• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ban Ki-mun: Situacija na Kosovu stabilna

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija ocijenio je da je bezbjednosna situacija na Kosovu stabilna, uprkos seriji incidenata u Kosovskoj Mitrovici.

 Ban Ki-mun: Situacija na Kosovu stabilna Izvor: MONDO

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki-mun ocijenio je, u četvrtak objavljenom izvještaju za Savjet bezbjednosti, da je bezbjednosna situacija na Kosovu i Metohiji stabilna, mada se u sjevernom dijelu Kosovske Mitrovice dogodila serija incidenata.

Izvještaj generalnog sekretara UN objavljen je danas na sajtu svjetske organizacije, a pripremljen je za sjednicu Savjeta bezbjednosti UN, 23. marta.

Ban Ki mun je, naveo da je u toku ubrzana rekonfiguracija misije UN na Kosovu i Metohiji uz, kako je naveo, konsultacije sa glavnim akterima na terenu.

Očekuje se da će ona biti završena do početka budžetskog ciklusa 2009/2010 godine. Poslije toga UNMIK će na terenu ostati u veoma smanjenom obimu na području Kosovske Mitrovice, gdje će se baviti pitanjima manjina, povratkom raseljenih i slobodom kretanja i kulturnim naslijeđem, naveo je Ban.

On je ukazao da UNMIK radi u otežanim uslovima zbog otpora koji prema misiji UN imaju kosovske institucije i kosovski Albanci.

"Kosovske vlasti održavaju radni kontakt sa mojim specijalnim predstavnikom Lambertom Zanjerijem, ali UNMIK je suočen sa sve većim izazovima u pogledu ispunjavanja svog mandata po rezolucijii 1244", naveo je Ban, objasnivši da "mnogi kosovski Albanci smatraju da je zadatak UNMIK-a ispunjen i da njegovo prisustvo predstavlja prepreku za funkcionisanje Kosova kao nezavisne države".

Konstatujući da je u skladu sa predsjedničkim saopštenjem Savjeta bezebjednosti UN i izvještajem generalnog sekretara od 24. novembra prošle godine Vlada Srbije i većina kosovskih Srba prihvatila Euleks, i prenos nadležnosti u pravosudnom sektoru sa UNMIK-a na Misiju EU, generalni sekretar ukazuje da su institucije kosovskih Srba na sjeveru pokrajine nespremne da sarađuju sa Euleksom po pitanju carina, a da se lideri kosovskih Srba i Beograd i dalje protive saradnji sa kancelarijom Međunarodnog civilnog predstavnika.

Euleks je, navodi Ban Ki mun, riješen da u potpunosti poštuje rezoluciju 1244 i djeluje u statusno neutralnim okvirima UN. "U trenutku kada postepeno dostiže pun operativni kapacitet, Euleks mora da nastavi da uzima u obzir specifične okolnosti i pitanja svih zajednica," istakao je on.

UNMIK je uložio napor da angažuje sve strane u diskusiji o primeni privremenih rješenja u šest područja obuhvaćenih planom od šest tačaka, ocijenio je generalni sekretar.

"Te napore treba nastaviti na svim nivoima i uz podršku međunarodnih aktera na terenu," zaključio je on.

U Aneksu izvještaja, koji je potpisao šef Euleksa-a Iv De Kermabon, navodi se da je misija EU počela da sprovodi mandat 9. decembra 2008.godine a da će dostići puni operativni kapacitet do kraja zime.

Generalni sekretar u izvještaju, koji obuhvata period od 1. novembra 2008. do 9. marta ove godine, između ostalog ističe da je u 2008. godini došlo do drastičnog pada povratka raseljenih osoba, i da su se, prema podacima UNHCR-a samo 582 osobe koje pripadaju manjinskim zajednicama vratile u svoje domove.

Ban Ki Mun je naveo da su kosovske vlasti u više navrata istakle spremnost da se uključe u razgovore sa Beogradom, pod uslovom da obe strane učestvuju na ravnopravnoj osnovi, dok su srpske vlasti saopštile da su spremne na dijalog s Prištinom pod uslovom da se ne osporava stav Srbije o statusu Kosova.

Naglasio je da, s obzirom na teškoće u pomirenju stavova dve strane, UNMIK i drugi međunarodni faktori treba da nastave napore kako bi olakšali angažovanje dvije strane na pitanjima od obostranog interesa.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE