• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Za ubistvo djece u Goraždevcu krivaca još nema

U Goraždevcu se danas obilježava osam godina od ubistva dvoje djece koja su se kupala u rijeci Bistrici, a da za taj zločin niko nije odgovarao.

 Za ubistvo djece u Goraždevcu krivaca još nema Izvor: MONDO

Danas kao i svake godine na taj dan, u crkvi Presvete Bogorodice u Goraždevcu biće služen pomen ubijenima Ivanu Jovoviću i Panteliji Dakiću.

Parastosu, koji će od 13.00 služiti vladika Teodosije i paroh goraždevački Jugoslav, prisustvovaće i predstavnica Ministarstva za Kosovo i Metohiju - pomoćnica ministra Slađana Radović.

Euleks je krajem prošle godine, uslijed nedostataka dokaza, zatvorio istragu koju je po dolasku na Kosovo preuzeo od Unmika.

Ivan Jovović (19) i Pantelija Dakić (12) ubijeni su iz automatskog oružja 13. avgusta 2003. godine dok su se kupali u Bistrici. Đorđe Ugrenović (20), Bogdan Bukumirić (14), Marko Bogićević (12) i Dragana Srbljak (13) teško su ranjeni.

Napadači na srpsku djecu koja su se kupala na rijeci 500 metara od centra sela, nikada nisu nađeni uprkos obećanju tadašnjeg šefa Unmik policije da će "prevrnuti svaki komad zemlje kako bi našao ubice", a nije pomogla ni nagrada od milion evra koju je ponudila misija UN.

Unmik je poslije napada u Goraždevcu saopštio da je "nepoznat broj ljudi iz žbunja otvorio vatru iz 'kalašnjikova' na 50-ak djece i mladih, većinom Srba iz goraždevačke enklave".

Kosovska policija je u istrazi saslušala 75 svjedoka, među kojima i ranjene žrtve napada i pretresla 100 kuća.

Očevi ubijenih dječaka tvrde da se zna ko je pucao na njih i da su to rekli i Kforu. Ubistvo djece osudili su domaći i strani zvaničnici, a tim povodom održana je i hitna sjednica Savjeta bezbjednosti UN.

U Goraždevcu danas živi oko 750 Srba, trećina broja od prije 1999. godine.

Ubistvo u Goraždevcu spada u jedan od četiri najveća zločina nad Srbima od dolaska međunarodne misije u Pokrajinu. Ubice su ostale nekažnjene kao i u tri ostala zločina - u Starom Grackom, Obiliću i kod Podujeva.

U Starom Grackom ubijeno je 14 žetelaca, u Obliću porodica Stolić, a kod Podujeva 12 putnika autobsa Niš ekspresa koji je dignut u vazduh.

(Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE