• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Godišnjica ulaska JNA u Vukovar

Na današnji dan prije 17 godina jedinice bivše Jugoslovenske narodne armije (JNA) ušle su u hrvatski grad Vukovar.

 Godišnjica ulaska JNA u Vukovar Izvor: MONDO

Time su okončane tromesečne borbe u kojima je poginulo više hiljada ljudi i razrušen gotovo čitav grad.

Ratni sukobi počeli su 13. avgusta 1991, a JNA je zauzela grad 18. novembra te godine. Vukovar je bila prva urbana sredina iz koje su borbom potisnute hrvatske snage.

Borbe za Vukovar trajale su 86 dana, a u njima je, kako se procjenjuje, poginulo između 3.000 i 5.000 ljudi, uglavnom civila. U sukobima je razrušeno 90 odsto grada.

U opsadi Vukovara učestvovalo je oko 30.000 vojnika JNA i veliki broj pripadnika teritorijane odbrane i paravojnih snaga, dok su hrvatske snage, prema procjenama, najpre brojale 1.800 ljudi, ali su vremenom bitno narasle.

Za zločine počinjene tokom ratnih sukoba u Vukovaru Haški tribunal optužio je nekadašnjeg gradonačelnika tog grada Slavka Dokmanovića, trojicu bivših oficira JNA - Mileta Mrkšića, Veselina Šljivančanina i Miroslava Radića i bivšeg predsednika vlade te oblasti Gorana Hadžića.

U septembru prošle godine Haški tribunal osudio je oficire bivše JNA Mileta Mrkšića na 20 godina zatvora i Veselina Šljivančanina na pet godina za pomaganje ubistva i mučenje hrvatskih zarobljenika u Vukovaru 1991, a trećeoptuženog Miroslava Radića sud je oslobodio krivice.

Dokmanović je uhapšen u junu 1997. i prebačen u pritvorsku jedinicu UN u Hagu, gdje je godinu dana kasnije izvršio samoubistvo.

Haški optuženik Goran Hadžić nalazi se u bekstvu od kada je 16. jula 2004. otpečaćena optužnica protiv njega. Hadžić je optužen za ratne zločine nad hrvatskim i drugim nesrpskim stanovništvom u Istočnoj Slavoniji.

Vijeće za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu osudilo je 12. decembra 2005. na maksimalne kazne od po 20 godina zatvora osmoricu iz grupe od 16 pripadnika Teritorijalne odbrane (TO) Vukovara za zločin na poljoprivrednom dobru Ovčara.

U decembru 2006. Vrhovni sud ukinuo je prvostepenu presudu Veća za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu i naložio ponovno suđenje koje je počelo u martu prošle godine i koje je još u toku.

Na mjestu stradanja oko 200 civila i vojnika zarobljenih nakon pada Vukovara otvoren je 2006. spomen-dom "Ovčara". Tom činu prisustvovali su najviši državni funkcioneri Hrvatske.

(Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE