• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hrvatska zakonom protiv diskriminacije

Poslanici Hrvatskog sabora u sredu su usvojili zakon o suzbijanju diskriminacije, uprkos protivljenju vrha Katoličke crkve.

 Hrvatska zakonom protiv diskriminacije Izvor: MONDO

Poslanici Hrvatskog sabora u sredu su usvojili zakon o suzbijanju diskriminacije, iako je vrh Katoličke crkve nedeljama vršio pritisak na parlament i vladu da se njegovo usvajanje odloži ili da se izbace pojedine stavke koji govore o rodnom identitetu.

Zastupnici vladajuće koalicije bili su izloženi snažnom lobiranju da se suprotstave zakonu koji, po shvatanju crkvenih krugova, nosi opasnost od ozakonjenja istopolnih brakova i davanja prava takvim parovima dece na usvajanje.

Uz katoličku crkvu stale su i druge značajne verske zajednice u Hrvatskoj, među njima i Srpska pravoslavna crkva, tražeći od vlade i premijera Ive Sanadera da povuku zakon iz procedure i ponovno otvore široku raspravu o njemu.

Zakon koji na snagu stupa 1. januara 2009. godine je, međutim, uz vladajuću koaliciju podržala i opozicija, pa je za njega glasalo 117 poslanika, od 153 koliko ih ukupno ima Sabor.

Zakonom se pruža zaštita i zabranjuje diskriminacija bilo koje potencijalno marginalizovane ili diskriminisane grupe, bilo da je reč o rasi, etničkoj, nacionalnoj i socijalnoj pripadnosti, veri, rodnom identitetu, bračnom statusu i genetskom nasleđu.

Zakon će se primenjivati u različitim oblastima - obrazovanju, nauci, sportu, socijalnoj zaštiti i oblasti radno-pravnih odnosa, a uvodi se pojam višestruke diskriminacije poput slučaja žena s invaliditetom.

Zakon predviđa tri vrste tužbi koje će žrtve diskriminacije moći da podnesu - tužbu za utvrđivanje diskriminacije, za otklanjanje diskriminacije i za nadoknadu nematerijalne štete zbog diskriminacije.

Vladinim amandmanima, koji su postali sastavni tekst zakona, omogućava se verskim zajednicama slobodno i nesmetano zastupanje doktrina, postupanja, uverenja i ciljeva, a propisano je i da se podsticanje diskriminacije može kažnjavati samo ako se čini s namerom.

Prihvaćeni su amandmani da se nakon tri meseca sastavi izveštaj o primeni koju će kontrolisati ombudsman za ravnopravnost polova i da se, ako treba, otvori rasprava o mogućim izmenama zakona.

Crkveno vodstvo i vlada, pre svega tim vicepremijerke Jadranka Kosor, koju su podržala i brojna nevladina udruženja, ratovali su saopštenjima, pa su iz crkvenih krugova stizali prigovori da je Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) izdala crkvu, koja je preko svojih sveštenika davala snažnu predizbornu podršku Sanaderu i njegovim kandidatima, kao i optužba da je Kosorova prevarila crkvu koja nije bila uključena u raspravu i čije se mišljenje ne sluša.

S druge strane, stizala su podsećanja da je vlada HDZ-a pre izbora Katoličkoj crkvi za brojne projekte dodelila 107 miliona kuna (14,8 miliona evra).

Zakon predviđa da će biti zabranjena i sankcionisana svaka vrsta diskriminacije po bilo kom osnovu, a usvajanje dece, na šta gunđaju u crkvi, ionako se ne uređuje tim zakonom, već zakonom o porodici.

(agencije/www.mtsmondo.com)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE