• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: Vrijeme za promjenu Kumanovskog sporazuma

Boris Tadić je ocijenio da je došlo vrijeme za promjenu Kumanovskog sporazuma o povlačenju jugoslovenske vojske i srpske policije sa KiM.

 Tadić: Vrijeme za promjenu Kumanovskog sporazuma Izvor: MONDO


Predsjednik Srbije Boris Tadić ocijenio je da je došlo vrijeme za promjenu Kumanovskog sporazuma o povlačenju jugoslovenske vojske i srpske policije sa Kosova i Metohije i usprotivio se uspostavljanju kosovskih bezbjednosnih snaga.

"Nema nijednog razloga da se u ovom trenutku, kada je Srbija pokazala da je faktor stabilnosti u regionu, ne promjeni Kumanovski sporazum.

Podsjećam vas da su dijelovi tog sporazuma takvi da postoji još zona zabranjenog leta. Ne postoji objektivno nijedan bezbjednosni razlog zašto bi tako nešto postojalo", rekao je Tadić u intervju koji će list "Politika" objaviti u subotu, 29. novembra.

Prema njegovim riječima, "Srbija nije faktor destabilizacije, nije ni na koga pucala, niti su njeni vojnici i oficiri, dok drugi jesu pucali na građane srpske nacionalnosti, na srpske oficire i na srpske vojnike".

Predsjednik Tadić je kazao da, objektivno govoreći, danas treba da se mijenja Kumanovski sporazum o povlačenju jugoslovenske vojske i policije sa Kosova i Metohije koji je potpisan juna 1999. godine.

Tadić je naglasio da se, kada se radi o uspostavljanju kosovskih bezbjednosnih snaga, usportivio takvom rješenju kada se prvi put pojavio u planu Martija Ahtisarija.

„Od početka pregovora, kada se prvi put pojavila u Ahtisarijevom planu ideja o takozvanim kosovskim bezbjednosnim snagama, usprotivio sam se takvom rješenju i rekao sam da je to takvo rješenje za Srbiju apsolutno neprihvatljivo danas i da će biti uvek neprihvatljivo. To nisu snage koje bezbjednosno ugrožavaju Srbiju", naglasio je on.

Tadić je ocijenio da je riječ o lako naoružanim pripadnicima bezbjednosnih snaga, ali da su to snage koje mogu u budućnosti biti zametak vojske ili armije koja bi mogla biti faktor bezbjednosnih rizika u regionu.

"To kažem zbog toga što se postavlja pitanje odakle se regrutuju pripadnici tih snaga. Naše iskustvo je da se vrlo često oni regrutuju iz terorističkih odreda. Tako je sa svim bezbjednosnim strukturama na Kosovu i Metohiji", kazao je predsjednik Srbije.

Tadić je podsjetio da je ANA međunarodno definisana kao teroristička organizacija i da to nije uradila država Srbija, već međunarodne institucije.

Vojno-tehnički sporazum u Kumanovu ili Kumanovski sporazum potpisan je 9. juna 1999. godine i označio je kraj NATO bombardovanja SR Jugoslavije

(MONDO/agencije)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE