

Ortoped Tomislav Smoljanović pisao urednicima medicinskih časopisa i otkrio aferu "našminkanih" istraživanja koja su podmazana sa desetinama miliona dolara, a kojima se na kraju pozabavio američki Senat.

Ortoped Tomislav Smoljanović je u februaru 2010. sjeo za svoj kompjuter u sobi 7 u zagrebačkoj bolnici na Šalati i napisao pismo jednom od najuglednijih američkih ortopedskih hirurga, dr Tomasu Zdebliku sa Univerziteta Viskonsin, započinje priču o otkrivanju afere zagrebački Večernji list.

U pismu je uglednom doktoru Zdebliku ukazano da su Smoljanović i njegove kolege uvidjele da je "zaboravio" da u radu o jednom proteinu, na osnovu koga su farmaceuti zaradili stotine miliona dolara, pomene da primjena ima ni malo prijatne nuspojave – sterilnost muškaraca u relativno velikom procentu.

Radi se o radu objavljenom prije osam godina o proteinu Infuse, na kojem je farmaceutska kompanija Medtronic zaradila stotine miliona dolara, a čija primjena pri operaciji kičme izaziva povremenu ili čak trajnu sterilnost kod muškaraca u sedam odsto slučajeva.

To je bilo samo jedno od više od 35 pisama koje je Smoljanović, 34-godišnji ljekar iz Splita, pisao urednicima stručnih medicinskih časopisa u svijetu. Upozoravao je na prikrivanje nuspojava Infusea - koštanog morfogenetskog proteina - koji se koristi pri operacijama spajanja pršljenova kako bi se uklonila bol u kičmi.

“Klinička primjena Infusea je trebalo da bude tema mog doktorata. Zahvaljujući globalizaciji i dostupnosti informacija, mogli smo detaljno istraživati radove o Infuseu i uočili smo niz nepravilnosti. Uočio sam da se pojavljuje nuspojava razgradnje pršljenova koja nastane kad prevelika količina proteina podstakne nekontrolisanu razgradnju umjesto stvaranja kosti. No, jedno je istraživanje iskakalo. Autori su tvrdili da nisu imali nikakvih komplikacija. Ponovno smo analizirali i otkrili da je komplikacija itekako bila prisutna, ali su je autori jednostavno zanemarili. To nas je sve zaprepastilo", rekao je mladi doktor.

Smoljanović je, kako se ispostavilo, bio potpuno u pravu. Infuse je postao najveća afera koja je ikad prodrmala zdravstveni i naučni svijet, piše "Večernjak".

Istraga američkog ministarstva pravde, ali i Odbora za finansije američkog Senata, otkrila je da je 15 hirurga uključenih u studije o Infuseu podijelilo 62 miliona dolara od farmaceutske kompanije Medtronic.

Odbor istražuje je li to Medtronicovo "podmazivanje" uticalo na to što hirurzi nisu obavijestili javnost o opasnim nuspojavama Infusea, uključujući i rak, sterilitet, infekciju, raspadanje kostiju te bolove u leđima i nogama.

Doktor Zdeblik je od 2002. glavni urednik medicinskog časopisa "Journal of Spinal Disorders & Techniques", u kom su objavljena istraživanja u kojima su izostavljene nuspojave. Medtronic je samo njemu, otkriveno je istragom, isplatio 23 miliona dolara u poslednjih osam godina.

Dr Smoljanović i prim. dr. sc. Ivan Bojanić, šef Odjeljenja za artroskopiju i sportsku traumatologiju na Šalati, zatražili su od Zdeblika da u časopisu objavi pismo u kojem se pri primjeni Infusea opisuje nuspojava sterilnosti u muškaraca, što je ovaj glatko odbio.

Isto su prošli i kod još nekoliko američkih stručnih časopisa, koji nisu htjeli da objave rad u kome je dokumentovano da je u laži uhvaćen jedan ugledni američki kolega. Kada su Smoljanović i Bojanić pretresli sastav upravnih odbora tih časopisa ispalo je da svaki od njih ima barem jednog člana uredničkog odbora koji je u finansijskoj vezi s Medtronicom, a neki od njih bili su i koautori istraživanja u kojima su zanemarene nuspojave.

Tada su Smoljanović i Bojanić odlučili da promijene taktiku i počeli su da pišu pisma urednicima i neki stručni časopisi ipak su reagovali i objavili njihovo pismo. Sada o tome pišu svi stručni medicinski časopisi, uz tirade o korumpiranosti i neetičnosti istraživača u uglednim New York Times-u i Wall Street Journal-u.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE