• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Na protestu protiv ćirilice 20.000 Hrvata

Na protestnom skupu protiv službenog uvođenja ćirilice u Vukovaru okupilo se više od 20.000 ljudi, javljaju hrvatski mediji.

 Na protestu protiv ćirilice 20.000 Hrvata Izvor: MONDO

Protest koji je simbolično počeo u 12.05, organizovao je "Štab za odbranu hrvatskog Vukovara", a nosi naziv "'Za hrvatski Vukovar - ne ćirilici".

Uz brojne Vukovarce, među učesnicima se nalazi i veliki broj građana iz svih krajeva Hrvatske koji su u Vukovar pristigli kako bi dali podršku zahtijevima štaba u kom se nalaze branitelji Vukovara, ratni vojni invalidi, zarobljenici logora, djeca poginulih i nestalih hrvatskih branitelja, javlja Dnevnik.hr.
Po riječima portparola štaba Zdravka Komšića, Štab je juče podnio Ustavnom sudu zahtijev za ocjenu ustavnosti Zakona o pravima nacionalnih manjina.

"Očekujemo da se to riješi u našu korist. Ćirilica je u Vukovaru neprihvatljiva jer su ratne rane još svježe i duboke", rekao je Komšić, dodavši da je u gradu ubijeno ili nestalo oko 5.000 ljudi što je više od deset odsto predratnog stanovništva.

U komentaru na prijedlog da Ovčara i neka druga mjesta stradanja Hrvata budu izuzeta iz primjene zakona koji uvodi dvojezičnost u gradu, Komšić je rekao da bi cijeli grad trebalo da bude izuzet iz zakona.

"Nakon protesta na kome će biti preko 20.000 ljudi, očekujemo da će se odustati od uvođenja dvojezičnosti u Vukovaru, a ako tako ne bude, organizovaćemo velik protest u Zagrebu", rekao je Komšić prije protesta.

Srpski jezik i ćirilica treba da budu uvedeni kao službeni po zakonskim propisima da se u mjestima u kojima živi više od trećina pripadnika neke manjine, njen jezik i pismo mogu biti službeni.

Po popisu iz 2011. u gradu živi 34,87 odsto Srba koji očekuju da se stvore uslovi za sprovođenje zakona.

Da će se zakon poštovati, više su puta potvrdili premijer Zoran Milanović i ministar uprave Arsen Bauk.

U Vukovaru su 19. januara veterani održali protest sa koga su zatražili od hrvatskog Sabora da izglasa moratorijum od 20 godina na uvođenje u službenu upotrebu srpskog jezika i ćirilice dok je istog dana u Zagrebu Hrvatska stranka prava počela da prikuplja potpise za uvođenje desetogodišnje zabrane.

(MONDO/Tanjug, foto: Beta/AP, Darko Vojinović)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE