• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Crnu Goru očekuje razorni zemljotres?

Direktor Seizmološkog zavoda Crne Gore Branislav Glavatović upozorio da toj zemlji u bliskoj budućnosti prijeti opasnost od jakog zemljotresa.

 Crnu Goru očekuje razorni zemljotres? Izvor: MONDO

Kako je prenio podgorički dnevnik "Vijesti", Glavatović je kazao da statistika pokazuje da se na području crnogorskog primorja svakih 50 do 70 godina događaju snažni zemljotresi, podsjećajući da je posljednji bio 1979. godine.

On je na sjednici Odbora udruženja građevinarstva i komunalne privrede Privredne komore Crne Gore rekao da je realno očekivati da u budućnosti zemljotres maksimalne snage do devet jedinica Merkalijeve skale, odnosno između šest i po do sedam jedinica po Rihteru, pogodi cijelo primorje i Skadarsku kotlinu.

"Zemljotres snage devet stepeni odnio bi u periodu van turističke sezone od 300 do 600 žrtava, dok bi tokom sezone taj broj bio 10 puta veći. Ukupna šteta bi sigurno bila između pet i 50 milijardi evra", iznio je Glavatović svoja predviđanja.

Prema njegovim riječima, centralni dio zemlje mogao bi da pogodi zemljotres snage do osam stepeni po Merkalijevoj skali, zapadni dio do sedam, dok bi na sjeveru bio do šest stepeni.

Učesnici sednice su danas u Podgorici zaključili da je seizmički rizik u Crnoj Gori trenutno najveći u njenoj istoriji, pa je prilikom projektovanja i izgradnje objekata neophodno preduzeti mjere da bi se on što više umanjio.

Posljednji razorni zemljotres jačine sedam stepeni po Rihterovoj odnosno devet po Merkalijevoj skali pogodio je Crnu Goru u jutarnjim satima 15. aprila 1979. godine.

U zemljotresu, koji je trajao desetak sekundi i osjetio se uglavnom duž crnogorske i albanske obale Jadranskog mora, stradalo je više od 100 osoba u Crnoj Gori i oko 30 u Albaniji, a više od 100.000 ljudi ostalo je bez krova nad glavom.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE