• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Englezi i Nijemci upozoravali Đinđića

Bivši načelnik Skotland jarda Džon Slejter tvrdi da je Zoranu Đinđiću dao konkretne savjete kako da se zaštiti i da se znalo da mu je život ugrožen.

 Englezi i Nijemci upozoravali Đinđića Izvor: MONDO

Bivši načelnik Skotland jarda, a sada policijski savjetnik u balkanskim zemljama, Džon Slejter, bio je proteklog vikenda gost Beograda i učestvovao na međunarodnoj konferenciji o organizovanom kriminalu. Kao predstavnik britanske policije u Savjetu Evrope u Strazburu, Slejter je 2001. godine postavljen za savjetnika ministra unutrašnjih poslova Republike Srbije.

U njegovoj biografiji piše da je diplomirao čistu matematiku i fiziku, a karijeru je započeo prije 35 godina kao pozornik u Londonu, piše "Politika".

"Više puta sam se sreo sa Zoranom Đinđićem i raspravljao sa njim o problemu organizovanog kriminala. Tokom 2001. i 2002. godine pomagao sam u osnivanju jedinice za istragu slučajeva organizovanog kriminala pri Ministarstvu unutrašnjih poslova", rekao je Slejter.

On dodaje da je to finansirano sredstvima Velike Britanije, kao i da je "mnogo novca dala Njemačka".

"Iz političkih razloga, zbog zahtjeva Amerike, insistiralo se da ta jedinica ne istražuje samo organizovani kriminal nego i ratne zločine. To nije doprinijelo efikasnosti te jedinice, jer je u to vrijeme bilo mnogo ljudi u MUP-u koji su prije toga bili umiješani u djelatnosti Miloševićevog režima i bilo je vrlo moguće da su neki od njih uključeni i u ratne zločine", rekao je Slejter.

On kaže da su Nijemci dali mnogo tehničkih uputstava i savjeta državi o tome kako da se spriječi moguće ubistvo premijera.

"Kada je prvi put pokušan atentat u saobraćajnom incidentu, onda smo i stručnjaci iz Njemačke i ja lično, otvoreno ukazivali da je to prvo upozorenje pred atentat i dali smo mu mnogo vrlo konkretnih savjeta o tome kako treba da promijeni način života i rutinu da bi se zaštitio", kaže Slejter.

"Ali, on je rekao - Ne, ja se neću uplašiti od njih, nastaviću tačno onako kako sam i dosad radio. Kada se desio drugi saobraćajni incident, molili smo ga da napravi promjenu. Ovog puta bio je i povrijeđen, bio je na štakama i utoliko je bio ranjiviji jer ne bi mogao lako da pobjegne ili da se skloni. Ali, i tada je ponovio da se neće uplašiti", dodaje Slejter.

On navodi da veoma poštuje njegovu hrabrost i divi mu se, ali misli da bi možda bio živ da je prihvatio neke od savjeta.

"S druge strane, kada se razmotri činjenica ko je na njega pucao, kakvu vrstu obuke je ta osoba imala i kakvo oružje, može se ipak zaključiti da, ako su bili odlučni da ga sa takvim resursima ubiju, da bi ga oni ubili prije ili kasnije", rekao je Slejter.

"Njemačka je bila zadužena da procjenjuje rizik i ponudi savjete. Oni su ukazali da je lična bezbjednost premijera Đinđića ugrožena zbog ličnog interesovanja koje je on pokazao za borbu protiv organizovanog kriminala", rekao je Slejter, prenosi "Politika".

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE