• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zaštićeni svjedok o zločinima na Kosovu

Fond za humanitarno pravo predstavio izvještaj o prošlogodišnjim suđenjima u Srbiji za ratne zločine. Govorio i nekadašnji zaštićeni svjedok.

 Zaštićeni svjedok o zločinima na Kosovu Izvor: MONDO

Zoran Rašković nije bio planiran kao govornik, a dobio je riječ na intervenciju zamjenika tužioca za ratne zločine Bruna Vekarića koji je prethodno ukazao da je izvještaj Fonda manjkav i, u pojedinim dijelovima, maliciozan - kada govori o rezultatima rada Tužilaštva za ratne zločine.

Vekarić je poslije svog izlaganja zatražio da govori Rašković, što su organizatori prihvatili.

Rašković je na početku protivrječnog i nedovoljno jasnog izlaganja rekao da smatra da je "izmanipulisan" i da želi da se distancira od Fonda za humanitarno pravo, ali je potom zahvalio toj nevladinoj organizaciji što je dobio priliku da govori.

"Očevidac sam ubijanja 200 Albanaca, među kojima je bilo i žene i djece", rekao je Rašković na početku konuznog govora u kojem je tražio da njegova svjedočenja na suđenjima za ratne zločine budu objavljena.

Rašković je rekao i da je svojim svjedočenjima o ratnim zločinima ugrozio bezbjednost svojih bližnjih.

"Više nisam državljanin Srbije, tražim da bude Srbin", rekao je Rašković i dodao da želi ličnu kartu i da je "vrijeme da skine krstaču s leđa" i da "ne želi da čeka 15 godina da se vrati kući".

"Ne smatram da je patriotski ćutati o spaljenim selima i pobijenim ljudima", rekao je Rašković, poznat javnosti kao bivši pripadnik paravojne jedinice "Šakali" i ključni svjedok u postupku protiv pripadnika te jedinice za zločine u selu Ćuška kod Peću, u maju 1999. godine.

Fond za humanitarno pravo u izveštaju o suđenjima za ratne zločine pred srpskim sudovima u 2012. kritikuje Tužilaštvo za ratne zločine što nije više pažnje posvetilo procesuiranju "krupnih riba" po komandnoj odgovornosti.

Sandra Orlović je na konferenciji za novinare u beogradskom Medija centru rekla da postoji neka vrsta prećutne saglasnosti da se ne procesuiraju oni koji su tokom rata bili na visokim funkcijama.

"Tužilaštvo je usmjerilo optužnice samo ka direktnim počiniocima", rekla je ona.

Zamjenik tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić je odbacio te primjedbe navodeći da tužilaštvo ne može da podiže optužnice bez dovoljno dokaza.

"Ne želimo da lošim optužnicama amnestiramo nekoga", rekao je Vekarić i dodao da je prošle godine za ratne zločine pred srpskim sudovima osuđeno 37 ljudi što, kako je naveo, pokazuje da tužilastsvo dobro radi.

Vekarić je rekao da su prošlu godinu obilježile presude Tribunala u Hagu kojima su oslobođeni hrvatski general Ante Gotovina i komandant OVK Ramuš Haradinaj.

"Hag koji je trebalo da nas spoji, ponovo nas je razjedinio", rekao je Vekarić i dodao da tužioci Srbije i Hrvatske, uprkos problemima, I dalje sarađuju i razmjenjuju predmete.

Romana Švajger iz Misije OEBS u Srbiji rekla je da ta organizacija očekuje da ove godine suđenja za ratne zločine budu efikasnija – da bude procesuirano više odgovornih nego prošle godine.

"Suđenja za ratne zločine su nezaobilazna u procesu pomirenja u regionu", ukazala je ona i podsjetila da je 2012. u Srbiji optužnica za ratne zločine podignuta protiv sedam ljudi.

Pred Višim sudom u Beogradu u 2012. godini vođeno je 13 postupaka za ratne zločine, a u sedam predmeta je donijeta presuda kojom je osuđeno 37 ljudi, a osam oslobođeno.

(Beta, foto: Tanjug, Dragan Stanković)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE