• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dačić: Razmjena mišljenja, Tači optimista

Sastanak visoke predstavnice EU Ketrin Ešton, premijera Srbije Ivice Dačića i kosovskog premijera Hašima Tačija trajao tri i po sata.

 Dačić: Razmjena mišljenja, Tači optimista Izvor: MONDO

Sastanak je prilično brzo, u odnosu na pretohodnu rundu, okončan, nije došlo do rješenja pitanja osnivanje zajednice srpskih opština na Kosovu, a nastavak je zakazan za 20. mart.

Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je da je u današnjoj rundi dijaloga u Briselu postignuta jedino načelna saglasnost o formiranju zajednice devet srpskih opština na Kosovu, ali ne i dogovor o nadležnostima te zajednice.

Srpska strana, kazao je Dačić, traži mnogo veća ovlašćenja za tu zajednicu nego što je Priština spremna da prihvati.

Srbija želi da dijalogom riješi sva otvorena pitanja, ne prevashodno zbog dobijanja datuma početka pregovora o prijemu u EU, već da bi se uklonio paralelizam institucija na Kosovu, rekao je Dačić.

Dačić je naglasio da je dobar način za to upravo prijedlog srpske strane da se formira zajednica srpskih opština, pod uslovom da su dvije strane spremne na kompromis.

Premijer Srbije je sastanak ocijenio kao konstruktivan, dodavši da je postignut izvjestan napredak, a razlike postoje o tome kako se biraju organi i kakve su nadležnosti zajednice srpskih opština.

Dačić je rekao da srpska strana smatra da sadašnje nadležnosti nisu dovoljne da zajednica srpskih opština bude "značajan faktor na političkoj sceni Kosova i Metohije".

Premijer Srbije je ocijenio da, mada za sada nema dogovora, postoji mogućnost da se idućih nedjelja dođe do kompromisa.

Na pitanje o tome kako gleda na izjavu Hašima Tačija poslije današnje runde dijaloga da ni pod kojim uslovima Priština neće prihvatiti izvršna ovlašćenja zajednice srpskih opština, Dačić je odgovorio da Priština stalno ponavlja da ne želi da na Kosovu nastane "nešto kao Republika Srpska" u BIH.

Dačić je u vezi s tim naglasio da je "sigurno da nadležnosti zajednice srpskih opština, onako kako su definisane našom platformom, nisu na nivou nadležnosti koje ima Republika Srpska".

Kako je ukazao Dačić, "ovo su teški pregovori koji treba da uklone paralelizam institucija i da se izrazi specifičnost srpske zajednice i srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, a to je nemoguće onim što nude kosovski zakoni".

Po riječima Dačića, takve potrebne nadležnosti se ne podrazumijevaju po kosovskim propisima.

Premijer Srbije je međutim primijetio da i na nivou srpskih opština na Kosovu postoje dosta široke nadležnosti, a da na nivou zajednice moraju postojati organi koji bi formulisali njihovu zajedničku politiku. To su organi koji donose odluke, utiču na kadrovska pitanja, dodao je Dačić.

"Ne znam da li mogu reći da li sam određeni optimista, ali u interesu je svih da dođe do dogovora", rekao je Dačić.

"Ono što niko ne može očekivati, je to da Srbija zbog dobijanja datuma pregovora s EU, učini nešto što nije u nacionalnom i državnom interesu", istakao je premijer.

S druge strane, rekao je Dačić, moguće je sve ono što se ne kosi "s načelima i pravednim predlogom koji smo mi dali za osnivanje zajednice srpskih opština".

Dačić je zaključio da je u suštini ostalo malo vremena jer se neki dogovor - što želi i Ketrin Ešton, mora postići prije 16. aprila, kada Evropska komisija i visoka predstavnica EU podnose Savjetu ministara EU izvještaj o napretku u dijalogu, što je presudno da EU donese odluku o utvrđivanju datuma početka pregovora o prijemu i Srbije u Uniju.

Kosovski premijer Hašim Tači prethodno je ocijenio da je ova runda razgovora bila konstruktivna, da je postignut usmeni dogovor o rasformiranju paralelnih struktura, ali da nema dogovora oko ovlašćenja zajednice opština.

Uprkos izostanku dogovora Tači je, kako prenosi prištinska Televizija, optimista i vjeruje da će ddoči do normalizacije odnosa između dvije zemlje.

Poslije susreta sa premijerom Dačićem Tači je rekao da je to bio konstruktivan susret u cilju pronalaženja prihvatljivih rješenja u skladu sa Ustavom i zakonima Kosova.

"Naravno da se razgovaralo i o asocijaciji opština sa srpskom većinom, uvijek prema kosovskim zakonima ali nikako i ni pod kojim okolnostima sa zakonodavnim ili izvršnim ovlašćenjima, ili kao Ahtisari plus. Sve će zauvijek ostati u skladu sa Ustavom, zakonima Kosova i evropskim standardima", rekao je Tači, a prenijela prištinska TV.

On je učinjeni napredak objasnio u smislu da se uspostavljaju red i zakon na sjeveru, da se obezbjeđuje demokratski poredak, da se organizuju slobodni izbori na kojima će građani moći da izaberu legitimne predstavnike.

Prema njegovim riječima postignuta je verbalna saglasnost za rasformiranje paralelnih bezbjednosnih struktura Srbije i o funkcionisanju pravosudnog sistema prema zakonima Kosova i na sjeveru zemlje.

"Od danas mogu reći da sam optimista kad je riječ normalizaciju odnosa između Kosova i Srbije, ostvarujući agendu koju imamo pred nama predvođeni Evropskom unijom i uz podršku SAD", rekao je Tači.

Visoka predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbjednost Ketrin Ešton ocijenila je da je ostvaren dobar napredak nakon šeste runde političkog dijaloga u Briselu.

"Premijeri Dačić i Tači razgovarali su danas sa mnom u Briselu u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa između dvije strane, koji se odvija pod pokroviteljstvom EU. Načinili smo dobar napredak", navodi se u saopštenju Eštonove.

Ona je dodala da "ima još posla da se uradi do 20. marta".

Šesta runda političkog dijaloga, kao i u svim prethodnim slučajevima, počela je bilateralnim susretima Eštonove sa Dačićem i Tačijem.

Pred odlazak delegacije Beograda u Brisel, državni vrh Srbije sastao se juče, drugi put za tri dana, kako bi utvrdio smjernice za razgovore.

Poslije sastanka je poručeno da Srbija ostaje posvećena postizanju kompromisa i da od EU očekuje da ostane nepristrasna i utiče na Prištinu da i ona učini ustupke.

Savjetnik predsednika Srbije Marko Đurić rekao je da je ''konstatovano da se stav Prištine nije pomjerio ni za milimetar od početka pregovora''.

On očekuje da će već danas biti jasnije u kojoj mjeri je Priština spremnija nego ranije da ide u pravcu kompromisa.

Dačić se sinoć u Briselu sreo sa američkim diplomatom zaduženim za Balkan Filipom Rikerom, a kasnije će razgovarati i sa Johanesom Hanom, evropskim komesarom za regionalni razvoj.

Tokom razgovora sa američkim diplomatom, Dačić je istakao da je u interesu Srbije da sva otvorena pitanja budu riješena, ali da je za kompromis nephodno da postoji volja i želja i jedne i druge strane.

Premijer je kazao da je Srbija pokazala opredeljenost i privrženost dijalogu, koji treba da dovede do rješenja svih otvorenih pitanja.

Bečki dnevnik "Standard" piše da u Briselu vlada loše raspoloženje i prenosi Dačićevu izjavu da je Srbija učinila što je mogla, a da druga strana odbija sve njene prijedloge, te da su stavovi udaljeni kao nikada do sada.

U delegaciji koju predvodi Dačić su i savjetnik predsjednika Srbije Marko Djurić i direktor Kancelarije za KiM Aleksandar Vulin.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE