• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zaposleni u Tribunalu napuštaju radna mjesta

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju biće zatvoren 2010. godine i zbog toga je veliki broj zaposlenih već napustio ovaj sud

 Zaposleni u Tribunalu napuštaju radna mjesta Izvor: MONDO

Odlukom Savjeta bezbjednosti UN, Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju biće zatvoren 2010. godine i zbog toga je veliki broj zaposlenih već napustio ovaj sud, prenose holandski mediji.

U 2006. godini Sud je napustilo 107 ljudi, 2007. godine 130, a ove godine će broj onih koji su otišli biti veći nego prošle. U ovom sudu radi oko 1150 ljudi iz 82 različite zemlje.

Prema riječima Frejzera Mekilrajta iz Haškog tribunala, ukoliko se masovni odlazak zaposlenih nastavi biće to prijetnja za kvalitet procesa.

"Neki procesi će možda morati i da se prekinu", upozorava Mekilrajt i podsjeća da bi, među ostalima, iduće godine trebalo da počne suđenje bivšem predsjedniku Republike Srpske Radovanu Karadžiću.

Zbog odlaska zaposlenih iz Haškog tribunala zabrinuti su i sudije i tužioci i sekretarijat, a pažnja je tim povodom skrenuta i Sekretarijatu Savjeta bezbjednosti u Njujorku, izjavila je portparol sudskog dijela Tribunala Nerma Jelačić, napominjući da pravi odgovor još nije pronađen.

"U Tribunalu pokušavaju da pronađu odgovarajući socijalni plan, predlažući da se onima koji ostanu da rade do isteka ugovora daju plate za dodatnih nekoliko mjeseci, kako bi im se dalo vremena da lakše pronađu drugi posao", kaže Mekivrajt.

Sada mnogi zaposleni ranije prestaju da rade i, zbog sigurnosti, prelaze na druge poslove. U anketi koja je nedavno sprovedena, pokazalo se da 65 odsto zaposlenih želi da ode iz Tribunala prije isteka ugovora.

Veliki broj zaposlenih konkuriše za poslove u Međunarodnom krivičnom sudu, koji je, za razliku od, Haškog tribunala, stalni sud.

O ovom pitanju će iduće sedmice u Njujorku razgovarati predsjednik Tribunala Patrik Robinson i sekretar Hans Holthaus.

Savjet bezbjednosti smatra sudove za bivšu Jugoslaviju i Ruandu preskupim. Troškovi Tribunala za bivšu Jugoslaviju za 2008. i 2009. godinu iznose skoro 250 miliona evra, prenose holandski mediji.

Press: Haški sindikat traži pomoć Srbije i Holivuda

Sindikat zaposlenih u Haškom tribunalu poslao je pismo Vladi Srbije u kome traži podršku u borbi za svoja radnička prava, a zahtjeve sindikata već su podržali glumci Nikol Kidman i Vudi Harelson, piše "Press".

List navodi da sindikat Haškog tribunala traži od Srbije da 8. decembra u UN podrži njihov zahtjev da od svjetske organizacije dobiju još pet miliona dolara, kako bi primali plate i poslije prestanka rada Tribunala.

U pismu Sindikata nigdje se ne navodi kolika su primanja radnika koji rade u Tribunalu. Prema nezvaničnim informacijama, one se kreću od nekoliko hiljada, pa do nekoliko desetina hiljada evra mjesečno.

U dopisu Sindikata koji broji 900 članova, od 1.100 zaposlenih, piše da su radnici "motivisani svojim ličnim uvjerenjima da je rad Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju (MKTJ) od ključne važnosti za vjeru javnosti u međunarodnu pravdu i prevenciju budućih slučajeva zločina protiv čovječnosti".

"Naša posvećenost i motivacija nisu dovoljni sami po sebi da dovedu do pozitivnog ishoda na kome svi radimo. To samo može biti postignuto pomoću neophodnih sredstava i uz dovoljan broj osoblja, koje će dobijati odgovarajuće nadoknade i uživati podršku u pronalaženju novih poslova i smještaja pošto se rad MKTJ okonča", navodi se u pismu.

Osoblje MKTJ zabrinuto je zbog finansijske sigurnosti i buduće karijere kada se njihovi ugovori u MKTJ okončaju - navodi se u pismu.

Članove sindikata najviše brine to što se ne zna do kada će raditi Tribunal, ali se dodaje da je "osoblje Tribunala već bilo obaviješteno da odloži pronalaženje novog posla i selidbe, s obzirom da je raspored aktivnosti MKTJ pojačan".

U pismu sindikata Tribunala Vladi Srbije, do koga je došao "Press", navodi se da ovaj reprezentativni sindikat već ima podršku slavnih holivudskih zvijezda, kao što su Vudi Harelson, Nikol Kidman i režiser Keni Louč, koji su 2005. snimali film u zgradi UN!

Sindikat traži i da im se isplati "naknada za vjernost", jer je jedan broj "visokokvalifikovanih radnika" već počeo da napušta Hag zbog neizvjesnosti, "čime se dovodi u pitanje uspješno okončanje rada Tribunala".

Procijenjeno je da bi "naknada za vijernost", koja bi se isplaćivala osoblju MKTJ koje ima pet godina staža, iznosila manje od pet miliona američkih dolara, dok bi Tribunal u slučaju ranijeg odlaska osoblja morao da plati 57,6 miliona američkih dolara, navodi Sindikat.

U pismu se objašnjava i da je ideja o isplati "nagrade za vijernost" radnicima Tribunala stopirana 14. marta 2008. godine na Petom komitetu Generalne skupštine UN, a kada su EU i Japan odbili da pruže podršku i obezbijede dodatan novac.

Sindikat piše i da bi ispunjenje njihovih zahtjeva (pogledaj okvir) uticalo da ostanu u MKTJ do kraja isteka ugovora, s obzirom na to da bi se osjećali sigurnije. Međutim, ne navodi se kakve bi posljedice moglo da ima neispunjenje zahtjeva radnika, kao ni to da li bi oni možda stupili u štrajk!

"Uspješno okončanje rada Tribunala važan je element obnove prostora bivše Jugoslavije nakon sukoba u periodu od 1991. do 2001. godine, i mi Vas ljubazno molimo da nam vaša vlada pomogne u ovom procesu pružanja podrške osoblju MKTJ ", navodi se na kraju pisma haškog sindikata.

U Vladi Srbije "Press" nije uspio da pronađe sagovornika koji bi odgovorio na pitanje da li će naša država da prihvati socijalne zahtjeve radnika Haškog tribunala.

(Agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE