• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sukob oko Kosova na samitu u Beogradu

Samit šefova država i vlada Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi završen u Beogradu bez usvajanja zajedničke deklaracije. Blokirala je Albanija.

 Sukob oko Kosova na samitu u Beogradu Izvor: MONDO

Zamjenik ministra spoljnih poslova Albanije Seljim Beljortaja izjavio je, nakon što je učesnicima ponuđen nacrt deklaracije, da i pored dobre volje sa kojim je doputovao na samit, ne može da podrži taj tekst jer je, kako je rekao, nedovoljno konstruktivan.

"Ovu deklarciju ne možemo da prihvatimo jer je neophodno da se u njoj reflektuje pominjanje značaja postignutih dogovora (Beograda i Prištine) i puno sprovođenje tih dogovora", rekao je Belortaja, nakon čega je šef srpske diplomatije Vuk Jeremić, koji je u tom trenutku predsjedavao skupom, konstatovao da deklaracija nije usvojena zbog protivljenja jedne države.

Beljortaja je prethodno u svom govoru ponovio stav Tirane da bi Kosovu trebalo omogućiti da postane "ravnopravna" članica Procesa saradnje Jugoistočne Evrope, kao i drugih regionalnih inicijativa.

Beljortaja je rekao da bi implementacija principa inkluzivnosti dala doprinos pomirenju i jačanju povjerenja u regionu.

Prema njegovim riječima, dogovor o regionalnom predstavljanju Prištine trebalo bi da u potpunosti bude primijenjen, a Kosovo da bude zastupljeno kao "ravnopravna članica".

On je dodao da postoje različite interpretacije dogovora iz Brisela, ali da se sigurno može pronaći formula koja će omogućiti Kosovu da učestvuje u regionalnim inicijativama.

"Vjerujem da će dvije strane u dijalogu nastaviti da implementiraju dogovore i nastojati da postižu dalje rezultate", istakao je Beljortaja, koji se založio za promjenu statuta PSJIE u cilju "adekvatne zastupljenosti Kosova".

Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić izrazio je žaljenje zbog neusvajanja zajedničke deklaracije, iako su sve države članice te inicijative saglasne sa njenim ciljevima.

Nikolić je, na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsjednicima Crne Gore i Makedonije Filipom Vujanovićem i Djorđem Ivanovim, objasnio da se deklaracija samita donosi konsenzusom - koji je izostao zbog insistiranja predstavnika Albanije na nečemu na čemu nije insistirala nijedna druga članica.

"Radilo se o tome da se na izvjestan način otvori novo poglavlje u ovoj organizaciji odnosno da dođe do predstavljanja administracije iz Prištine na način koji za Srbiju nije prihvatljiv jer nije dogovoren do sada", rekao je Nikolić.

Prema njegovim riječima, to je bacilo malu sjenku na jedan uspješan skup organizovan na zadovoljstvo svih učesnika.

Prethodno, na otvaranju skupa, Tomislav Nikolić poručio je da Srbija ostaje na putu ka članstvu EU, zalažući se za jačanje dobrosusedstva i politike pomirenja u regionu.

Srbija, kako je rekao, ostaje principijelna u stavu da nikada implicitno ili eksplicitno neće priznati jednostranu proglašenu nezavisnost Kosova i Metohije. Nikolić je naglasio da je regionalna saradnja preduslov sigurnosti i stabilnosti.

"Republika Srbija ostaje posvećena daljem unapređenju bilateralnih odnosa sa svim susjednim zemljama i zemljama u okruženju. Lično ću se založiti za kontinuitet ovakve politike, jer ona predstavlja jedan od strateških ciljeva spoljne politike naše zemlje", poručio je Nikolić.

Obraćajući se na engleskom jeziku delegacijama 12 zemalja regiona i predstavnicima međunarodnih institucija i organizacija, predsjednik je istakao da je Srbija zainteresovana za dalje unapređenje konstruktivnog političkog dijaloga i stvaranje povoljnih pretpostavki za trajno rješavanje otvorenih pitanja.

"Srbija nastoji da vodi aktivan dijalog koji bi obezbijedio rješavanje pitanja razgraničenja, unapređenju položaja i prava manjina, postizanja trajnih rješenja za izbjeglice, regulisanje pitanja oduzete imovine, stanarskih prava, konvalidacije radnog staža, povraćaj kulturnog blaga, sukcesije", precizirao je Nikolić.

Kad je riječ o Kosovu, Nikolić je ocijenio da je Srbija pokazala konstruktivan pristup i dobru volju u dijalogu Beograda i Prištine, što namjerava da čini i ubuduće - iako to često nije nailazilo na adekvatan odgovor druge strane, niti na razumijevanje međunardonih posrednika.

Srbija ostaje otvorena za razgovore o svim pitanjima i spremna je na kompromisna rješenja, poručio je, dodajući da je pitanje Kosova i Metohije veoma osjetljivo za Srbiju, ali je zemlja nastojala da na pragmatičan i fleksibilan način obezbijedi bolji život običnih ljudi koji žive u pokrajini.

"Do sada su mir i stabilnost sačuvani prije svega zahvaljujući konstruktivnom stavu Srbije. Principijelna pozicija Srbije o budućnosti Kosova i Metohije ostaje nepromenjena. Mi nikada nećemo eksplicitno ili implicitno priznati njenu jednostrano proglašenu nezavisnost. To predstavlja ustavni imperativ kao i našu moralnu, istorijsku i iznad svega demokratsku dužnost", istakao je Nikolić.

Nikolić je podsjetio da je u dijalogu s Prištinom postignut aranžman o regionalnom predstavljanju i saradnji, kojim je obezbijeđeno učešće svih i asimetričnost predstavljanja delegacija Prištine.

On je naglasio i da "Srbija ostaje da korača putem evropskih integracija, unapređujući, reformišući, i mijenjajući sisteme koji koče njen razvoj i prosperitet":

"Zalažemo se za princip indivudalnog vrednovanja svake zemlje kandidata za prijem u EU u skladu sa napretkom u ispunjavanju zadatih kriterijuma i uspješnosti sprovođenja reformi, a protiv uslovljavanja tempa pojedinih zemalja kandidata na uštrb ostalih".

Premijer Srbije Mirko Cvetković ocijenio je danas da su zajednički politički prioriteti svih država regiona uspostavljanje trajnog mira i blagostanja i težnja ka postizanju punopravnog članstva u EU i da je Srbija zato na stanovištu da je neophodna racionalizacija i konkretizacija djelovanja regionalnih inicijativa.

Pozdravljajući učesnike samita,, Cvetković je istakao da su države regiona u ključnom periodu za rješavanje svojih nacionalnih interesa, prije svega u kontekstu evrointegracija i stvaranja stabilnog ambijenta nophodnog za privredni napredak.

"U narednim godinama regionalna saradnja bi trebalo da osigura principe i agendu za rješavanje preostalih izazova sa kojima se suočavamo. Smatramo da je dijalog koji se vodi u okviru PSJIE nezamenljiv okvir za razmjenu naših ideja i skiciranje budućeg okvira saradnje", rekao je Cvetković.

Prema njegovim riječima, zemlje regiona su shvatile da jedino zajedničkim snagama mogu prevazići situaciju u kojoj se nalaze tako što će udahnuti novi život regionalnoj saradnji i iskoristiti velike mogućnosti koje ona otvara.

Član Predsjedništva BIH Nebojša Radmanović izjavio je da se BiH zalaže za jačanje saradnje u regionu i za rješavanje otvorenih pitanja u direktnom bilateralnom dijalogu.

Obraćajući se učesnicima sastanka u Palati Srbija, Radmanović je kazao da se BiH zalaže za jačanje regionalne saradnje u političkom, ekonomskom i energetskom smislu, ali se protivi njenoj daljoj, nepotrebnoj institucionalizaciji, istakavši da otvorene problem treba rješavati bilateralnim dijalogom i u okviru postojećih institucija.

"Namjeravamo da do kraja godine podnesemo zahtjev za status kandidata (za članstvo u EU)", rekao je Radmanović naglašavajući da je BiH opredijeljena za evropske integracije.

(MONDO/agencije)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE