Ministar Rasim Ljajić ocijenio je da dogovor u Briselu o telekomunikacijama i energetici otvara put Srbije ka EU.
Govoreći o telekomunikacijama Ljajić je Tanjugu precizirao da se radi o okvirnom sporazumu i da je dobijen ram koji treba popunjavati konkretnim sadržajem, što će morati da učine implementacione grupe koje će biti formirane na osnovu sporazuma.
"U svakom slučaju radi se o za nas važnom dogovoru koji ne samo da otvara put Srbije ka EU, već i pokazuje da bez Srbije ovaj problem ni na koji način ne može da bude riješen iako je bilo pokušaja Prištine da bez aktivne participacije Srbije dobije pozivni broj i riješi mnoga druga pitanja u oblasti telekomunikacija" rekao je Ljajić.
Kacin pozdravio dogovor
Izvjestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin pozdravio je postizanje dogovora o telekomunikacijama i snabdijevanju električnom energijom, ukazujući da je to početak nove faze normalizacije odnosa Beograda i Prištine.
"Ovim dogovorom je proces političkog dijaloga zaokružen. Puna implementacija dogovora, uključujući i održavanje lokalnih izbora 3. novembra, ostaje od centralne važnosti za proces evropskih integracija Srbije i Kosova", navodi Kacin. Očekujem od vlasti u Beogradu da učine sve kako bi se stvorila pozitivna atmosfera za učešće što većeg broja pripadnika srpske zajednice na izborima, rekao je Kacin. Prema njegovoj ocjeni, srpska zajednica na Kosovu biće jača i predstavljaće važniji faktor u političkom životu Kosova kada se podjela na sjever i jug efektivno okonča održavanjem izbora.
On je naveo da su se obje strane sporazumom obavezale da poštuju principe i standarde Međunarodne unije za telekomunikacije.
Ljajić je objasnio da to znači da Srbija u tome ima ne samo aktivnu već i odlučujuću ulogu, da se do 2015 godine ovim sporazumom ništa praktično ne mijenja na samom terenu, da će Telekom moći nesmetano da funkcioniše bez straha da će mu repetitor ili bazne stanice biti uništene kao što se to desilo 2010 godine.
"Drugim riječima legalizovano je postojeće stanje kada se radi o mobilnoj telefoniji Telekoma na KiM" rekao je on i ukazao da će se za svih 27 baznih stanica dobiti dozvole za nesmetano funkcionisanje, da će za dvije godine Telekom učestvovati na tenderu za mobilnu telefoniju i da sporazum predviđa da Telekom dobija punu licencu za fiksnu telefoniju.
"U svakom slučaju mi smo i ovim sporazumom pokazali spremnost da probleme rješavamo na način koji će biti obostrano prihvatljiv. Jasno smo postavili crvene linije ispod kojih nećemo ići i zato smo se protivili stavu da u tekstu sporazuma bude naglašeno da će taj jedinstveni broj biti i jedini broj koji će biti korišćen" rekao je Ljajić.
On je precizirao da se Beograd protivio terminu jedinstven i da je na kraju Priština od toga odustala "što ostavlja mogućnost operaterima da svi ti pozivi budu tretirani kao lokalni što je u interesu i operatera i korisnika mobilne telefonije na Kosovu".
Lajić smatra da više nema dileme da je Srbija širom otvorila vrata početku pregovora sa EU najkasnije u januaru i ističe da je postizanje dogovora o telekomuniikacijama i energetici važna karika na putu ka EU.
"Vjerujem da ćemo uz sve otpore uspjeti da izborni proces privedemo kraju, kako bi se na osnovu tih izbora formirala zajednica srpskih opština, i dobile legitimne, legalne, međunarodno prihvaćene, institucije koje će se u drugačijim političkim okolnostima boriti za prava srpske zajednice na KiM. Sasvim je evidentno da smo ispunili sve uslove za početak pregovora sa EU" podvukao je Ljajić.
(MONDO/Agencije)