• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Proradio "srpski inat" - neće u EU

Za polovinu građana put ka boljoj budućnosti mladih najbolje opisuje njihov lični doživljaj EU.

 Proradio "srpski inat" - neće u EU  Izvor: MONDO

Broj građana koji podržava priključivanje Srbije Evropskoj uniji (EU) opao je u odnosu na maj 2008. za šest procenata i iznosi 61 odsto, saopštila je direktorka Kancelarije za evropske integracije Milica Delević.

Predstavljajući rezultate istraživanja koje je za Kancelariju uradio "Stratedžik marketing", Delevićeva je rekla da bi 13 odsto građana glasalo protiv priključenja EU, dok 16 odsto ne bi ni glasalo kada bi danas bio održan referendum na kojem bi se stanovništvo izjašnjavalo o članstvu Srbije u Uniji.

"Pad podrške izražava razočarenje, jer su građani mislili da ćemo ići brže ka EU. Građani odgovornost za to što je u maju izgledalo da će biti ubrzanja, a izgleda da nije, raspoređuju između nas i EU", kazala je Delevićeva.

Ona je dodala da raspoloženje građana zavisi od opipljivih koristi koje imaju od EU, pa je tako u maju 67 odsto podržavalo priključenje Srbije u EU, jer je tada potpisan Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) Uniji, najavljen je dolazak italijanskog Fijata u Kragujevac i održan "Evrosong".

Prema njenim riječima, uvek kada nam se Evropa čini bliža više se građana izjašnjava za EU, a kada nam se ona čini daljom onda taj broj opada.

Delevićeva je istakla da nije povećan broj onih koji se protive članstvu u Uniji, već je povećan broj građana koji o tome nemaju stav.

Građani su brzinu kretanja Srbije prema EU u rasponu ocjena od jedan do sedam ocijenili sa 2,5, dok su željenu bržinu označili ocjenom 4,7.

Ono što usporava ulazak Srbije u EU je prema mišljenju 49 odsto građana "politika stalnog uslovljavanja koju EU primjenjuje prema našoj zemlji".

Za usporen proces evropskih integracija 20 odsto građana krivi nesposobnost domaćeg rukovodstva, a 17 odsto smatra da je razlog tome neispunjavanje preuzetih međunarodnih obaveza.

Delevićeva je navela da ogromna većina građana smatra da prvi uslov koji Unija postavlja Srbiji da bi postala kandidat za članstvo jeste puna saradnja sa Haškim tribunalom.

Čak 86 odsto građana smatra da je to glavni uslov, dok devet odsto tvrdi da je priznanje nezavisnosti Kosova ključni uslov i prepreka za sticanje statusa kandidata.

Delevićeva je navela da iako većina građana podržava proces evropske integracije, veliki broj pokazuje da nema povjerenje u EU.

Oko 62 odsto ispitanih reklo je da EU stalno postavlja uslove Srbiji i time je stavlja u neravnopravan položaj u odnosu na druge zemlje, dok 28 odsto smatra da Unija ne postavlja nikakve uslove, već traži da Srbija ispuni ono što je dogovoreno.

Kada je riječ o saradnji sa Tribunalom u Hagu, za 47 odsto građana taj uslov Unije je prihvatljiv, 43 odsto se njemu protivi, a preostalih 10 odsto nema stav o tome.

U odnosu na zemlje regiona, Srbija se nalazi na trećem mjestu kada je reč o podršci članstvu u Uniji.

Na prvom mjestu je Albanija sa 83 odsto podrške, Makedonija sa 66 odsto, dok je na posljednjem mjestu Hrvatska u kojoj je takođe porastao broj građana koji nemaju stav o priključenju EU (26 odsto), dok ulazak u tu organizaciju podržava 29 odsto punoljetnog stanovništva.

Pravo na putovanje bez viza u EU 87 odsto ispitanih ocijenilo je kao značajno za Srbiju, dok je na drugo pitanje o tome 48 odsto kazalo da je značajno i za njih lično da bez ograničenja putuju Evropom.

Na pitanje da li su u proteklih godinu dana putovali u neku zemlju za koju je bila potrebna viza, 17 odsto je odgovorilo potvrdno, a 83 odsto odrečno.

Za polovinu građana put ka boljoj budućnosti mladih najbolje opisuje njihov lični doživljaj EU. Na drugom mjestu je veća mogućnost zapošljavanja, a na trećem mogućnost da se putuje u EU bez viza.

Delevićeva je kazala i da je politika Unije prema mladima ključna tema koju su ispitanici naveli kao temu o kojoj bi voljeli više da budu informisani. Na drugom mjestu je socijalna politika, a na trećem zaštita potrošača.

Istraživanje je sprovela agencija "Stratedžik marketing" u posljednjoj nedjelji decembra 2008.

(Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE