• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nastava u crnogorskim školama i na srpskom!

Skupština Crne Gore usvojila je izmjene Zakona o opštem obrazovanju, kojima je predviđeno da se nastava u školama izvodi i na srpskom jeziku.

 Nastava u crnogorskim školama i na srpskom! Izvor: MONDO

Izmjenama zakona predviđeno je da se nastava izvodi na crnogorskom jeziku, a imajući u vidu istu lingvističku osnovu i na srpskom, kao jeziku u službenoj upotrebi.

Predviđeno je i da se, poštujući prava manjinskih naroda, nastava izvodi i na bosanskom, albanskom i hrvatskom jeziku, kao jezicima u službenoj upotrebi.

Za izmjene zakona glasali su poslanici Demokratske partije socijalista i Socijalističke narodne partije (SNP), predstavnici Nove srpske demokratije (NOVA) i Pokreta za promjene (PZP) bili su uzdržani, dok je Socijaldemokratska partija, manja članica vladajuće koalicija, glasala protiv.

Najjača opoziciona stranka - SNP je ocijenila da usvajanje izmena zakona predstavlja samo prvi korak ka postizanju ravnopravnosti srpskog i crnogorskog jezika u obrazovnom sistemu, navodeći da je potrebno da vlada taj ravnopravan status razradi kroz podzakonska akta.

Ostale opozicione stranke NOVA i PZP predlagale su odlaganje glasanja o izmjenama zakona, dok se ne okončaju pregovori vlasti i opozicije o jeziku i imenu nastavnog predmeta u školama, ali ta inicijativa nije prihvaćena.

Ministar prosvete Slavoljub Stijepović podsjetio je da su predložene izmjene dio političkog dogovora premijer Igora Lukšića i opozicije, koji je nesporan za obe strane.

Nastavak razgovora Lukšića i opozicije zakazan je za ponedjeljak, a na pregovaračkom stolu biće prijedlog Pokreta za promjene da se nastavni predmet zove maternji jezik i književnost.

Opozicioni poslanici ponovili su tokom skupštinske rasprave zahtjeve o ravnopravnosti srpskog i crnogorskog jezika u nastavnom procesu. Potpredsjednik SNP Neven Gošović ukazao je na to da većina građana Crne Gore govori srpskim jezikom, zbog čega se mora obezbjediti njegova ravnopravnost.

On smatra da bi svako drugo rješenje predstavljalo diskriminaciju građana koji govore srpskim jezikom u Crnoj Gori.

"Popis je pokazao da je srpski dominantno većinski i da njime ne govore samo Srbi, što se ne smije zanemariti kada govorimo o Crnoj Gori danas. Ti građani ne traže dominaciju srpskog jezika, već ravnopravnost" , istakao je Gošović.

Lider Nove srpske demokratije Andrija Mandić rekao je da sporazum vlasti i opozicije nije postignut, dodajući da ne vjeruje u sporazume sa potpisom bez garancija.

On je rekao da opozicija traži kompletan paket sporazuma, navodeći da se mora garantovati zaustavljanje diskriminacije Srba.

Mandić je osudio policijska privođenje zbog letaka kojima se poziva na bojkot nastave, dok se ne omogući pravo obrazovanja na srpskom jeziku.

On je kazao da uslovljavanje podrške izbornom zakonu rješavanjem pitanja jezika nije ucjenjivanje, navodeći da se na taj način kompromisi prave svuda u svijetu.

Opozicija je ranije odbila ponudu Lukšića da se nastavni predmet zove crnogorski/maternji jezik i književnost, dok premijer nije prihvatio opozicionu inicijativu da naziv nastavnog predmeta bude crnogorski, srpski/maternji jezik i književnost.

Opozicija je podršku izbornom zakonu uslovila izjednačavanjem srpskog i crnogorskog jezika u obrazovnom sistemu.

Za usvajanje izbornog zakona, što je prvi uslov Brisela da Crna Gora dobije datum pregovora o punopravnom članstvu u Evropskoj uniji, potrebna je dvotrećinska većina u parlamentu.

Sjednica crnogorskog parlamenta na kojoj će se razmatrati izborni zakon zakazana je za 6. septembar.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE