• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kako su ubijani Srbi u Osijeku

Suđenje Branimiru Glavašu i šestorici kooptuženih za ratni zločin nad osječkim Srbima 1991. godine nastavljeno u petak.

 Kako su ubijani Srbi u Osijeku	  Izvor: MONDO


Suđenje Branimiru Glavašu i šestorici kooptuženih za ratni zločin nad osječkim Srbima 1991. godine u petak je nastavljeno saslušavanjem novih svjedoka koji su govorili o okolnostima ubistava nekih od žrtava.

Saslušani su supruga ubijenog lekara Milutina Kutlića, Erika Kutlić i svjedok Mladen Pajtler, koji je u vrijeme zločina bio zamjenik direktora osječke bolnice.

Erika Kutlić, koja je i sama radila kao ljekar u osječkoj bolnici, izjavila je da je posljednji put vidjela muža u decembru 1991. i da ga jednog dana, kada se vratila s posla, nije našla u kući.

Narednih nekoliko dana pokušala je preko brojnih ustanova da sazna nešto o njemu, pa je otišla čak i u Zagreb, da bi je poslije nekoliko dana pozvao jedan policijski inspektor i rekao da joj je muž mrtav.

Ispričala je da su je pozvali da identifikuje suprugovo tijelo, ali da tijelo nije vidjela, već joj je rečeno da je obdukcija izvršena ranije, a iz izvještaja koji joj je pokazan vidjela je da je umro od prostrijelne rane iz vatrenog oružja.

Tada je saznala da je njen muž kao nepoznat sahranjen u grobnici na novom osječkom groblju, ali nikad nije saznala okolnosti u kojima je ubijen.

Kako se plašila da i ona i sinovi ne budu ubijeni, obratila se prijatelju Đuri Perici, koji je Glavašu, koji je tada bio jedan od glavnih ljudi u Osijeku, napisao pismo u kome je tražio da im pruži zaštitu.

Mladen Pajtler, koji je u vrijeme zločina bio zamjenik direktora osječke bolnice, rekao je da mu je teško povrijeđeni Radoslav Ratković predao hartiju na kojoj je zabilježio šta mu se desilo i zatražio da je preda policiji, što je ovaj i učinio.

Pajtler je rekao da je papirić predao policajcu s prezimenom Amšlinger, koji se od prije zanimao za slične smrtne slučajeve, odnosno "čudnije smrti", te da je pokazao zanimanje i za Ratkovića, jer je saznao da svedok posjeduje papir sa svjedočanstvom žrtve.

Objasnio je da su pod "čudnijim tipovima leševa" u bolnici podrazumevali tijela obljepljena selotejpom, uglavnom izvučena iz Drave.

Suđenje je ovog puta bilo mirnije, za razliku od prethodnog dana, kad je jedan od optuženih, Ivica Krnjak, tvrdio da je svjedočenje novinarke "Politike" Snežane Berić četnička propaganda, pa ga je sudija Horvatović najurio iz sudnice, rekavši mu da, ako nastavi tako da se ponaša, do kraja procesa neće prisustvovati raspravama.

Ratković je nakon mučenja odveden na obalu Drave, gdje mu je pucano u glavu. Kad je isplivao iz ledene reke dobio je još jedan metak u glavu, ali je i tako uspio da se dokopa obale. Vidio je da je Kutlić ubijen, nakon čega se onesvestio i probudio u bolnici.

Tokom ranijeg suđenja pred istim sudom su protiv Glavaša vođena dva sudska postupka, poznata pod nazivima "garaža" i "selotejp".

U prvom se Glavaš teretio da je svojim podređenima naredio hapšenje, maltretiranje više civila srpske nacionalnosti u Osijeku 1991, a dvojica civila Čedomir Vučković i Đorđe Petković tada su brutalno ubijeni.

U drugom postupku Glavaš i šestorica kooptuženih terete se da su po naredbi Glavaša iste godine u Osijeku hapsili, maltretirali i potom likvidirali deset civila srpske nacionalnosti, koji su nakon ubistva bačeni u reku Dravu vezanih ruku i sa selotejp trakom zalijepljenom preko usta.

U ponovljenom suđenju obje optužnice su objedinjene u jednu, u kojoj je izbačena ranija kvalifikacija da je Glavaš lično učestvovao u mučenjima i zlostavljanjima srpskih civila, i da se on, umjesto dosadašnje kvalifikacije da je u zločinu učestvovao kao naredbodavac, sada spominje kao odgovorna osoba koja ih nije spriječila u izvršenju zločina.

Glavaš se od januara brani sa slobode, a jesenas su iz pritvora pušteni i ostali optuženi, osim Krnjaka i još jednog od optuženih.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE