• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbi u regionu i dalje bez prava

Oko 2,2 miliona Srba u regionu svake godine uživa sve manje političkih prava, a najlošije stanje je ovog puta u Hrvatskoj i Crnoj Gori

 Srbi u regionu i dalje bez prava Izvor: MONDO

To je navedeno je u Izvještaju o političkim pravima srpskog naroda za 2012. godinu.

Kako je navedeno u izvještaju Naprednog kluba, sveukupna situacija je ocijenjena kao izrazito nepovoljna i lošija nego prethodnih godina, a izuzetak je Rumunija.

Kada je u pitanju Hrvatska u izvještaju je navedeno da se "prava Srba u u njoj ne popravljaju, čak im se osporava pravo na povratak, imovinu, srpski, jezik i ćirilično posmo".

"Nije se riješilo dugovanje po pitanju penzija od oko 900.000.000 evra, a od 130.000 registrovanih povratnika, gotovo polovina se ponovo vratila u Srbiju. Hrvatska i dalje ne poštuje Erdutski sporazum", nalazi su Naprednog kluba.

U Crnoj Gori Srbi čine trećinu stanovništva, a kako navode iz Naprednog kluba ne uživaju ni status manjinskog ni konstitutivnog naroda.

Pored neravnopravne zastupljenosti koja je godinama problem, Srbi ne mogu da uče na srpskom jeziku (nametnut je crnogorski), a zabranjeno je i da se ističu nacionalni simboli, dok pritisci na SPC i njeno sveštenstvo ne jenjavaju.

Prema izvještaju, težnja ka centralizaciji Bosne i Hercegovine i pritisci na Republici Srpsku su svakodnevica, a pored, kako je istaknuto, duga Federacije BiH prema RS od gotovo 500.000.000 evra ostaje problem imovine SPC i srpskih škola.

I u Makedoniji je, prema nalazima Naprednog kluba, na delu snažna asimilacija srpskog naroda, a Srbima nije omogućena ni sloboda vjeroispovesti.

U Sloveniji Srbi su najbrojnija etnička grupa poslije Slovenaca, ali nemaju status nacionalne manjine i zato nemaju pravo na obrazovanje na srpskom jeziku, a desetine hiljada njih je izbrisano sa liste državljana i još nisu vraćeni.

U Albaniji nije omogućeno ni izjašnjavanje da je neko pripadnik srpske nacionalnosti, dok je u Mađarskoj nastavljena asimilacija, a nov izborni zakon onemogućio je da Srbi dobiju predstavnika u Skupštini. Napredni klub već četvrtu godinu za redom objavljuje Izvještaj o političkim pravima srpskog naroda u regionu.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE