• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija za očuvanje identiteta BiH

Na sjednici Savjeta za saradnju Republike Srpske i Srbije u Beogradu zaključeno je da je potrebno ubrzati izradu pojedinih zajedničkih projekata.

 Srbija za očuvanje identiteta BiH Izvor: MONDO

Predsjednik Srbije Boris Tadić izjavio je da daje podršku očuvanju identiteta BiH, Federacije BiH i Republike Srpske, i da nikada neće podržati ni razgradnju entiteta, niti razgradnju BiH.

"Niko ne može kalkulisati sa podrškom Srbije u razgradnji RS. Sva dovođenja u pitanja identiteta Republike Srpske su vrlo opasna i štetna, i apelujem da se svi politički učesnici u BiH pridržavaju Dejtonskog sporazuma koji je okvir za stabilnost", rekao je Tadić nakon sastanka Savjeta za saradnju RS i Srbije.

Tadić je ponovio da Srbija ostaje privržena Dejtonskom sporazumu i snažno podržava integritet BiH, kao i integritet svih država u regionu, od kojih takođe očekuje da podrže integritet Srbije.

Predsjednik Srbije je istakao da se Beograd ne miješa u unutrašnje uređenje BiH i smatra prihvatljivim sve ono o čemu dogovore tri naroda i entiteti u BiH.

"Bilo šta što je neprihvatljivo za Bošnjake, Hrvate i Srbe, neprihvatljivo je i za Srbiju", rekao je Tadić.
On je naglasio da je Srbija otvorena za specijalne veze sa FBiH, kojoj su potpuno otvorena vrata za takav vid saradnje jer se tako doprinosi ukupnoj stabilnosti regiona.

Predsjednik Tadić je ponovio da Srbija ima legitimno pravo da brine o očuvanju identiteta srpskog naroda, bez obzira u kojoj državi živi.

Premijer Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je u Beogradu da RS i njena vlada ostaju apsolutno privržene Dejtonskom sporazumu, ali "posebno slovu, a ne duhu Dejtona", objašnjavajući da se putem tzv. "duha Dejtona" nastoji promijeniti sam sporazum.

Komentarišući ocjenu međunarodne zajednice o zapaljivoj retorici u BiH, Dodik je ocijenio da je politička stabilnost BiH narušena teškim debatama o tome da li treba da ostane visoki predstavnik.

Premijer Srpske je naglasio da je BiH potpuno bezbjedna i nema etničkog nasilja, ali da je "sve to stavljeno u stranu, jer se vodi borba oko toga da li će ostati OHR".

On je podsjetio na stav RS da nakon potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju više nema potrebe da u BiH postoji međunarodni protektorat.

"A ostanak misije OHR-a značio bi nastavak tog protektorata", rekao je Dodik i podsjetio da su tendencije iz Sarajeva da OHR ostane što duže kako bi ispunio njihove želje.

Prema njegovim riječima, i dio stranaca je zainteresovan da zadrži svoje poslove u BiH.

"Mi želimo da sjedimo za stolom, ali ne da s obje strane stola sjede stranci", dodao je premijer RS.

On je podsjetio da je OHR nametnuo više od 800 odluka, što je praksa koja mora prestati.

Premijer RS je naglasio da ne misli da je pitanje puta BiH ka EU pitanje unutrašnje promjene odnosa.

Sastanku Savjeta za saradnju RS i Srbije prisustvovali su Tadić, premijer Srbije Mirko Cvetković te predsjednik RS Rajko Kuzmanović.

Na sjednici je zaključeno je da je potrebno ubrzati izradu pojedinih zajedničkih projekata i dogovoreno formiranje sedmočlanog koordinacionog tijela koje će biti operativnije od Savjeta i koje će efikasnije realizovati usaglašeno.

Premijer RS rekao je da je sastanak bio veoma konstruktivan i da se saradnja po osnovu specijalnih i paralelnih veza RS i Srbije odvija veoma dinamično.

On je naglasio da je projekat Buk Bijela u krizi od kada je Crna Gora odlučila da redukuje svoju saglasnost, te da je moguće da će zbog toga biti redukovan i sam projekat izgradnje hidroelektrane.

"Ali prvo se mora vidjeti kakav će biti konačan stav Crne Gore i da li je moguća promjena crnogorskog stava", rekao je Dodik.

Premijer Srpske je naglasio da, u svakom slučaju, Buk Bijelu grade vlade Srbije i RS zajednički, a ostavljena je mogućnost da se u taj projekat uključi i neko treći.

Dodik je istakao da u što skorije vrijeme moraju biti završena i dva mosta, u Bratuncu i Rači, dodajući da je izgradnja putne infrastrukture od posebnog ekonomskog značaja jer povezuje ljude s obje strane Drine.

Govoreći o posebnom značaju saradnje i u oblasti obrazovanja, Dodik je podsjetio da su dogovorena sredstva za završetak škole "Srbija" na Palama, te da je mnogo učinjeno na izjednačavanju statusa studenata u RS i Srbiji, što je važno i za ekonomski napredak i za očuvanje identiteta naroda.

Premijer Srbije Mirko Cvetković rekao je da je na sastanku razgovarano i o uticaju svjetske finansijske krize na Republiku Srpsku i Srbiju i dogovorena mogućnost formiranja tijela koje bi pratilo uticaj te krize na obje strane, imajući u vidu povezanost privreda. (Srna/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE