• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Jeremić: NATO je izgubio povjerenje Srbije

Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić je izjavio da je NATO izgubio povjerenje Srbije zbog uloge koju je odigrao u stvaranju KBS-a

 Jeremić: NATO je izgubio povjerenje Srbije Izvor: MONDO

Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić je izjavio da je NATO izgubio povjerenje Srbije zbog uloge koju je odigrao u stvaranju, obučavanju i formiranju takozvanih Kosovskih bezbjednosnih snaga (KBS), a ministar odbrane Dragan Šutanovac je rekao za najnoviji broj nedjeljnika "Džejns difens vikli" da Srbija vjerovatno neće zatražiti punopravno članstvo u NATO, ali namjerava da jača partnerstvo sa Alijansom kroz intenzivnije učestvovanje u medunarodnim operacijama.

Šef srpske diplomatije je istakao u intervjuu za "Blic" da takva uloga NATO-a u stavaranju KBS predstavlja flagrantno kršenje Rezolucije 1244, što je za Srbiju neprihvatljivo, podsjećajući da je generalni sekretar NATO-a izrazio spremnost da razgovara o mogućnosti revizije Kumanovskog sporazuma, iako je tu mogućnost odbacila Evropska unija.

Jeremić je konstatovao da su "u ovom trenutku naši odnosi bliži sa Rusijom, nego sa SAD, jer između nas i Rusije ne postoji nijedno otvoreno pitanje, dok s Vašingtonom imamo neslaganje kada je riječ o budućm statusu Kosova i Metohije".

"Pokušavamo da sa SAD na najbliži mogući način sarađujemo u po svim ostalim pitanjima", dodao je on.

Odgovarajući na pitanje da li se kosovsko pitanje treba da bude barijera u odnosima Srbije i SAD, ministar je rekao da "mi imamo ustavnu obavezu da branimo teritorijalnu cjelovitost zemlje i nastavićemo da to činimo svim pravnim, političkimi diplomatskim sredstvima, vodeći računa i o drugim državnim interesima."

Jeremić je podsjetio da su spoljnopolitički prioriteti zemlje odbrana ustavnog poretka, ubrzanje evrointergacija i poboljšanje odnosa u regionu.

On je ocijenio da je dosadašnja diplomatska aktvnost bila uspješna, jer je relativno mali broj država priznao nezavisno Kosovo i pored velikih pritisaka, a uspjeli smo i da to pitanje prebacimo sa političkog na pravni teren i za to dobili podršku većine svijeta u UN.

Šutanovac je rekao da će cilj Beograda biti da uradi ono što su neke evropske zemlje već učinile - kao što su Švedska i Austrija - stavljajući članstvo u EU ispred dalje integracije u NATO.

Srpski ministar, koji je boravio u Londonu 26. januara, kazao je da postoji niz oblasti u kojima može jačati saradnja NATO-a i Srbije i da se to naročito odnosi na mirovne misije UN, navodi taj nedjeljnik, specijalizovan za bezbjednosna pitanja, u internet izdanju.

"Ja mislim da bi Srbija trebalo da jača saradnju sa NATO-om, a najbolji način za to je partnerstvo u operacijama UN, na primer. To će biti veoma važno za nas u budućnosti", izjavio je srpski ministar.

Šutanovac je priznao da bi svaki pokušaj povećanja broja srpskih pripadnika mirovnih operacija u inostranstvu mogao naići na protivljenje javnosti u Srbiji.

On je kazao da, takođe, postoji mogućnost da Srbija članicama NATO-a i partnerima omogući pristup Vojno-medicinskoj akademiji u Beogradu, kao i centru za obuku u nuklearnoj, biološkoj i hemijskoj odbrani u Kruševcu, koji je već organizovao kurseve za Organizcaiju za zabranu hemijskog oružja.

Kosovo - najveća prijetnja bezbjednosti Srbije

Državni sekretar Ministarstva odbrane Dušan Spasojević izjavio je da je najveća prijetnja bezbjednosti Srbije protivpravno i jednostrano proglašena nezavisnosti Kosova i Metohije.

"Nametanje jednostranog rješenja može da učini da to područje postane dugotrajni faktor nestabilnosti u regionu. S druge strane, mi smatramo da se proevropska politička orijentacija Srbije pozitivno odražava na njenu bezbjednost i da je smanjena mogućnost direktne prijetnje ili agresije na Srbiju", rekao je Spasojević u intervjuu "Politici".

Što se tiče nacionalnih interesa Srbije, on je kazao da su to očuvanje suvereniteta, nezavisnosti i teritorijalne cjelovitosti, očuvanje unutrašnje stabilnosti, vladavina prava i razvoj demokratije, integracija u EU, zaštita života i imovine građana, ekonomski razvoj...

Spasojević je istakao da bi Strategija nacionalne bezbednosti, o kojoj je dugo vođena rasprava, trebalo da bude usvojena na vladi dokraja februara, a zatim odmah upućena u skupštinsku proceduru.

Na pitanje o članstvu Srbije u NATO, on je kazao da pitanje članstva u nekom vojno-političkom savezu nije samo pitanje vojske, već države, istakavši da je to prije svega političko pitanje.

"Narodna skupština je proglasila neutralnost i mi kao Ministarstvo odbrane samo slijedimo državnu politiku, koja u ovom trenutku kaže da je učešće Srbije u programu Partnerstvo za mir prava mera naše saradnje s NATO-om", rekao je državni sekretar.

On je rekao da, kad je riječ o bezbjednosti i odbrani, postoji pet opcija.

"To je oslonac na sopstvenu vojsku i sistem bezbjednosti pod okriljem UN, status oružane ili neoružane neutralnosti, odbrambeni sporazumi s drugim državama, uključivanje u NATO ili samo u vojne formacije EU, a moguća je i kombinacija nekoliko prethodnih opcija", kazao je on.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE