• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dokazima do pravde za Požešku kotlinu

"Veritas" traži pokretanje istrage o etničkom čišćenju Srba iz više od 26 sela Požeške kotline

 Dokazima do pravde za Požešku kotlinu Izvor: MONDO

Dokumentaciono-informativni centar "Veritas" predaće Tužilaštvu za ratne zločine Srbije kompletnu dokumentaciju sa video snimcima u vezi sa etničkim čišćenjem Srba iz više od 26 sela Požeške kotline u Zapadnoj Slavoniji 1991. godine radi pokretanja istrage i procesuiranja odgovornih za ratne zločine.

Direktor "Veritasa" Savo Štrbac rekao je na konferenciji za novinare u Banjaluci povodom obilježavanja 17. godišnjice evakuacije Srba iz 26 sela Požeške kotline, 29. oktobra 1991. godine, da su preživjeli žitelji ovih sela i rođaci žrtava tokom 2000, 2001. i 2002. godine podnosili krivične prijave za zločine genocida i etničkog čišćenja Državnom tužilaštvu Hrvatske i Haškom tribunalu, prilažući dokaze o žrtvama, te opljačkanoj i uništenoj imovini i počiniocima.

Štrbac je naveo da istraga o ubistvima srpskih civila u ovim selima godinama tapka u mjestu, jer Županijsko državno tužilaštvo u Požegi još čeka odgovore hrvatskog Ministarstva odbrane o jedinicama koje su u to vrijeme djelovale na tom području, kao i obdukcione nalaze i identitet žrtava ekshumiranih iz masovne grobnice u Šnjegaviću.

"Za etničko čišćenje svih 26 sela Požeške kotline, od kojih su 23 potpuno uništena po pisanoj naredbi tadašnjeg Kriznog štaba opštine Slavonska Požega, koju je potpisao predsjednik štaba Ante Bagarić, što je bila jedina takva naredba u Evropi poslije Drugog svjetskog rata, još ni istraga nije pokrenuta", istakao je Štrbac.

Štrbac je rekao da preživjeli žitelji ovih sela u krivičnoj prijavi kao odgovorne za genocid, ubistvo više civila, etničko čišćenje, uništavanje i paljenje srpske imovine u selima Požeške kotline u periodu od 10. decembra 1991. do maja 1992. godine, osim Bagarića, navode i bivšeg ministra unutrašnjih poslova Hrvatske Ivana Vekića.

Oni kao odgovorne za zločin pominju i bivšeg predsjednika hrvatske Vlade Franju Gregorića, generala Hrvatske vojske Janka Bobetka, komandanta 123. Požeške brigade generala Hrvatske vojske Miljenka Crnjca, grupu Tomislava Merčepa, tadašnjeg načelnika Civilne zaštite u Požegi Dragu Matoševića i tadašnjeg komandanta "A" Zagrebačke brigade Hrvatske vojske čije je ime nepoznato.

Direktor "Veritasa" je podsjetio da su u podne 29. oktobra 1991. godine pripadnici požeške civilne zaštite i policije počeli sprovođenje Naredbe o evakuaciji svih mještana iz 26 sela sa isključivo ili pretežno srpskim stanovništvom u Požeškoj kotlini na padinama Psunja i Papuka.

Tu naredbu je dan ranije donio Krizni štab opštine Slavonska Požega i bila je istaknuta na svim javnim mjestima. U njoj je pisalo da "u posljednje vrijeme četničke snage i jedinice Jugoslovenske armije sve više ugrožavaju svojim borbenim djelovanjem civilno stanovništvo u zapadnom dijelu opštine Slavonska Požega", te da se "evakuacija sprovodi u cilju zaštite njihovih života i omogućavanja uspješnije odbrane odbrambenih položaja hrvatskih snaga na tom području", naveo je Štrbac.

"Evakuacijom, koju je trebalo sprovesti u roku od 48 časova obuhvaćeno je 26 srpskih sela u kojima je prema popisu stanovništva iz 1991. godine živjelo 2.120 lica", istakao je Štrbac.

On je rekao da su stanovnici srpskih sela Gornji Vrhovci, Vučjak Čečavski i Šnjegavić odbili da izvrše naredbu o evakuaciji i organizovali su seoske straže i formirali jedinice teritorijalne odbrane.

Prema Štrpčevim riječima, u zoru 10. decembra 1991. godine jedinice Hrvatske vojske započele su napad na ta sela, gdje nisu naišle na otpor, dok je stanovništvo pobjeglo sa naoružanim pripadnicima teritorijalne odbrane prema BiH.

"Iz ovih 26 sela, uključujući i susjedna sela, prema `Veritasovim` podacima, ubijeno je 67 lica srpske nacionalnosti, među kojima 41 lice starije od 60 godina, od čega 31 žena", naveo je Štrbac, dodajući da je samo u jednom danu u Šnjegaviću i Vučjaku Čečavaskom ubijeno 36 lica prosječne starosti 60 godina, među kojima 20 žena.

Štrbac je naveo da je iz masovne grobnice na rubu sela Šnjegavić u decembru 2000. godine ekshumirano 13 leševa, koji su prebačeni u Zavod za sudsku medicinu u Zagrebu, gdje se i danas nalaze, a njihov identitet, iako je u međuvremenu utvrđen, čuva se u tajnosti.

Na konferenciji za novinare prikazan je insert iz dokumentarnog filma "Memento 26", snimljenog 2003. godine u produkciji beogradske televizije B92, koji svjedoči o zločinima u selima Požeške kotline i sadrži izjave Srba koji su preživjeli evakuaciju.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE