• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Savjet bezbjednosti o stanju na Kosovu

U sjedištu UN održana je sjednica Savjeta bezbjednosti na kojoj se razmatra izvještaj šefa svjetske organizacije Ban Ki Muna o stanju na Kosovu.

 Savjet bezbjednosti o stanju na Kosovu Izvor: MONDO

Na sjednici Savjeta bezbjednosti UN o Kosovu, predsjednik Srbije Boris Tadić je pozvao misije UN i EU da u ispune svoj mandat.

Tadić je pozvao i članice UN da se uzdrže od priznanja nezavisnosti do odluke Međunarodnog suda pravde, a u debati su predstavnici zemalja članica Savjeta bezbjednosti i ovog puta različito ocjenjivali situaciju u pokrajini.

"Srbija se zalaže za nove pregovore, jer jedino oni mogu obezbijediti pravedno, kompromisno i obostrano prihvatljivo rješenje. Srbija nikada neće priznati nezavisnost Kosova ni posredno, ni neposredno, i nastaviće sa diplomatskom, pravnom i mirnom odbranom svog integriteta", poručio je Tadić pred Savjetom bezbjednosti.

Prema njegovim riječima, vlasti Srbije su uvjerene da će odluka Međunarodnog suda pravde biti od izuzetne koristi za UN kao organizaciju, jer će spriječiti da Kosovo posluži kao krajnje opasan presedan u svim dijelovima svijeta gdje postoje secesionističke težnje.

Za Srbe na Kosovu nema bezbjednosti, slobode kretanja, pravde, struje, vode, niti poštovanja osnovnih civilizacijskih normi, i zato realno stanje na terenu demantuje optimističke procjene iz Izvještaja Generalnog sekretara UN, rekao je Tadić.

Predsjednik Srbije Boris Tadić pozvao je tom prilikom sve članice UN koje nisu priznale Kosovo da nastave da budu uzdržane, dok Međunarodni sud pravde ne da odgovor na pitanje da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova u saglasnosti sa međunarodnim pravom.

Tadić je rekao da se Srbija "zalaže za nove pregovore jer jedino oni mogu obezbijediti pravedno, kompromisno i obostrano prihvatljivo rješenje" i da "nikada neće priznati nezavisnost Kosova ni posredno, ni neposredno i nastaviće sa diplomatskom, pravnom i mirnom odbranom svog integriteta".

On je rekao i da Srbija treba da nastavi partnersku saradnju sa Euleksom i UNMIK-om "radi implementacije izveštaja generalnog sekretara UN, kao i njegovog plana od šest tačaka koji predviđa nastavak dijaloga sa Beogradom".

Predsjednik Srbije rekao je da je "od izuzetnog značaja da UNMIK nastavi svoj posao i da bude u punoj meri prisutan na teritoriji Kosova".

Predsjednik Srbije sastaće se večeras u sjedištu UN u Njujorku sa generalnim sekretarom UN Ban Ki Munom, koji ne prisustvuje sjednici SB UN. Sjednicu je otvorio predsjedavajući Savjeta bezbjednosti UN za mart ambasador Libije Ibrahim Dabaši, nakon čega je redovni izvještaj ambasadorima predstavio šef UNMIK-a Lamberto Zanijer. On je govorio o izvještaju generalnog sekretara UN o radu UNMIK.

Zanijer je naveo da je rad UNMIK-a, od jednostranog proglašenja nezavisnosti prošle godine, součen sa ozbiljnim problemima, jer kosovski Albanci tu misiju "smatraju preprekom za ostvarivanje pune državnosti".

"Kosovske vlasti, pod značajnim pritiskom opozicije, poslednjih meseci su uporno ponavljali da rezolucija 1244 više nije relevantan dokument i da nemaju nikakve pravne obaveze da bi je poštovali", naveo je šef UNMIK-a.

Zanijer je u izveštaju, koji obuhvata period od 1. novembra 2008. do 9. marta ove godine, navodi da je bezbjednosna situacija na Kosovu stabilna, mada se u sjevernom djelu Kosovske Mitrovice dogodila serija incidenata.

Šef UNMIK-a je naveo da je u toku ubrzana rekonfiguracija misije UN na Kosovu i Metohiji uz, kako je naveo, konsultacije sa glavnim akterima na terenu. Očekuje se da će biti završena do početka budžetskog ciklusa 2009 -2010. godine.

Nakon toga, rekonfigurisana misija UN na Kosovu i Metohiji ostaće u veoma smanjenom obimu na području Kosovske Mitrovice i baviće se pitanjima manjina, povratkom raseljenih i slobodom kretanja i kulturnim nasleđem.

Na tehničkom nivou, UNMIK je preduzeo nekoliko koraka u sprovođenju tehničkog dela sporazuma, a specijalni predstavnik UN obavio je razgovore na političkom nivou sa najvišim predstavnicima srpskih vlasti o sprovođenju plana u šest tačaka.

Povratak izbjeglica, kao i u listom svim izveštajima generalnog sekretara UN od 1999. godine do danas, ocijenjen je izuzetno loše. Prema podacima UNHCR-a, samo 582 osobe koje pripadaju manjinskim zajednicama vratile su se u svoje domove.

Euleks je, naveo je Zanijer, rešen da u potpunosti poštuje Rezoluciju 1244 i deluje u statusno neutralnim okvirima UN. "U trenutku kada postepeno dostiže pun operativni kapacitet, Euleks mora da nastavi da uzima u obzir specifične okolnosti i pitanja svih zajednica," istakao je generalni sekretar UN.

Ipak, zaključio je Zanijer, institucije kosovskih Srba na severu Pokrajine nespremne su da sarađuju sa Euleksom po pitanju carina, a lideri kosovskih Srba i Beograd i dalje se protive saradnji sa kancelarijom Međunarodnog civilnog predstavnika.

Sjednici Savjeta bezbednosti UN prisustvuje i kosovski ministar spoljnih poslova Skender Hiseni koji je zatražio okončanje mandata UNMIK-a na Kosovu.

Beograd insistira na tome da plan generalnog sekretara UN Ban Ki-muna u šest tačaka u potpunosti bude sproveden u djelo.

Šest tačaka regulišu položaj Srba u sredinama na Kosovu gdje su većina, a odnose se na policiju, pravosuđe, naplatu carinskih taksi, saobraćaj, infrastrukturu i zaštitu srpske kulturne baštine.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE