• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Izvještaj Ban Ki-muna - pobjeda ili poraz?

Prva odluka u interesu Srbije otvara vrata početku raspoređivanja statusno neutralne misije Evropske unije na Kosovu.

 Izvještaj Ban Ki-muna - pobjeda ili poraz? Izvor: MONDO

Portparol Demokratske stranke Jelena Trivan ocijenila je da odluka Savjeta bezbjednosti UN predstavlja veliku pobjedu srpske diplomatije, ali i međunarodnog prava s obzirom na to da će misija Euleks djelovati pod okriljem UN i striktno poštovati Rezoluciju 1244 koja predstavlja garanciju teritorijalnog suvereniteta Srbije.

"Očigledno je da diplomatska i pravna bitka koju Srbija vodi za Kosovo ima sve veći broj saveznika i daje sve veće rezultate, i prvi put se dogodilo da uprkos protivljenjima Prištine bude donesena odluka koja je u skladu sa interesima Srbije", rekla je Jelena Trivan.

Ovakav način razmještanja misije Euleks, uz zadovoljenje jasnih uslova na kojima je insistirao Beograd, prema njenim riječima, predstavlja nastavak dosadašnje politike Srbije koja ni u jednom trenutku nije odstupila od insistiranja na poštovanju svog teritorijalnog intergiteta i suvereniteta.

Predsjednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović ocijenila je da je odluka Savjeta bezbjednosti još jedan pozitivni diplomatski korak za Kosovo i Metohiju i zauzimanje bolje pregovaračke pozicije Srbije.

"Jednoglasno izglasavanje je još jedan pozitivan diplomatski korak za našu južnu pokrajinu, za građane Kosova i Metohije s obzirom da je odluka donijeta u Savjetu bezbjednosti i da je njome garantovana statusna neutralnost (Euleksa)", rekla je Đukić Dejanović za Tanjug.

Prema njenim riječima, tom odllukom garantuje se i da neće biti primjene plana Martija Ahtisarija, odnosno da će se poštovati Rezolucija 1244.

Đukić Dejanović je dodala da se odluka koja je usvojena u SB UN može smatrati kvalitetnom diplomatskom pozicijom koja će obezbijediti bolju pregovaračku poziciju za dalju borbu za teritorijalni integritet naše južne srpske pokrajine.

Zamjenik premijera i ministar policije Ivica Dačić izjavio je da je u odluci Savjeta bezbjednosti UN da podrži plan o rekonfiguraciji UNMIK-a na Kosovu i Metohiji za Srbiju najvažnije što misija Euleks djeluje pod okriljem UN i da nema promjene rezolucije 1244.

"To znači da je Euleks statusno neutralna misija", ocijenio je u izjavi Tanjugu Dačić, koji je i predsjednik Socijalističke partije Srbije.

"Takođe je važno da je prvi put poslije dugog niza godina donijeta odluka Savjeta bezbednosti koja nije protivna državnim interesima Srbije, što je potvrđeno i činjenicom da su Albanci sa Kosova i Metohije bili protiv takve odluke", rekao je Dačić.

Predsjednik Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović pozdravio je usvajanje izvještaja generalnog sekretara UN Ban Ki-muna, ističući da je njegova stranka od samog početka bila za razmještanje misije EU na Kosovu.

"Ovu odluku shvatamo kao potvrdu ispravnosti naše politike i uvjereni smo da će se u budućnosti otvoriti više prostora za naše ideje", izjavio je Jovanović agenciji Tanjug.

Potpredsjednik Demokratske stranke Srbije Slobodan Samardžić ocijenio je da je odluka Savjeta bezbjednosti suprotna interesima Srbije i Srba u pokrajini.

Samardžić je rekao Tanjugu da odluka SB UN "znači da se Srbija odrekla prava koje ima po međunarodnim dokumentima".

"Svaka međunarodna misija po rezoluciji 1244 SB UN, da bi došla na Kosovo, imala bi zadatak da čuva suverenitet i integritet Srbije, a sada je rečeno da je Misija Euleks statusno neutralna", rekao je on.

Prema njegovim riječima, to što se navodi da je misija Euleks statusno neutralna "znači da nije obavezna da čuva integritet naše zemlje, odnosno da smo se mi odrekli jednog takvog prava".

"Ako se Srbija odrekne svojih prava na Kosovu i Metohiji teško da tamošnji Srbi mogu da prihvate bilo kakav plan, jer jedino Srbiju doživljavaju kao svoju zemlju... bojim se da se Srbija večeras njih odrekla", rekao je Samardžić.

Potpredsjednik Srpske radikalne stranke Dragan Todorović izjavio je da je usvajanje izvještaja generalnog sekretara UN Ban Ki-muna "velika prevara" za Srbiju.

Todorović je rekao Tanjugu da je izvještaj Ban Ki-Muna "scenario" koji su pripremile SAD i EU, a misija Euleks - dio plana Martija Ahtisarija i njen cilj je sprovođenje tog plana.

Srbija prihvatanjem izvještaja Ban Kimuna, smatra Todorović, na posredan način priznaje nezavisnost Kosova i Metohije.

On takođe smatra da Srbija nema strategiju u borbi za očuvanje Kosova i Metohije i dodaje da Srbija nije uradila ono što je morala, a to je da Skupština Srbije usvoji strategiju koja bi precizno utvrdila pravce na osnovu kojih će država djelovati u cilju očuvanja teritorijalnog integriteta.

Savjet bezbjednosti je u sredu uveče jednoglasno podržao plan generalnog sekretara UN Ban Ki-muna o rekonfiguraciji Unmika i sporazum s Beogradom.

Time su otvorena vrata početku raspoređivanja statusno neutralne misije Evropske unije na Kosovu.

Šef UNMIK-a Lamberto Zanijer izjavio je da odluka najvažnijeg tijela svjetske organizacije da podrži izvještaj Ban Ki-muna omogućava da se ubrza rekonfiguracija međunarodne civilne misije na Kosovu i Metohiji.

"Izvještaj koji je pozdravljen od strane SB će nam omogućiti da se prilagodimo novim realnostima u pokrajini, kao i saradnju sa Euleksom", rekao je Zanijer u izjavi novinarima u sjedištu SB u Njujorku.

"Euleks ima najbolje mogućnosti da ustanovi dugotrajnu stabilnost na Kosovu", ocijenio je Zanijer.

On je napomenuo da se elementi izvještaja ne mogu nametnuti, već da se mogu primjeniti jedino dijalogom i kroz saradnju i otvorene konsultacije sa stranama na koje se odnosi taj dokument.

Ministar spoljnih poslova Kosova Skender Hiseni rekao je novinarima nakon sjednice da se zalaže za raspoređivanje misije Euleksa na cijeloj teritoriji Kosova.

"Tijesno ćemo sarađivati sa međunarodnim snagama na multietničkom i demokratskom Kosovu, ali smo jasno rekli da nećemo dozvoliti bilo kakve akcije koje ugrožavaju suverenitet i teritorijalni integritet Kosova", rekao je Hiseni.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE