• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: Žrtve nas opominju na nesuglasice

Predsjednik Srbije poručio je danas u Šumaricama da žrtve koje srpskog naroda u 20. vijeku obavezuje na prevazilaženje političkih i ideoloških nesuglasica.

 Tadić: Žrtve nas opominju na nesuglasice Izvor: MONDO

"Istorijsko sjećanje na ove žrtve dio je identiteta srpskog naroda i nasljeđe koje obavezuje. Nezaborav je jemstvo našeg nacionalnog i državnog identiteta, ali sjećanje na žrtve postavlja pred nas i obavezu da kada je u pitanju nacionalni interes nastojimo da prevaziđemo sve podjele: kako one ideološke nastale tokom Drugog svjetskog rata, tako i dnevnopolitičke koje nosi svako vrijeme, pa i ovo naše", rekao je predsjednik Boris Tadić.

To sjećanje obavezuje i na stvaranje građanskog i tolerantnog društva na idelima za koje su položeni mnogi životi građana Srbije, istakao je predsjednik Tadić , govoreći na obilježavanju 70. godišnjice stradanja u Šumaricama.

On je rekao da su velike žrtve ugrađene u temelje srpske državnosti i da je istorijsko sjećanje na žrtve neodvojivi dio srpskog državnog i nacionalnog identiteta.

Žrtve srpskog naroda, prema njegovim riječima, imaju smisla samo ako se Srbiji obezbijede sigurna budućnost, trajni mir i regionalna saradnja.

"Istorijsko nasljeđe srpskog naroda je teško i tragično, ali naša opredijeljenost da tragamo za iskrenim pomirenjem i formulama regionalne saradnje i rješenja svih preostalih konflikata zato je dosljedna i odlučna", naglasio je predsjednik Srbije.

Istorijsko nasljeđe, kako je dodao, podučava i najbolji je put za srpski narod put osvajanja ličnih sloboda, demokratije i vladavine prava.

Opredjeljenjem za uspostavljanje građanskog tolerantnog društva koje uvažava razlike tumačimo one ideale za koje su položeni brojni životi nevino stradalih u skladu sa vremenom u kome živimo i vrijednostima koje će svrstati Srbiju u napredna društva Evrope, rekao je Tadić, dodajući da time nastavljamo put kojim su smjelo krenuli naši preci u 20. vijeku.

"Zato na današnji dan moramo imati snage da osudimo i one koji su u ime našeg naroda činili zlo drugima", rekao je Tadić.

Podsjećajući da je na početku ustanka 1941. godine u centralnoj Srbiji ubijeno 11.522 ustanika, a da je u odmazdi nacista strijeljano oko 21.800 civila, Tadić je rekao da je u Drugom svetkom ratu srpski narod potvrdio slobodarsku tradiciju i spremnost da brani teško stečenu slobodu po svaku cijenu.

Krvava jesen 1941. postala je, kako je podsjetio, još tragičnija kada su monarhisti i komunisti u Srbiji ušli u sukob i otpočeli krvavi građanski rat.

"Jesen 1941. jedan je od najtragičnijih trenutaka Srbije i srpskog naroda u posljednja dva vijeka. Glavi stradalnici bili su naši sunarodnici, ali stradali su i Jevreji i Romi. Na ovaj dan stradanja dužnost nam je da se sjećamo svih žrtava Drugog svjetskog rata koje su ubijane samo zato što su Srbi, a posebno se sjećamo genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u takozvanoj NDH", kazao je Tadić.

"Danas prizivamo u sjećanje sve poginule u borbi za slobodu i osuđujemo sve koji su sarađivali sa okupatorom", poručio je Tadić na komemoraciji "Veliki školski čas", kojom se svake godine obilježava godišnjica smrti nekoliko hiljada civila iz kragujevačkog kraja koje su u znak odmazde strijeljale njemačke okupacione snage.

Šumarice, kako je zaključio, obavezuju na nezaborav svih ubijenih civila i ustanika, pripadnika partizanskog i ravnogorskog pokreta, ali i na žrtve crvenoarmejaca koji su učestvovali u borbama za oslobađanje Srbije.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE