• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Žustra debata na sjednici SBUN o Kosovu

Na vanrednoj sjednici SB UN o Kosovu se vodila žustra debata među članicama koje su ostale podijeljene u viđenju situacije na Kosovu.

 Žustra debata na sjednici SBUN o Kosovu Izvor: MONDO

Prema saznanjima Tanjuga, tokom zatvorenog dijela sjednice, na kojoj je govorio i šef srpske diplomatije Vuk Jeremić, vodila se žestoka rasprava.

Nekoliko puta su uzimali riječ ambasador Rusije Vitalij Čurkin i predstavnici Francuske, Britanije i SAD.
Ambasador Čurkin je predočio učesnicima sjednice operativni plan za zauzimanje punkta 1 i 31 koji je sastavila kosovska vlada i u kome jasno piše da će doći do nasilja i da pored toga kosovske vlasti razrađuju kako će da reaguju ako do nasilja dođe.

Predstavnici SAD i Francuske izjavili su da čak ne vide potrebu za sjednicom jer smatraju da ne postoji opasnost od nasilja, ali ih je demantovao u svom izlaganju specijalni izaslanik generalnog sekretara UN Edmond Mule, koji je upozorio na mogućnost izbijanja nasilja, ali i izvještaj kosovske vlade.

Čurkin se pozvao na prijedlog Srbije da Euleks dođe na prelaze, ali bez kosovskih Albanaca, a da se sve ostalo dogovara tokom dijaloga u Briselu.

U diskusiji je došlo do oštre razmjene riječi britanskog, francuskog i američkog predstavnika sa Čurkinom. Prema riječima diplomata, ovo je bila jedna od najžustrijih debata u SB UN.

Prema tvrdnji Vuka Jeremića SB UN nije podržao najavljenu jednostranu akciju Prištine i značajna većina zemalja je na sinoćnjoj sjednici iznijela duboke rezerve prema takvim koracima.

"Ukoliko do te akcije dođe ona neće imati legitimitet niti međunarodno pravnu legalnost. Nije je podržao Savjet bezbjednosti, kao ni specijalni izaslanik generalnog sekretara koji je u svom izlaganju iznio zabrinutost", rekao je Jeremić poslije sjednice.

"Njegov izvještaj je bio hladan tuš za predstavnike Prištine i one koji ih podržavaju", naveo je ministar spoljnih poslova Srbije.

Govoreći o atmosferi na sjednici, Jeremić je ocijenio da je rasprava pred SB bila "duga i napeta" i da su predstavnici zemalja članica po više puta uzimali riječ.

"Uputili smo apel da se stvari rješavaju putem dijaloga i da je to jedini način da se pronađu održiva i dugotrajna rješenja", istakao je šef srpske diplomatije.

On je upozorio da, ukoliko i pored svih upozorenja međunarodne zajednice i Saveta bezbjednosti, dođe do bilo kakve eskalacije nasilja na KiM, "odgovornost isključivo leži na onima koji se opredele na takve korake".

Jeremić je objasnio da se na kraju zatvorenih konsultacija SB povukao na novu rundu razgovora, kojoj mogu da prisustvuju samo zemlje članice.

"Ne znam da li će na kraju biti usvojeno saopštenje, ali u svakom slučaju SB nije danas podržao akciju Euleksa i Kfora, za koje su neke zemlje tvrdile da ima međunarodnu podršku", naveo je šef srpske diplomatije.

Zamjenik šefa mirovnih operacija UN Edmond Mule izjavio je na sednici SB UN da je predmet sporazuma Beograda i Prištine od 2. septembra bilo samo pitanje carinskog pečata, ali ne i postavljanje carinika na prelaze na severu KiM, dok je šef srpske diplomatije Vuk Jeremić upozorio da će eventualni upad Prištine na sjever imati nesagledive posledice po region.

Mule je rekao da je predmet sporazuma iz Brisela bilo samo pitanja carinskih pečata, a ne i druge teme vezane za carinu, kao ni postavljanje kontrolnih punktova na dva prelaza na sjeveru.

On je pozvao Beograd i Prištinu da ostanu privrženi dijalogu i da preuzmu odgovornost za sprečavanje nasilja "sutra (16. septembra) i ubuduće".

Predstavnik UN je, opisijući trenutnu situaciju na Kosovu, podsjetio na najave Prištine da će 16. septembra dovesti svoje carinike na administrativne prelaze, i precizirao da će, uz Euleks policiju, na svaki prelaz doći po jedan kosovski carinik i po jedan policajac.

"Sprovođenje ovih planova moglo bi da dovede do zaoštravanja situacije na terenu, ugrozi stabilnost i dovede do izbijanja nasilja", ocijenio je Mule.

Stalni predstavnik Rusije pri UN Vitalij Čurkin izrazio je zabrinutost zbog situacije na sjeveru Kosova i rekao da je iznenađen što neke članice Savjeta bezbednosti UN nisu željele da u zajedničkom zaključku pozovu strane da nastave rješavanje problema putem dijaloga.

Čurkin je poslije vanredne sjednice SB UN upozorio da Euleks i Kfor rade suprotno mandatu koji im je povjeren. "Euleks, EU i Kfor djeluju nestrpljivo, ne informišući UNMIK kako valja i najavljuju operaciju zauzimanja punktova na administrativnim prelazima i dovođenja kosovskih carinika", kazao je Čurkin novinarima.

Takav plan, dodao je, nosi jasno statusno određenje, a statusno pitanje Kosova trebalo bi kao i sva praktična pitanja rešavati kroz dijalog dve strane.
"Učešće Kfora i Euleksa u ovakvim operacijama je nedopustivo i suprotno njihovom mandatu", bio je izričit ruski predstavnik.

Prema rečima Čurkina, situacija na terenu mogla je da se razvija sasvim normalno uporedo sa nastavkom dijaloga Beograda i Prištine.

"Na zatvorenoj sednici SB nismo čuli argument - zašto dijalog ne može da se nastavi", napomenuo je on. "Iznenadno napuštanje dijaloga u trenutku kada je počeo da obećava potpuno je neopravdano i veoma opasno", istakao je Čurkin.

Ruska delegacija predložila je, kako kaže Čurkin, veoma jednostavno reagovanje SB kao rezultat ove diskusije, koje bi bilo bazirano na stavovima iznetim u govoru pomoćnika generalnog sekretara UN Edmonda Mulea, a to je da zemlje članice SB naglašavaju potrebu da Beograd i Priština nerešena pitanja rešavaju kroz dijalog, što je "jedini put bez konflikta".

"Na naše veliko iznenađenje, neke članice SB nisu bile voljne da se usvoji čak ni ovakav zaključak", kazao je Čurkin i ponovio ozbiljnu zabrinutost Rusije.

On je izrazio nadu da će neki zaključak SB UN biti usvojen i da akcija Prištine koja je "praktično već počela" neće u petak biti sprovedena.

Šef srpske diplomatije je na sednici SB UN upozorio da će, ukoliko se ne preduzme hitna i odlučna akcija, za manje od 24 časa Priština upasti na sever Kosova, što će imati negasledive posledice po čitav region.

On je ocenio da će najavljena operacija Prištine imati značajne bezbednosne i političke posledice za čitav region i da će produžetak dijaloga biti "ozbiljno potkopan, kao i sprovođenje onoga što je dosad dogovoreno". "Pozivamo sve stanovnike pokrajine da se uzdrže od nasilja", rekao je Jeremić u govoru.

Srbija, poručio je on, želi da veoma jasno stavi do znanja da neće prihvatiti nikakvu krivicu za posledice onoga što je najavljeno za 16. septembar.

"Bilo šta da se desi, odgovornost mora pasti isključivo na one koji planiraju da izvedu ovu loše zamišljenu operaciju", naveo je Jeremić.

Jeremić je kazao da se situacija na Kosovu pogoršava poslednjih nekoliko meseci i da je Priština u brojnim situacijama ovog leta namerno postupala provokativno, i pored napretka u dijalogu postignutom u Briselu.

Jeremić je rekao i da bi učešće Euleksa i Kfora u akcijama Prištine sigurno značilo potpuni gubitak legitimiteta ovih misija kod srpske strane.

"Mandat obe misije je u Rezoluciji 1244 i u statusno neutralnom okviru Ujedinjenih nacija", dodao je šef srpske diplomatije.

Kosovski ministar spoljnih poslova Enver Hodžaj izjavio je nakon sednice da planirana akcija preuzimanja kontrole nad dva administrativna prelaza nije unilateralan potez i da je u skladu sa Rezolucijom 1244 SB UN, mandatom Euleksa i međunarodnim pravom.

Hodžaj je u sjedištu UN iznio tvrdnju da se tokom diskusija na vanrednoj sjednici SB posvećenoj situaciji na Kosovu većina članica SB složila sa takvim stavom Prištine.

"Ne mogu da govorim u ime drugih zemalja, ali dozvolite da vas obavestim da većina članica Saveta bezbednosti jasno navela da ne smatra da je ono što će se sutra desiti unilateralna akcija, već da je u skladu sa Rezolucijom 1244, mandatom Euleksa i međunarodnim pravom", izjavio je Hodžaj novinarima.

Upitan da prokomentariše to što je šef srpske diplomatije Vuk Jeremić neposredno pre njega rekao da je Savet bezbednosti protiv unilateralne akcije, a pomoćnik generalnog sekretara UN za mirovne operacije Edmond Mule upozorio da bi jednostrana akcija mogla ugroziti stabilnost, Hodžaj je odgovorio:

"Ne mogu da govorim u ime drugih, ali mislim da je Mulev posao bio da izvesti o situaciji na terenu, a ta situacija pokazuje da je ono što će se sutra desiti u skladu s Rezolucijom 1244."

Podsećajuhi da je na sastanku 2. septembra u Briselu postignut dogovor o carinskim pečatima, on je poručio da će u petak "vlada Kosova sprovesti taj dogovor u tijesnoj saradnji i koordinaciji sa Euleksom i Kforom".

Sednica, zakazana na zahtjev Srbije i Rusije, počela je nešto poslije 00,30, a nakon obraćanja Mulea, nastavljena je iza zatvorenih vrata, kako su tražile neke stalne članice SB UN. Prije sjednice generalni sekretar UN Ban Ki Mun održao je konferenciju za štampu na kojoj je izneo svoju zabrinutost povodom situacije na Kosovu. (MONDO/Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE