• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nikolić danas razgovara sa Jahjagom

Trojni sastanak predsjednika Srbije, kosovske predsjednice i visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbjednost biće održan u Briselu.

 Nikolić danas razgovara sa Jahjagom Izvor: MONDO

Trojni sastanak Tomislava Nikolića, Atifete Jahjage i Ketrin Ešton biće održan danas u 17 časova u zgradi Evropske spoljne službe (EEAS) na briselskom trgu Šuman.

Sastanku Nikolić-Ešton-Jahjaga prisustvovaće i savjetnik predsjednika za spoljnu politiku Marko Djurić.

Nikolić će prije toga, u 16 sati, odvojeno razgovarati sa Eštonovom, a sastanku će prisustvovati i ministar spoljnih poslova Srbije Ivan Mrkić, otpravnik poslova u Misiji Srbije pri EU Nikola Lukić i Marko Djurić.

Planirano je da se predsjednik Nikolić potom obrati srpskim medijima u Briselu.

Prvi zvaničan susret predsjednika Srbije Tomislava Nikolića sa kosovskom predsjednicom Atifete Jahjagom u kabinetu šefice evropske diplomatije Ketrin Ešton iščekuje se u Briselu kao važan korak u relaksaciji odnosa Beograda i Prištine, te, ujedno, napredak na evropskom putu Srbije.

Iako se ne očekuje da tokom ovog sastanka dođe do postizanja konkretnih dogovora o spornim pitanjima, taj susret je važan u kontekstu svih napora za normalizaciju odnosa, rekla je novinarima portparolka Eštonove, Maja Kocijančić, najavljujući ovaj događaj.

Ona je objasnila da EU ne pokušava da uspostavi dijalog, koji će biti paralelan sa onim koji se već vodi na premijerskom nivou, već da se prije svega radi o simbolično važnom događaju u kontekstu ispunjavanja kriterijuma koje je Evropski savjet prošle godine zacrtao kako bi Srbija do kraja juna dobila datum za početak pregovora o pridruživanju EU.

Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je uoči susreta s kosovskom predsjednicom da je Srbija svoju poziciju precizirala Platformom o Kosovu i Metohiji, da od nje ne može da odstupi i da će to prenijeti svojoj sagovornici.

Nikolić je u izjavi Tanjugu objasnio da njegov sastanak s Jahjagom ne može biti protokolaran, premda je kao prvi tako zamišljen, jer "ne zna kada će biti sljedeći i sa kim":

"Ovo je prilika da gospođa Jahjaga čuje ono što možda ne voli da čuje, da konačno čuje direktno, a ne preko medija, da Srbija ima svoju Rezoluciju, koju je donijela na osnovu Platforme, i da niko ko predstavlja Srbiju ne može od toga da odstupi i niko ko predstavlja Srbiju od toga ne želi da odstupi", kazao je Nikolić.

On je istakao da tom Rezolucijom Srbija takođe "prvi put kaže šta može da dozvoli":

"Srbija prvi put kaže šta može da dozvoli, a dozvolila je da postoji teritorija na kojoj ne vrši potpuno svoju vlast, da ta teritorija koja ima ustav, sudove, zakone, predsjednika, parlament, vladu, i traži za svoju zajednicu na toj teritoriji određena specijalna prava koja su veoma autonomna u odnosu na Prištinu. I to je ono što Srbija može, što Srbija želi", rekao je Nikolić.

Jahjaga, koja je juče već doputovala u Brisel istakla je, u intervjuu za Radio Slobodna Evropa, da se radi o simboličnom razgovoru i dodala da sastanak ne smatra dijalogom, već "da je to zvaničan sastanak predsjednika dvije države koje su nezavisne i u susjedstvu".

Nikolić je, u više navrata, precizirao da priznavanje kosovske nezavisnosti ne dolazi u obzir.

Većina svjetskih medija i analitičara slažu se da je u pitanju događaj od velike simboličke važnosti, prije svega za Nikolića, koji je ranije bio opisivan kao tvrdokorni nacionalista.

Bečki dnevnik "Di Prese" dan uoči sastanka konstatuje da je to veliki korak za "bivšeg ultranacionalistu".

Berlinska televizija N-TV navodi da ''u teškom odnosu između Srbije i Kosova počinje da se nazire poboljšanje" i posebno naglašava važnost imenovanje oficira za vezu koji će u Beogradu i Prištini pomagati sprovođenju postignutih dogovora.

Francuski AFP citira analitičare, prema kojima je sastanak u Briselu značajniji za Nikolića, koji se, kako navodi agencija, prije nego što je izabran za predsjednika, u maju prošle godine, protivio dijalogu s Prištinom.

"Mislim da Nikolić nije presrećan što ide u Brisel, ali da su EU i SAD riješene da se taj sastanak održi", citira Frans pres političkog analitičara Dušana Janjića.

Francuska agencija navodi i ocjenu prištinskog analitičara Behljuja Bećaja da je sastanak Nikolića i Jahjage "samo dekoracija pregovaračkog procesa, koji Brisel snažno vodi", dok se konkretni dogovori očekuju u dijalogu premijera.

Predstojeći suret naišao je i na osporavanja u krugovima ekstremnih nacionalista kako u Beogradu, tako i u Prištini.

Tako su u Beogradu pred zgradom Vlade protestvovali aktivisti Srpske radikalne stranke, koji Nikolića optužuju za izdaju zbog sastanka s Jahjagom.

U Prištini je najglasniji protivnik dijaloga sa Beogradom Aljbin Kurti, lider pokreta "Samoopredjeljenje", koji smatra da niko od kosovskih Albanaca ne treba da razgovara sa Srbijom, dok Srbija ne prizna nezavisnost Kosova i osporava legitimitet kako Jahjagi, tako i premijeru Hašimu Tačiju da predstavljaju kosovski narod.

U Beogradu su analitičari pozitivnije nastrojeni i kažu da susretom Nikolića sa kosovskom predsjednicom Srbija ništa ne gubi, već pokazuje dobru volju za rješavanje problema na Kosovu i Metohiji.

To će biti pozitivno prepoznato od strane Brisela i Vašingtona, smatraju profesori Ognjen Pribićević i Predrag Simić.

Pribićević, koji je i nekadašnji ambasador Srbije u Njemačkoj, istakao je da je sama činjenica da dolazi do susreta "dobar rezultat za Srbiju", što će biti prepoznato kao želja Srbije da još temeljnije, ozbiljnije i konkretnije pristupi dijalogu sa Prištinom.

Dijalog Beograda i Prištine je bitno podići na nivo u kome razgovaraju Nikolić i Jahjaga, što će biti pozdravljeno u prestonicama koje su bitne za Srbiju, rekao je Pribićević RTS-u.

On je ocijenio i da u Briselu, Vašingtonu i Moskvi primjećuju značajan iskorak nove vlade u rješavanju kosovskog problema, kao i da se dosta uradilo na implementaciji pređašnjih dogovora, pa se u tom kontekstu Srbija približila EU.

Posjetu predsjednika Srbije Turskoj, Pribićević ocjenjuje pozitivno, ističe da Turska izrasta u sve značajni silu i da Srbija ima sve razloge da sarađuje sa tom zemljom.

On smatra i da će posjeta prvog potpredsjednika vlade Aleksandra Vučića Njemačkoj jasnije pokazati šanse oko dobijanja datuma za početak pregovora za ulazak Srbije u EU, a za odnose dvije zemlje smatra da su u uzlaznoj fazi u političkom smislu, iako ih u dovoljnoj mjeri ne prate ekonomski odnosi.

On je ocijenio i da bi prioriteti spoljne politike Srbije trebali da se vezuju za EU, Rusiju i zemlje u regionu, kao i da će u narednom peridu pitanje juga Srbije bitri jedan od najvećih izazova.

Simić je govoreći o susretu Nikolića i Jahjage, istakao da je suština u spremnosti srpske strane da uvaži realnost u kojoj postoji neka vlast u Prištini i da konkretna pitanja i problemi o kojima se mora razgovarati i to ne samo na tehničkom nivou.

On smatra da je pozicija Srbije kada je spoljna politika u pitanju dobra s obzirom na to sa koje se tačke krenulo, da se dešavaju promjene i da je ta politika raznovrsnija, otvorenija i promišljenija i više nego do sada uzima u obzir realnost.

(MONDO/agencije, foto: Beta/AV/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE