• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Uhapšeni pripadnici OVK prebačeni u Beograd

Grupa pripadnika bivše Oslobodilačke vojske Kosova (OVK), koja je u petak ujutro uhapšena u Preševu, prebačena je u Beograda.

 Uhapšeni pripadnici OVK prebačeni u Beograd  Izvor: MONDO

Pripadnici Žandarmerije jednog po jednog uhapšenog pripadnika bivše OVK uvode u zgradu MUP-a u ulici Kneza Miloša, a kompletno privođenje prate mnogobrojne novinarske ekipe.

U zgradu MUP-a Srbije dovedena su devetorica pripadnika OVK, dok je deseti, kako je objašnjeno, ostao u Policijskoj upravi Vranje radi obavljanja istražnih radnji.

Pripadnici MUP-a Srbije jutros su, uz logističku podršku ostalih bezbjednosnih službi, pretresli 17 objekata na području opštine Preševo i uhapsili ovih deset osoba koje se sumnjiče za ratne zločine nad nealbancima na Kosovu.

Uhapšeni se sumnjiče da su u gnjilanskom regionu od juna do oktobra 1999. godine kidnapovali i ubili više od 50 civila.

Uhapšeni su Nazif Hasani, Ahmet Hasani, Faton Hajdari, Samet Hajdari, Ferat Hajdari, Kamber Sahiti, Aguš Memiši, Burim Gazliju i Selimon Sadiki.

Njih će procesuirati Služba za otkrivanje ratnih zločina i Tužilaštvo za ratne zločine, dok će uhapšeni Fatmir Sahiti ostati u nadležnosti Tužilaštva u Preševu.

Kako je na konferenciji za novinare u Policijskoj upravi Vranje rekao ministar MUP-a Ivica Dačić, vođe takozvane Gnjilanske grupe Fazli Hajdari, Redžep Ajiri i Šaip Šaćiri izbjegli su hapšenje zato što žive u Gnjilanu, ali za njima neće biti raspisana međunarodna potjernica "jer oni ne žive u drugoj državi".

"Gnjilane se ne nalazi u drugoj državi da bi bila izdata međunarodna potjernica, ali ćemo zatražiti pomoć od UNMIK-a po ovom slučaju", rekao je Dačić. On je dodao i da Tužilaštvo za ratne zločine raspolaže i drugim saznanjima, tako da će "proces koji je započet imati ozbiljne i šire razmere od akcije koja je danas pokrenuta".

Ministar unutrašnjih poslova je dodao da su "pretres i hapšenja izvršena jednovremeno i bez upotrebe sile, kao i da je akcija hapšenja snimljena kamerama tako da svako može da se uvjeri u to". "Kod uhapšenih su pronađeni pištolji, puške, gasni pištolji i dokazni materijal koji govori o počinjenim ratnim zločinima nad srpskim i drugim nealbanskim civilnim stanovništvom", rekao je Dačić.

Dačić je dodao i da su "kidnapovani i ubijeni Srbi i drugi nealbanci zatvarani i mučeni na tri lokacije u Gnjilanu, među kojima su i prostorije srednjoškolskog internata, a sva pronađena tijela ubijenih pokazuju da su umrli od torture".

Ministar policije je rekao da je "hapšenje osumnjičenih za ratne zločine nad civilnim srpskim stanovništvom u regionu Gnjilana izvedeno u koordinaciji sa Savjetom za nacionalnu bezbjednost i drugim državnim organima, da nema politički karakter i da pokazuje da bezbjednosni i odbrambeni sistem funkcionišu i da su jedinstveni".

Šef Koordinacionog tijela za opštine Bujanovac, Preševo i Medveđa Milan Marković rekao je da se tokom prije podneva sastao sa predsjednicima opština i predsjednicima skupština opština Preševa i Bujanovca "kojima je jasno da ova akcija ne smije da se politizuje".

"Ovo je akcija pravne države i albanskim političkim liderima iz Preševa i Bujanovca je jasno da ova akcija ne smije da se politizuje, da je izvedena po nalogu Tužilaštva za ratne zločine, kao i bilo koja druga akcija hapšenja lica osumnjičenih da su počinila ratne zločine do sada", kazao je Marković.

Poslanik Koalicije Albanaca preševske doline Riza Halimi ocijenio je da akcija hapšenja, uz učešće Žandarmerije, ne vodi ka stabilizaciji prilika u opštinama Bujanovac, Preševo i Medveđa, ali da smatra da sve zločine treba ispitati.

On je novinarima u Skupštini Srbije rekao da je "nekome stalo da na jugu Srbije povremeno podigne temperaturu kako bi se opravdala upotreba Žandarmerije". "Apsolutno mi ne miriše na dobro i ne ide u prilog stabilizaciji tog područja", rekao je Halimi.

On je rekao da se nastavlja praksa da se u normalno vrijeme, kada nema vanrednog stanja, "tvrdoglavo na tom podrčju upotrebljava Žandarmerija", kada, kako je ocijenio, za to nema potrebe. Halimi je ocijenio da je akcija hapšenja sprovedena uz dosta prekoračenja službenog ovlašćenja, da je u toku akcije prebijen jedan mladić i uz "policijske provokacije i komentare pripadnika Žandarmerije".

"Kada je riječ o sprovođenju pravde i ispitivanja svih kriminalnih radnji u ranijem peroodu na tom i širem području, sve to treba ispitati u normalnim procedurama", kazao je Halimi.

Prema njegovoj ocjeni, akcija hapšenja je bila "spektakularna uz prekoračenje zakonskih obaveza u policiji", a za tim nema potrebe, kao ni za prisustvom ministra policije i ministra za državnu upravu i lokalnu samoupravu.

On je ocijenio da je bilo "apsolutno nepotrebno da u akciji učestvuje 100 i više pripadnika Žandarmerije, uz višečasovnu blokadu ulica i maltretiranje stanovništva".

Predsjednik opštine Preševo Nader Sadiku izjavio je da "svi za koje se dokaže da su počinili ratne zločine treba da odgovaraju i da pravda mora da bude jednaka za sve".

"Uvijek smo tražili da se rasvetle svi slučajevi počinjenih zločina i u vrijeme rata i poslije rata, i protiv svakog ko je kriv trebalo bi da se pokrene postupak, ne samo od Tužilaštva za ratne zločine, već i od strane opštinskog suda", rekao je Sadiku za agenciju Beta.

On je dodao da je stvar suda da dokaže eventualnu krivicu uhapšenih, ali da sumnja da su oni zaista krivi za ratne zločine jer su "nakon 1999. godine ostali da žive u Preševu".

"Tačno je da su svi uhapšeni bili učesnici Oslobodilačke vojske Kosova i Oslobodilačke vojske Preševa, Bujanovca i Medveđe, ali da su oni počinili ratne zločine protiv Srba na Kosovu očekivao bih da su se posle 2000. godine i odselili na Kosovo, a ne da ostanu da žive u Preševu", kazao je Sadiku.

Predsjednik opštine je dodao i da "ima izjava ljudi da akcija hapšenja nije protekla tako mirno kako kažu u zvaničnim izjavama i da je bilo nasilnog otvaranja vrata u ranim jutarnjim časovima uz veliko prisustvo snaga Žandarmerije, a da u akciju hapšenja nije bila uključena lokalna policija".

Srbi iz istočnog Kosova, gde je od 1999. godine kidnapovano i ubijeno više od 100 civila, pozdravili su hapšenje pripadnika OVK.

Šef kancelarije Ministarstva za Kosovo i Metohiju u Kosovskom pomoravlju Predrag Stojković rekao je agenciji Beta da pravda treba da stigne sve koji su počinili zločine, bez obzira na čijoj strani i da svi ratni zločinci treba da odgovaraju za svoja djela.

"Pozdravljamo akciju hapšenja, među kidnapovanim i ubijenim su i nemoćne i stare osobe, a patnje porodica kidnapovanih i ubijenih su ogromne naročito u onim slučajevima kada se o kidnapovanima ništa ne zna, što stvara ogromne probleme u samoj porodici", rekao je Stojković.

On je dodao da je prema evidenciji Udruženja nestalih i kidnapovanih iz Kosovskog pomoravlja na prostoru istočnog Kosova samo od 1999. godine do danas kidnapovano i ubijeno 114 osoba.

Prema podacima Udruženja kidnapovanih i nestalih, u opštini Gnjilane je od 1999. godine kidnapovano 46 osoba, u opštini Kosovska Vitina 22, u opštini Novo Brdo sedam i u opštini Kosovska Kamenica 39 osoba i o njihovoj sudbini se ništa ne zna.

Pripadnici policije su po nalogu tužioca za ratne zločine Vladimira Vukčevića, izveli hapšenje bivših pripadnika "OVK" zbog sumnje da su, od juna do oktobra 1999, na području Gnjilana, kidnapovali 159 civila srpske nacionalnosti i lišili života najmanje 51 osobu, saopštilo je ranije danas Tužilaštvo za ratne zločine.

Osumnjičeni su, kršeći odredbe međunarodnog prava i nacionalnog zakonodavstva, osim ubistava, na izuzetno svirep način izvršili veći broj krivičnih djela, među kojima su i silovanja, zatvaranja, sakaćenja, mučenja i pljačkanja civila, a u cilju proterivanja srpskog i nealbanskog stanovništva sa teritorije opštine Gnjilane, navedeno je u saopštenju.

Ti zločini pripadnika takozvane "Gnjilanske grupe" OVK, počinjeni su na tri lokacije u Gnjilanu, navodi Tužilaštvo.

Akcija privođenja je, uz pomoć BIA i MUP-a Republike Srbije, planirana više mjeseci zbog izuzetno visokog rizika njenog sprovođenja, usljed činjenice da su gotovo svi osumnjičeni bili naoružani.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE