• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mala Rea pod stresom gubi moć govora?

Ćerka Nataše Matijević, troipogodišnja Rea ima probleme u komunikaciji i gubi moć govora kad je u stresnom okruženju i sa nepoznatim ljudima.

 Mala Rea pod stresom gubi moć govora? Izvor: MONDO

To je izjavila Cvetka Belić, specijalista opšte defektologije Doma zdravlja Lazarevac.

Prije godinu i po dana Nataša Matijević, žena zbog koje je Ljig ustao na noge u odbranu njenog prava na dijete od nasilnog oca kojem sud želi da dodijeli djevojčicu, obratila se logopedu u Domu zdravlja u Lazarevcu za pomoć jer je kćerka povremeno gubila moć govora, piše "Blic".

"Nataša je požrtvovna majka i pruža Rei svu pomoć i zaštitu. I ljudski, i stručno, i kao majka i kao građanka, podržavam borbu te žene za svoje dijete. Djevojčicu je dovela kod mene kad su Rei bile dvije godine i mjesec dana. Radili smo neko vrijeme, a onda su one zbog novih problema prestale da dolaze", rekla je Cvetka Belić.

Zbog obaveze na tajnost podataka o pacijentima, Cvetka Belić ne može da iznosi detalje cijelog slučaja.

Ono što može da kaže jeste da djevojčica, pogotovo u početku, nije mogla da se odvoji od majke.

"Čak ni na razdaljinu od metar i po. Razdvajanje bi kod nje izazivalo veoma burnu reakciju. Morala je da bude pripijena uz majku ili u majčinom krilu. Kad je nešto govorila, obraćala se isključivo majci", objasnila je Belićeva.

Veoma brzo su napredovale, ali je onda stigao prekid. Ono što Reu muči stručno se zove selektivni mutizam, gubitak moći govora u atmosferi stresa i nemogućnost komunikacije sa nepoznatim ljudima, piše "Blic".

"Odlazile su Beograd, javljale su se Zavodu za psihofiziološke poremećaje i govornu patologiju. Veoma se trudi da pruži Rei pomoć oko psihosocijalnog i emotivnog razvoja", rekla je Cvetka Belić.

Dugogodišnja savjetnica u Savetovalištu protiv nasilja u Sigurnoj kući, psiholog DZ Palilula Mirjana Vuksanović Cimeša kaže da dijete ne sme biti dodijeljeno čovjeku koji je tukao trudnu ženu.

"Osoba koja tako nešto radi treba da se liječi", ukazala je Cimeša, dodajući da za slučaj male Ree važno da dijete bude što manje izloženo stresu.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE