• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Đorđević u Hagu: Nisam kontrolisao policiju

Penzionisani general MUP Srbije Vlastimir Đorđević negirao je odgovoran za zločine nad kosovskim Albancima 1999. godine za koje je optužen.

 Đorđević u Hagu: Nisam kontrolisao policiju Izvor: MONDO

General Đorđević koji je bio načelnik Resora javne bezbjednosti MUP Srbije i pomoćnik ministra unutrašnjih poslova, optužen je za prisilno premještanje, deportacije, ubistva i progon Albanaca sa Kosova u prvih šest mjeseci 1999.

U izjavi na početku suđenja Đorđević je tvrdio da "nije imao efektivnu kontrolu" nad policijskim jedinicama koje su djelovale na Kosovu, te da nije učestvovao u donošenju odluka, ni davao naređenja za upotrebu policije u protivterorističkim akcijama na Kosovu.

Optuženi je sugerisao i da je tadašnji ministar unutrašnjih poslova Srbije Vlajko Stojiljković dao naređenje da se leševi Albanaca ubijenih na Kosovu, kasnije nađeni u Dunavu kod Kladova, prebace u Srbiju, a da je on taj nalog "sproveo", odnosno "preneo" podređenima.

Đorđević je tvrdio da se akcijama policije na Kosovu upravljalo iz Štaba MUP Srbije u Prištini, na čijem je čelu bio Sreten Lukić. Lukiću, kome je suđeno po istoj optužnici, Tribunal će izreći presudu 26. februara.

Optuženi je, međutim, tvrdio da "niko nije dao nalog za zločine nad Albancima, niti ih podsticao i tolerisao". Po njegovim riječima, policija je delovala zakonito protiv albanskih terorista čiji je cilj bilo otcepljenje Kosova od Srbije, a nikakvog plana za protjerivanje civila nije bilo.

Bekstvo albanskog stanovništva on je objasnio strahom od sukoba i OVK, navodeći da su "teroristi manipulisali stanovništvom" radi stvaranja slike o navodnoj humanitarnoj katastrofi.

Na optužbe da je organizovao uklanjanje leševa ubijenih Albanaca sa Kosova radi prikrivanja zločina, Đorđević je uzvratio da je za hladnjaču punu leševa u Dunavu kod Kladova prvi put čuo od načelnika SUP Bor neposredno pošto je nađena, u proljeće 1999. godine.

Đorđević je tvrdio da je zatim o tome obavijestio ministra unutrašnjih poslova Srbije Vlajka Stojiljkovića. Stojiljković je "doneo sve odluke" koje je Đorđević, po sopstvenim riječima, "sproveo i prenio".

Đorđević koji je bio načelnik Resora javne bezbednosti MUP Srbije i pomoćnik ministra unutrašnjih poslova, optužen je za prisilno premeštanje, deportaciju, ubistva i progon Albanaca sa Kosova u prvih šest mjeseci 1999. godine.

Tužilac Čester Stemp naznačio je da su stotine tela žrtava masovnih ubistava Albanaca u Suvoj Reci i selima Izbica i Meja, krajem marta 1999. godine, kasnije nađena u masovnim grobnicama na poligonima MUP Srbije u Batajnici i Petrovom Selu kod Kladova.

Generala Đorđevića, tužilac je nazvao jednim od "arhitekata" skrivanja leševa, ocenivši da je to dokaz njegove svijesti da su zločini na Kosovu počinjeni i da su ih, između ostalih, počinili njegovi podređeni.

Po tužiočevim riječima, "jedan bivši oficir MUP Srbije" će svjedočiti da je Đorđević u kritično vreme na sastanku kod tadašnjeg predsednika SRJ Slobodana Miloševića predložio "uklanjanje leševa", u okviru "asanacije terena".

Taj svjedok - koji je o tome vodio istragu - izjaviće, prema tužiocu, da je zatim ministar unutrašnjih poslova Vlajko Stojiljković naredio Đorđeviću da organizuje "čišćenje terena" i da je to naređenje Đorđević preneo načelniku kriminalističke policije Draganu Iliću.

Drugi svjedok, "viši oficir MUP Srbije", potvrdiće da mu je Đorđević naredio da leševe nađene u hladnjači u Dunavu kod Kladova pretovari u druge kamione koji su tela prebacili u Batajnicu, najavio je tužilac.

Zastupnik optužbe je rekao i da će tadašnji pripadnik Specijalne antiterorističke jedince (SAJ) MUP Srbije svedočiti da mu je general Đorđević naredio da u bazi u Batajnici "prihvati kamione sa leševima" što je on i učinio u šest navrata u aprilu 1999. godine.

Tužilac Stemp je precizirao da su u grobnicama u Batajnici nađena 833 leša, među kojima tijela 53 dece mlađe od 16 godina, 41 žene i 93 muškarca starija od 60 godina.

Na početku uvodne reči, tužilac Stemp je jutros tvrdio da je general Đorđević učestvovao u "udruženom zločinačkom poduhvatu" čiji je cilj bila "izmena nacionalne ravnoteže na Kosovu" nasilnim proterivanjem većine albanskog stanovništva, da bi bila obezbeđena "trajna srpska dominacija" u pokrajini.

U tom poduhvatu, po tužiocu, učestvovali su, zajedno sa Đorđevićem, tadašnji predsednik SRJ Slobodan Milošević, predsednik Srbije Milan Milutinović, potpredsednik vlade SRJ Nikola Šainović i generali Dragoljub Ojdanić, Nebojša Pavković, Vladimir Lazarević i Sreten Lukić.

Milutinoviću i petorici saoptužeznih suđeno je u odvojenom postupku po istoj optužnici za zločine na Kosovu, a izricanje presude očekuje se u februaru.

Tužioci su najavili da će izvesti 115 svedoka.

Pored predsedavajućeg Kevina Parkera iz Australije, u sudskom vijeću za proces generalu Đorđeviću su i sudije Melvil Berd sa Trinidada i Tobaga, i Kristof Flige iz Njemačke.

General Đorđević je, poslije četiri godine skrivanja, uhapšen 17. juna 2007. uhapšen u Budvi, a vlasti Crne Gore su ga izručile Tribunalu.

Po istoj optužnici, izuzev zločina u Podujevu, Tribunal je, u odvojenom postupku, sudio bivšem predsedniku Srbije Milanu Milutinoviću, potpredsedniku vlade SRJ Nikoli Šainoviću i generalima Dragoljubu Ojdaniću, Nebojši Pavkoviću, Vladimiru Lazareviću i Sretenu Lukiću.

Izricanje presude toj šestorici optuženih očekuje se u februaru.

(Beta/Foto Haški tribunal)

NEMA PRELAZNOG RJEŠENjA ZA FUNKCIJU

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE