• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hrvatski zakon o ništavnosti osuđen u Srbiji

U Srbiji burne reakcije na odluku poslanika Hrvatskog sabora da izglasaju zakon o ništavnosti pojedinih pravnih akata JNA, SFRJ i Srbije, uz naknadni amandman vlade, kao i deklaraciju o odnosima Hrvatske i Srbije.

 Hrvatski zakon o ništavnosti osuđen u Srbiji Izvor: MONDO

Državni sekretar u Ministarstvu pravde Slobodan Homen kaže da odluka Hrvatske ne doprinosi pomirenju u regionu i suočavanju sa prošlošću, što je preduslov za sve države na putu ka članstvu u Evropskoj uniji. Savo Štrbac iz centra "Veritas" kaže da Srbija treba da uzvrati istom mjerom.

I hrvatska opozicija osuđuje donošenje zakona.

Pošto je, poslije duge neizvjesnosti, skupljen kvorum od 77 glasova, Sabor Hrvatske je usvojio zakon sa 75 glasova, a uzdržano je bilo dvoje poslanika.

Prije glasanja, ministar pravde Dražan Bošnjaković predstavio je amandman u smislu izmjene jednog člana zakona koji predviđa da Hrvatska neće ispunjavati zamolnice oko pravne pomoći ako je postupak po takvim zamolnicama suprotan interesima Hrvatske. O postupku odlučuje ministar pravde.

Za deklaraciju o odnosima Hrvatske i Srbije glasalo je 75 poslanika, jedan je bio uzdržan, a poslanik Bošnjaka Šemsudin Tanković bio je protiv.

HDZ-u su kvorum obezbijedili poslanici Hrvatske seljačke stranke, nezavisni poslanici i neki manjinski poslanici, ali ne i Samostalne demokratske srpske stranke.

Slobodan Homen je u izjavi ocijenio da su odlukom Hrvatske "devalvirani višegodišnji napori i sporazumi postignuti u cilju efikasnijeg procesuiranja zlocinaca".

Homen je istakao da jednostrani potez Hrvatske vraća korak unazad i da ne doprinosi suočavanju sa prošlošću i procesuiranju zločinaca, već im pomaže da izbjegnu krivicnu odgovornost.

"Iskustvo pokazuje da kada se politika umiješa u pravo, imamo krizu u međusobnim odnosima", kazao je Homen.

On je izrazio žaljenje što Hrvatska nije uvažila apele Evropske unije, relevantnih međunarodnih organizacija i stručnjaka iz cijelog regiona.

"S obzirom da se radi o aktu koji nije u skladu sa međunarodnim pravom, odluku hrvatskog Sabora da usvoji prijedlog Vlade Hrvatske doživljavam kao dio političke kampanje uoči izbora", naveo je Homen i dodao da ratni zločini kao krivično djelo ne zastarijevaju.

"Ne želim da ulazim u odnose na hrvatskoj političkoj sceni, ali se nadam da će u budućnosti, neki novi odnos političkih snaga, staviti ovaj akt van snage i donijeti zakonsko rješenje koje je u skladu sa principima pravde, standarda EU i pravilima struke", naveo je Homen.

Hrvatska je pokazala pravo lice nakon što je u Saboru, kao najvišem zakonodavnom tijelu, izglasala zakon o ništavnosti pojedinih pravnih akata JNA, SFRJ i Srbije, a sada bi Srbija trebalo da uzvrati istom mjerom, ocijenio je direktor beogradskog Informaciono-dokumentacionog centra "Veritas" Savo Štrbac.

"Ako je država Srbija ozbiljna, onda će uzvratiti istom mjerom i proglasiti ništavnim odluke presude hrvatskih sudova, a takvih je puno, puno više nego obratno, pa da se krene ispočetka", rekao je Srni Štrbac.

Štrbac je ocijenio da su dosadašnji sporazumi između ministarstava pravde i tužilaštava Srbije i Hrvatske bili povoljniji za Hrvate, nego za Srbe, kojih je višestruko više na hrvatskim optužnicama.

"Optužnice protiv Hrvata odgovornih za zločine nad Srbima, ukoliko bi se izvršila revizija, mogu biti samo kvalitetnije, a spisak zločina još gori", rekao je Štrbac.

Danas donijeti Zakon o ništavosti srpskih optužnica treba hitno poništiti da bi se izbjegla ozbiljna nacionalna kriza, ocijenila je poslanik opozicione Hrvatske narodne stranke (HNS) Vesna Pusić.

"Donošenje Zakona o ništavosti pravnih akata sve građane Hrvatske za koje postoji i najmanja mogućnost da je dignuta optužnica trajno se zarobljava u granice Hrvatske jer se problem ne rješava, a zakon vrijedi samo na području Hrvatske", istakla je Pusić u izjavi.

I predsjednik SDP Zoran Milanović u izjavi novinarima oštro je kritikovao odluku Sabora, ocijenivši da je "HDZ izveo mali ustavni udar".

"Riječ je o jako ozbiljnom presedanu kojim se direktno krši hrvatski Ustav. Imunitet postoji samo zato da bi poslanici mogli slobodno da govore, bez straha od posljedica", ukazao je Milanović.

Jovanović je HDZ nazvao "zločinačkom organizacijom".

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE